چهارشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۳ Wednesday, 10 April , 2024 ساعت ×
صدور ۲۱۰ پروانه بهره‌برداری در استان اردبیل
23 اسفند 1400 - 13:18
شناسه : 25749
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت:۲۱۰ پروانه فعالیت برای واحدهای معدنی در سطح مناطق مختلف این استان صادر شده است .
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، رامین صادقی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل با بیان اینکه تاکنون ۲۱۰ پروانه بهره‌برداری از معادن مناطق مختلف استان صادر شده است، اظهار داشت: از این تعداد، ۱۰۹ واحد پروانه‌دار به صورت فعال هستند و تعدادی از واحدها نیز در مرحله مزایده برای بهره‌برداری قرار دارند.

وی افزود: تاکنون حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال در معادن‌ استان اردبیل سرمایه‌گذاری شده است که با میزان استخراج سالیانه هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تن، برای یک‌هزار و ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال‌ ایجاد کرده‌اند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل، گفت: آهن، مرمریت، تراورتن، سیلیس، عقیق، پوکه معدنی، پوزولان و کائولن از جمله مهمترین موادی است که از معدن‌های استان اردبیل استخراج و بیشتر آن‌ها در کارخانه‌های فراوری به سایر فراورده‌های دارای ارزش افزوده بالاتر مانند سیمان و مصالح ساختمانی سبک وزن تبدیل و روانه بازار می‌شود.

 صدور۴۸ پروانه اکتشاف برای سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی

صادقی بیان کرد: علاوه بر اینها چهار پهنه‌ اکتشافی در استان داریم که به منظور فعالیت در آن‌ها، مجموع ۱۲ پروانه اکتشاف برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری دولتی صادر شده است. علاوه بر این ۲ محدوده معدنی مشگین‌شهر شامل مس، مولیبدن و طلا در مرحله صدور گواهی کشف است که بهره‌برداری از آن‌ها در سال ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد و به دنبال آن احداث واحد تولید کنسانتره مس را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز در پهنه قزل اوزن چهار محدوده اکتشافی دارد که پروانه گرفته و از ۲۰ روز قبل عملیات حفاری در یکی از محدوده‌ها آن‌ها آغاز شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل ابراز امیدواری کرد با ادامه روند اکتشاف و در صورتی که آزمایش‌ها و نمونه‌برداری‌ها منجر به نتیجه شود و از نظر اقتصادی دارای توجیه باشد، در آینده نزدیک این محدوده‌ها تعیین تکلیف شود. همچنین علاوه بر بحث ۱۲ پروانه اکتشاف در پهنه‌ها، ۳۶ پروانه اکتشاف دیگر نیز برای بخش خصوصی صادر شده است که اگر به نتیجه برسد، بخش معدن استان اردبیل جهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

صادقی اظهار کرد: دو زون معدنی از مجموع زون‌های معدنی کشور در منطقه خلخال واقع و تاکنون ۲۷ پروانه بهره‌برداری و همچنین ۱۰ پروانه اکتشاف معدن در این شهرستان صادر شده که سالانه یک میلیون تن مصالح معدنی  از ذخایر ۶۰ میلیون تنی این شهرستان استخراج می‌شود.

وی در پایان با اشاره به مخالفت‌های صورت گرفته از سوی برخی از دستگاه‌های اجرایی استان اردبیل با بهره‌برداری از معادن آهک در منطقه گردشگری ازناو برای تهیه مواد اولیه تولید گرید دارویی از سوی شرکت شستا، خاطرنشان کرد: این شرکت می‌تواند برای تهیه مواد اولیه از ظرفیت معادن در حال بهره‌برداری واقع در مسیر راه خلخال به شاهرود استفاده کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.