سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
ضرورت اجرای طرح توسعه معدن طلای زرشوران
08 خرداد 1400 - 12:29
شناسه : 12989
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برندسازی طلای استحصال شده از معدن طلای زرشوران تکاب در جنوب آذربایجان غربی باید در اولویت برنامه‌های توسعه‌ای این واحد بزرگ صنعتی و معدنی قرار گیرد.
ارسال توسط : منبع : شاتا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران تکاب، اظهار داشت: معدن طلای زرشوران به عنوان بزرگ‌ترین معادن کشور، پتانسیل بسیار مناسبی برای توسعه دارد، از این رو مدیران این مجتمع معدنی و صنعتی باید برندسازی طلای استحصال شده را در دستور کار قرار دهند.

وی افزود: تولید طلا در مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران باید با استاندارهای جهانی و برندسازی انجام شود از این رو اجرای طرح توسعه این معدن بسیار ضروری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ظرفیت مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران می‌تواند بسترهای توسعه منطقه‌ای پیرامون معدن طلا را فراهم کند، گفت: براساس سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، معادن در راستای توسعه متوازن منطقه‌ای فعالیت خواهند کرد و نباید به گونه‌ای باشد که طلا در معادن مناطق مختلف کشور تولید و اقدامات برندسازی و صنایع جانبی آن در سایر شهرها از جمله قم و تهران صورت گیرد.

معادن باید در خدمت توسعه مناطق محروم قرار گیرد

محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی نیز در این بازدید با بیان اینکه مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران باید با مدیریت جامع و متمرکز به سودهی بیشتر و ظرفیت تولید بالاتر دست یابد، بیان کرد: تکاب با داشتن معادن بزرگ و غنی همچنان از محرومیت و فقر رنج می‌برد. در حالی که معادن باید به توسعه منطقه کمک کنند.

وی ادامه داد: طلای تولید شده در این معدن باید در داخل شهرستان فراوری و در ساخت زیورآلات استفاده شود تا زمینه‌ساز اشتغال پایدار جوانان منطقه و افزایش ارزش‌افزوده برای تکاب شود.

ماهانه ۱۲۰ کیلوگرم طلا در معدن طلای زرشوران تولید می‌شود

سالار باوند سرپرست مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران تکاب نیز در این بازدید، اذعان داشت: درحال حاضر این کارخانه با ظرفیت ۳۵ هزار تن مواد معدنی و تولید ماهانه ۱۲۰ کیلوگرم شمش طلا فعالیت می‌کند که با اجرای طرح توسعه این میزان به ۶۰ هزار تن کانسگ طلا و تولید ۱۵۰ کیلوگرم شمش طلا در ماه افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه فاز توسعه کارخانه طلای زرشوران به زودی اجرا خواهد شد، افزود: زیرساخت‌های توسعه کارخانه زرشوران از جمله احداث فیلترپرس و سد باطله اجرا خواهد شد که با بهره‌برداری از آن‌ها ظرفیت این مجتمع معدنی تا پایان ۶ ماهه دوم سال جاری به ظرفیت اسمی ۶۰ هزار تن مواد معدنی در ماه خواهد رسید.

مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران تکاب، عنوان کرد: کارخانه طلای زرشوران تکاب در کنار معدنی به همین نام با ظرفیت اسمی تولید سه میلیون تن شمش طلا در سال ۱۳۹۳ با حضور معاون اول رییس جمهور به بهره‌برداری رسید و هم‌اکنون ۹۹۰ نفر در مجموعه معادن و واحدهای صنعتی این مجتمع مشغول به کار هستند.

لازم به توضیح است که وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر خود به بازدیدازپایانه مرزی تمرچین، جلسه با کولبران، بازدید از معدن زرشوران تکاب و افتتاح چندین واحد صنعتی در شهرستان‌های نقده، مهاباد، میاندوآب و بوکان پرداخت.

تکاب از شهرهای جنوبی آذربایجان‌غربی است که ۸۱ هزار نفر جمعیت دارد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.