پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
طرح فولاد ازنا کماکان بلاتکلیف است
21 تیر 1401 - 13:29
شناسه : 30209
در حالی سرنوشت فولاد ازنا به دلیل مشکلات حقوقی همچنان در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد که مسئولان از احتمال تملک این طرح صنعتی توسط بانک خبر می‌دهند.
ارسال توسط : منبع : دنیای معدن
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، طرح‌های صنعتی نیمه‌تمام در لرستان یکی از معضلات موجود در حوزه اقتصاد و اشتغال این استان محسوب می‌شود، طرح‌ها و پروژه‌هایی که با گذشت سال‌ها همچنان در چند قدمی افتتاح متوقف مانده‌اند.

این طرح‌های صنعتی و تولیدی نیمه‌کاره در لرستان موجب ناامیدی مردم شده چراکه با افتتاح و بهره‌برداری از آن‌ها زمینه ایجاد اشتغال خوبی در استان می‌تواند فراهم شود. لرستان همواره یکی از استان‌های صدر جدول بیکاری کشور بوده و این در حالی است که اگر برخی از همین طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی و اقتصادی در لرستان به مرحله افتتاح برسند، شاید بخشی از زخم ملتهب بیکاری در این استان التیام پیدا کند.

یکی از مطالبات مردم شهرستان ازنا فعال شدن کارخانه فولاد ازنا است که بیشتر از ۱۹ سال فقط وعده شنیده است، مجوز اولیه کارخانه فولاد ازنا سال ۱۳۸۱ صادر و فعالیت رسمی برای احداث این کارخانه از سال ۱۳۸۴ آغاز شد، این واحد صنعتی که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استان لرستان در این حوزه محسوب می‌شود، مقرر شده بود با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن ورق در فاز اول و سالانه ۷۰۰ هزار تن فولاد در فاز دوم وارد چرخه فعالیت شود.

این پروژه صنعتی از آن جهت برای لرستان و لرستانی‌ها ارزشمند است که بهره‌برداری از آن می‌تواند به طور مستقیم یک هزار و ۵۰۰ شغل در یکی از بیکارترین استان‌های کشور ایجاد کند که این رقم مجزا از اشتغال غیر مستقیم این واحد صنعتی است.

از سوی دیگر مجتمع فولاد ازنا در صورت بهره‌برداری کامل می‌تواند از خروج سالانه میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری کرده و به این لحاظ نیز از مهم‌ترین واحدهای صنعتی کشور محسوب می‌شود و با این حال همچنان وضعیت آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

مالک فولاد ازنا در زندان!

بهمن جعفری رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، با بیان اینکه مجتمع فولاد ازنا در فاز اول، ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار داشت: این طرح بزرگ‌ترین طرح صنعتی استان محسوب می‌شود که البنه این در صورتی است که اقدامات لازم برای راه‌اندازی آن انجام شود.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه هم‌اکنون مالک این مجموعه در مراجع قضائی یک مسائل حقوقی دارد که با این مجتمع فولاد ازنا مرتبط نیست، عنوان کرد: این مسائل حقوقی نیز تامین ارز و سایر سرمایه‌گذاری‌هایی که در کشور دارد، قلمداد می‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، با تاکید بر اینکه مالک این مجموعه در حال حاضر در زندان اوین به سر می‌برد، بیان کرد: با توجه به در بند بودن مالک، در حال حاضر  برای این مجتمع، مدیرعاملی تعیین شده است.

مصوبه سفر دولت، گره‌گشایی خواهد کرد؟

جعفری با بیان اینکه متناسب با مصوبه‌ای که در سفر رییس‌جمهور به استان در نظر گرفته شده، دو موضوع در رابطه با این مجموعه مطرح شده است افزود: تمدید دوران مشارکت این مجموعه یکی از مسائل مطرح شده در این رابطه است چراکه مجتمع فولاد ازنا نزدیک به ۱۶۳ میلیون دلار تسهیلات ارزی با عاملیت بانک صنعت و معدن دریافت کرده و هنوز در دوران مشارکت است.

وی عنوان کرد: یک بار در سال ۱۳۹۰ در هیئت وزیران دوران مشارکت این مجموعه تمدید شده است اما با توجه به اینکه این دوران مشارکت به اتمام رسید، مقرر شده که به استناد مصوبه سفر رئیس جمهور مجدد در شورای اقتصاد مطرح و نسبت به تمدید دوران مشارکت آن اقدام شود.

احتمال تملک فولاد ازنا توسط بانک

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با تاکید بر اینکه با توجه به شرایط حقوقی که پیش آمده مالک این مجموعه یکی از ابربدهکاران بانکی محسوب می‌شود ادامه داد: در سنوات گذشته چندین بار شرکت‌های بزرگ فولادی کشور مانند فولاد مبارکه هم به این طرح ورود پیدا کرده‌اند اما مالک اقدام به واگذاری این مجموعه نکرده است.

جعفری تصریح کرد: در نهایت با توجه به بازدیدی که مدیرعامل بانک صنعت و معدن و اعضای هیئت مدیره بانک از این مجموعه داشتند، مقرر شده که آخرین وضعیت این طرح را بررسی کنند و در صورتی که امیدوار به ادامه کار باشند و توسط مالک تعیین تکلیف شود، ادامه کار را انجام می‌دهند. در غیر این صورت، نسبت به تملک آن اقدام می کنند.

انتقاد امام جمعه از بلاتکلیفی طرح

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که اخیرا علی سپهوند امام جمعه ازنا، از عدم تعیین تکلیف این مجموعه صنعتی انتقاد کرده و اظهار کرد: از رئیس کل دادگستری استان توقع داریم با رایزنی با قوه قضائیه طرح فولاد ازنا را از بلاتکلیفی خارج کند. مطلوب نیست سرمایه‌هایی که در این پروژه به کار رفته همچنان بلاتکلیف و تعطیل باشد. انتظار می‌رود با طی مراحل قانونی مشکل مجتمع فولاد ازنا از هر نظر مرتفع شود.

پیش از این نیز حسین گودرزی نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با رونمایی از وعده‌ای جدید، خبر از آغاز به کار این طرح صنعتی در دهه فجر ۱۴۰۱ داد.

وی در جریان بازدید خود از این پروژه صنعتی، مطرح کرد: یک سال و نیم است که از اولین بازدید از این مجموعه می‌گذرد، حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر نیروی جوان ازنایی در این کارخانه کار می‌کنند و بدون حضور نیروهای خارجی در حال راه‌اندازی شرکت هستند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نیاز شهرستان به تکمیل این پروژه صنعتی، خطاب به کارگران این پروژه، گفت: برای رفع مشکلات کنار شما هستیم و یک برنامه زمان‌بندی با مسئولان پروژه داریم که دهه فجر ۱۴۰۱ خط تولید این پروژه شروع به کار کند.

همچنین فرهاد زیویار استاندار لرستان، از عقب‌گرد این پروژه به نقطه اول خبر داده و گفت: این طرح صنعتی با مشکلات حقوقی مواجه شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فولاد ازنا آماده واگذاری شد اما به جهت دعواهای حقوقی به همان نقطه اول برگشتیم، نمی‌توان اظهار کرد که در این رابطه خوش‌بینی از سزانجام کار وجود دارد یا بدبینی اما به هر حال پیگیری می‌کنیم چون نمی‌توان اشخاص حقیقی را وادار کرد ولی از ابزارها و امکانات خود برای راه‌اندازی آن‌ها استفاده می‌کنیم با همکاری اشخاص، دستگاه قضا و قوه مجریه باید پیگیری‌ها انجام و نتیجه‌بخش باشند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.