سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت ×
طلا بازهم ناکام ماند
07 اسفند 1400 - 13:34
شناسه : 25088
براساس گزارش‌های منتشر شده، جدیدترین نظرسنجی طلای کیتکونیوز هیچ تصویر قطعی از این فلز ارزشمند نشان نداد با این حال بدبینی کارشناسان وال استریت در کوتاه مدت غالب بود، در حالی که سرمایه‌گذاران کوچک فوق‌العاده خوش‌بین ماندند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حمله روسیه به اوکراین از قیمت طلا همچنان پشتیبانی خواهد کرد، اما بعضی از تحلیلگران می‌گویند نگرانی از ابهاماتی که قیمت طلا را تقویت کرده‌اند به اوج رسیده و فضای کوتاه مدت در بازار این فلز ارزشمند تا حدودی کاهشی شده است.

آدام بوتون استراتژیست ارزی ارشد فارکس لایو، حرکت قیمت طلا را در شرایطی که سرمایه‌گذاران نوسان قیمت یکصد دلاری اونس طلا در روز پنجشنبه را هضم کنند، نامنظم توصیف کرد. حمله نظامی روسیه به اوکراین آغاز شد و قیمت طلا در اواسط معاملات به یک هزار و ۹۷۶ دلار رسید که بالاترین قیمت از ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ بود. با این حال بازار نتوانست رشد حدود ۳ درصدی خود را حفظ کند و تا پایان روز به رکورد پایین یک هزار و ۸۷۸ دلار سقوط کرد. در اوج این بحران طلا نشان داد که تنها دارایی امنی است که سرمایه‌گذاران خواهان داشتن آن هستند. با این حال احتمالا ترس از جنگ اوکراین به اوج خود رسیده و این موضوع می‌تواند مانعی برای افزایش طلا باشد. بوتون درباره قیمت طلا در کوتاه مدت نظر خنثی داشت.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها ۶ نفر معادل ۴۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند و همزمان هفت نفر معادل ۴۷ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. دو نفر معادل ۱۳ درصد نظری نداشتند.

در این بین یک هزار و ۱ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آن‌ها ۷۱۰ نفر معادل ۷۱ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۸۷ نفر معادل ۱۹ درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند در حالی که ۱۰۴ نفر معادل ۱۰ درصد نظری نداشتند.

این دورنمای خوش‌بینانه در میان سرمایه‌گذاران کوچک در حالی مشاهده شد که طلا هفته را با اندکی کاهش قیمت به پایان برد. در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا، هر اونس طلا ۳۸ دلار و ۷۰ سنت معادل ۰.۶ درصد ریزش کرد و در ۱۸۸۷ دلار و ۶۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۰.۵ درصد کاهش داشت.

بعضی از تحلیلگران خاطرنشان کردند که با وجود جهش ناموفق طلا در روز پنجشنبه، بازار روند صعودی قوی را حفظ کرده و رکوردهای قیمت بالاتر آن بالاتر می‌رود.

دیوید میدن تحلیلگر بازار شرکن اکوئیتی کپیتال بیان کرد: طلا حتی پیش از این که از موج تقاضا برای دارایی امن بهره ببرد، حمایت قوی پیدا کرده بود. هر گونه ابهام جدید یا رشد تنش‌های ژئوپلیتیکی همچنان از قیمت‌ها پشتیبانی خواهند کرد. همچنین بعضی از تحلیلگران به دلیل جدی ماندن تهدید تورم برای اقتصاد نسبت به جنگ در اروپای شرقی، به طلا خوش‌بین مانده‌اند.

آدریان دی رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی، گفت: وضعیت پولی دلیل حرکت قیمت طلا در چند ماه گذشته است و مطمئنا به شکلی حل نمی‌شود که از نظر بنیادین برای طلا در کوتاه مدت منفی باشد.

اگرچه انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا ماه آینده نرخ بهره را تحکیم کند تا رشد قیمت‌های مصرف‌کننده را مهار کند، بازار روی افزایش کم‌تر از ۵۰ واحدی نرخ بهره حساب می‌کند که برای طلا عامل مثبتی محسوب می‌شود.

با وجود اینکه احساسات خوش‌بینانه همچنان در بازار وجود دارد، بعضی از تحلیلگران می‌گویند معکوس شدن روند صعودی طلا در معاملات روز پنجشنبه، بعضی از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را عصبانی کرد و این مسئله روی قیمت‌ها در کوتاه مدت سنگینی می‌کند.

مارک چندلر مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس در پایان خاطرنشان کرد: نسبت به قیمت طلا در هفته جاری بدبین است و افت قیمت به پایین یک هزار و ۸۷۷ دلار، به عقب‌نشینی طلا تا مرز یک هزار و ۸۵۰ دلار منتهی می‌شود. آمار اقتصادی مثبت آمریکا به خصوص آمار اشتغال غیرکشاورزی ماه فوریه که روز جمعه منتشر می‌شود، می‌تواند قیمت‌ها را تحت فشار کاهشی قرار دهد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.