پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
ضرورت اجرای هوشمندسازی معادن کشور
26 مرداد 1401 - 15:05
شناسه : 31278
معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هوشمندسازی معادن و تربیت نیروی انسانی ماهر، نیاز بخش معدن است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، سید مهدی نیازی در دیدار با اعضای هیئت مدیره خانه معدن ایران، درباره برنامه وزارتخانه صمت در بخش معدن، بیان‌ کرد: برنامه‌های گسترده و متنوعی برای توسعه معادن دیده شده و فضای کسب و کار کشور برای ارتقای بخش معدن و رسیدن به جایگاه خود در اقتصاد ایران فراهم شده است.

وی افزود: هوشمندسازی، یکی از موضوعات مهمی است که باید در بخش معادن دنبال شود و در همین راستا و در جهت تمرکزبخشی به این موضوع، تفاهم‌نامه‌ای بین وزارتخانه، ایمیدرو، وزارت ارتباطات و معاونت علمی ریاست جمهوری امضا شده است تا این موضوع شتاب پیدا کند.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت عنوان کرد: ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها به بخش معدن، ضروری است و در برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» به بخش معدن، توجه ویژه شده است. همچنین صندوق‌های ریسک‌پذیر در بخش معادن در موضوع فناوری، یکی دیگر از موضوعاتی است که در وزارتخانه دنبال می‌شود.

نیازی تصریح کرد: منابع انسانی و تربیت نیروی ماهر و توانمند در بخش معادن، از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راستا به‌ تازگی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت علوم منعقد شده که در این زمینه، اقدامات عملیاتی مناسبی برای بخش صنعت و معدن پیش‌بینی شده است.

وی در ادامه سخنان خود مطرح کرد: مذاکراتی با وزارت آموزش و پرورش هم انجام شده است تا در سطح مدارس، به‌ صورت هدفمند در رشته فعالیت‌های اولویت‌دار کشور بتوان نیروی ماهر تربیت کرد و هدایت تحصیلی را از همان ابتدای دوره آموزشی انجام داد.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت تاکید کرد: سیستم آموزش دوگانه (آموزش و مهارت)، از ایده‌هایی است که به وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد شده و مورد استقبال قرار گرفته است که امیدوار هستیم با همکاری تشکل‌های بخش معدن، بتوانیم عملیاتی شدن این ایده‌ها را دنبال کنیم.

نیازی اذعان کرد: تشکل‌ها و انجمن‌های بخش خصوصی، بازوی اصلی فکری و مشورتی وزارتخانه بوده‌اند و در سیاست‌گذاری‌ها دخیل هستند.

وی در این خصوص اضافه کرد: برنامه منظمی برای دیدار و جلسه با انجمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی در نظر و تلاش داریم نظرات آن‌ها را در موضوعات مختلف دریافت و از آن‌ها استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون نظارت بر تشکل‌های صنعتی و معدنی یادآور شد: پیشرفت و توسعه پایدار همه‌جانبه کشور، مستلزم بهره‌گیری از توان بخش خصوصی و مشارکت تشکل‌ها در تصمیم‌سازی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.