یکشنبه, ۱۷ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 7 July , 2024 ساعت ×
ضرورت تلاش برای رفع عدم قطعی برق در زمستان
11 شهریور 1400 - 8:53
شناسه : 17025
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی مطرح کرد؛ مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی ایران در نخستین جلسه کمیته گذر از پیک زمستان سال ۱۴۰۰ با موضوع بررسی وضعیت تامین سوخت نیروگاه‌ها در این فصل گفت: تامین نشدن گاز و سوخت مایع کافی برای نیروگاه‌ها در زمستان و مصرف مازوت و آلایندگی‌های مرتبط با آن، بخش تولید برق را با نگرانی‌های شدیدی روبه‌رو کرده است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی ایران در جلسه کمیته گذر از پیک زمستان، اظهار داشت: در حال حاضر اصلی‌ترین نگرانی تامین سوخت زمستانه نیروگاه‌های حرارتی کشور است، مشکلی که به طور محسوس در سال گذشته به دلیل تامین نشدن گاز و سوخت مایع مورد نیاز نیروگاه‌ها با آن مواجه بوده‌ایم و این نگرانی وجود دارد که در زمستان امسال نیز نتوانیم برق کشور را به صورت کامل تامین کنیم.

وی افزود: در تابستان امسال به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده ناچار به قطع برق صنایع و مشترکان خانگی و تجاری شده‌ایم که اگر این امر در زمستان امسال هم بخواهد ادامه داشته باشد، به شدت برای صنعت برق دلهره‌آور خواهد بود؛ بدین منظور تلاش داریم با مدیریت مسئله تامین سوخت نیروگاه‌ها بتوانیم از این مشکل عبور کنیم.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی، گفت: مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری بسیار بالاست و امکان کنترل مصرف برای وزارت نفت وجود ندارد، بر همین اساس تامین نشدن گاز و سوخت مایع کافی برای نیروگاه‌ها، مسئله مصرف مازوت و آلایندگی‌های مرتبط با آن بخش تولید برق را با نگرانی‌های شدیدی روبه‌رو کرده است.

طرزطلب با اشاره به اینکه اجرای برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها در چنین شرایطی از حساسیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است، بیان کرد: پس از پایان شهریور ماه و همزمان با آغاز برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی بایستی واحدهای مازوت‌سوز را آماده کنیم تا این واحدها در فصل زمستان کسری تولید برق ناشی از کمبود سوخت گاز را جبران کنند؛ از طرفی همین واحدها را برای تابستان سال آینده نیز باید آماده کرد تا ناترازی موجود میان تولید و مصرف جبران شود. مطمئنا اگر نتوانیم از همه ظرفیت این واحدها استفاده کنیم با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: دولت به دنبال افزایش تعرفه‌های برق مشترکان نیست، هم‌اکنون ناترازی تولید و مصرف برق در کشور به حدود ۱۰ هزار مگاوات رسیده و اگر بنا باشد برای کاهش تورم در کشور تولید داخلی را افزایش و کارخانه‌ها را فعال‌ کنیم، طبیعتا مصرف برق نیز افزایش قابل‌توجهی خواهد یافت. لذا باید برای تامین این نیاز مصرفی برنامه‌ریزی مناسبی در دستور کار قرار بگیرد.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته طی یکسال آینده وضعیت بارندگی‌ و تولید نیروگاه‌های برقابی در شرایط مناسبی نخواهد بود، عنوان کرد: درچنین شرایطی موضوع تکمیل ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه در حال ساخت و احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع بزرگ در دستور کار برنامه‌های وزارت نیروی دولت سیزدهم قرار گرفته است.

طرزطلب اذعان داشت: از جمله راهکارهای موجود برای تحقق این برنامه تکیه بر منابع داخلی با کمک مردم است. بایستی با تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق و ارائه بهره‌ مناسب به سرمایه‌گذاران بتوانیم پروژه‌های نیمه کاره در بخش تولید برق را تکمیل کنیم. بر همین اساس انتشار اوراق مالی اسلامی در حجم وسیع و تامین منابع مالی برای تکمیل نیروگاه‌های در حال ساخت می‌تواند برای عبور از شرایط حساس فعلی کمک‌حال صنعت برق باشد.

وی یادآور شد: در شرایط فعلی صنعت برق به وعده‌ صنایع بزرگ برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید تکیه کرده است. لذا باید این برنامه با سرعت ویژه‌ای در دستور کار قرار گیرد؛ چراکه اگر صنایع از همین امروز وارد میدان شده و فعالیت مربوط به احداث بخش گاز نیروگاه خود را آغاز کنند به حدود دو تا ۲.۵ سال زمان نیاز دارند تا بتوانند بار مصرف برق خود را از روی شبکه سراسری برداشته و انرژی مورد نیازشان را توسط نیروگاه‌های خود تامین کنند.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال فرصت موجود برای افزایش ظرفیت نیروگاه‌های کشور تا پیک سال آینده بسیار محدود است و بایستی از زمان باقی‌مانده تا تابستان آینده حداکثر استفاده را کرده و با تشریع در فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری شاهد تکمیل هرچه سریع‌تر نیروگاه‌های جدید باشیم.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.