سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت ×
ضرورت رفع موانع صادرات طلا
23 خرداد 1400 - 16:37
شناسه : 13683
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رفع موانع صادرات کالاهای بورسی در قالب مکانیزم‌های بورس کالای ایران و صادرات طلا و جواهرآلات به همراه رفع موانع این حوزه با توجه به ظرفیت‌های مناسب ارزی‌آوری این صنعت ضروری است.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری مهر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حمید زادبوم معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در چهل و نهمین کارگروه توسعه صادرات ضمن تاکید بر جایگاه رایزنان بازرگانی در بازارهای هدف، اظهار داشت: رایزنان بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران به کشورهای چین، روسیه، ارمنستان، آذربایجان و عمان اعزام شده‌اند. همچنین نمایندگان این سازمان در کشورهای مذکور و نیز عراق و افغانستان در راستای کمک به تجار و بازرگانان به منظور افزایش ظرفیت‌های تجاری فی مابین ایران و کشورهای هدف آماده هستند.

وی افزود: در این راستا رفع موانع صادرات کالاهای بورسی در قالب مکانیزم‌های بورس کالا و نیز صادرات طلا و جواهرآلات با توجه به ظرفیت‌های مناسب ارزآوری این صنعت ضروری است.

گفتنی است، در این جلسه همچنین تاکید شد تا در جهت سیاست‌های کلان وزارت صنعت، معدن و تجارت، تیک‌های تایید صادرات و واردات بر روی سامانه جامع تجارت و سامانه گمرک ایران به حداقل برسد. لذا مقرر شد در اجرای این سیاست تمامی دستگاه‌های مرتبط با صادرات کالا و خدمات بایستی همکاری‌های لازم را جهت مانع‌زدایی از صادرات به عمل آورند.

در راستای بررسی پیشنهادات وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوصی حذف مجوز سایر دستگاه‌های اجرایی در خصوصی کالاهای صادراتی معامله شده در رینگ صادراتی بورس کالا، مقرر شد جلسه‌ای با قید فوریت و با حضور نمایندگان معاونت‌های تولیدی وزارت صنعت، معدن و تجارت، دفتر مقررات، مرکز تجارت الکترونیک، گمرک ایران، معاونت بازرگانی داخلی و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار و متن مصوبه پیشنهادی تهیه و به دبیرخانه شورای‌عالی صادرات ارسال شود.

لازم به توضیح است که در راستای اجرای مفاد بند (ث) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و پیگری‌ها و اقدامات اخیر سازمان توسعه تجارت ایران مقرر شد تا وزارت امور اقتصاد و دارایی نسبت به ارسال فوری نقطه نظرات و پیشنهادات اقدام کنند. همچنین، عنوان شد اتحادیه ملی تولید و صادرات طلا و جواهر با ابلاغ و اجرایی شدن ضوابط پیشنهادی بانک مرکزی در خصوص صادرات و واردات فلزات گرانبها در شرایط فعلی و قبل از انجام اصلاحات لازم مخالف است و تشکل یادشده خواستار رفع موانع سر راه تولید، اشتغال و ارزآوری طلا و جواهرآلات و اعتماد به بنگاه‌های معتبر و فعال این صنعت شدند.

در ادامه این نشست، مطابق پیشنهاد گمرک ایران در خصوص ضرورت پیش‌بینی ضوابط جداگانه برای تسهیل و تسریع فرایند صادرات بنگاه‌های صادراتی معتبر و خوشنام (موضوع مصوبات هییت وزیران و کارگروه‌های صادرات کشور در خصوص انتخاب و معرفی صادرکنندگان ممتاز و نمونه) در گروه‌های کالایی مختلف از جمله طلا و جواهر، مقرر شد کلیه دستگاه‌های اجرایی دست‌اندرکار صادرات و خدمات‌دهنده به صادرکنندگان، نسبت به تهیه بسته‌های تشویقی و حمایتی در راستای پشتیبانی و مانع‌زدایی از فرایند صادرات غیرنفتی اقدام تا پس از تایید کارگروه توسعه صادرات اجرایی شود.

علاوه بر این مقرر شد پیرو تصمیمات قبلی کارگروه توسعه صادرات، سازمان ملی استاندارد ایران حداکثر ظرف یک هفته نسبت به ارسال پیش‌نویس بسته تشویقی صادرکنندگان برتر جهت بررسی در جلسات کارگروه توسعه صادرات اقدام کنند.

در این نشست تصمیم بر آن شد تا در خصوص اصلاح ضوابط اجرایی صادرات و واردات فلزات گرانبها جلسه فوق‌العاده در محل سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی، گمرک ایران، سازمان ملی استاندارد ایران، دفتر مقررات صادرات و واردات و مرکز تجارت الکترونیک برگزار و جمع‌بندی جلسه مذکور به بانک مرکزی منعکس شود.

شایان ذکر است که با توجه به ضرورت بررسی مجدد ضوابط اجرایی صادرات و واردات فلزات گرانبها در شرایط فعلی مقرر شد اتاق بازرگانی ایران و اتحادیه تولید و صادرات طلا، جواهر و فلزات گران‌بها به فوریت نسبت به ارسال نقطه نظرات پیشنهادی در خصوص پیش‌نویس ضوابط اجرایی صادرات و واردات فلزات گرانبها به دبیرخانه شورای‌عالی صادرات و بانک مرکزی اقدام کنند.

در پایان با عنایت به اهمیت جایگاه ارزآوری از صادرات فلزات گرانبها و ضرورت رفع موانع و مشکلات سر راه صادرات و تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت مقرر شد کلیه دستگاه‌های اجرایی دست‌اندرکار از جمله سازمان ملی استاندارد ایران (در خصوص زمان و هزینه نمونه‌برداری‌ها و تعیین عیار)، گمرک ایران (در خصوص معطلی محموله‌های وارداتی و صادراتی در گمرکات اجرایی) و بانک مرکزی (در خصوص ارزیابی اصل محموله‌های صادراتی و صدور مجوزها) نسبت به حذف بروکراسی‌ها و کاهش رویه‌های هزینه‌بر در فرایند ورود مواد اولیه شمش فلزات گرانبها و صدور محصولات ساخته شده ظرف حداکثر ۱۰ روز اقدام کرده و گزارش اقدامات را به دبیرخانه شورای‌عالی صادرات منعکس کنند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.