یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 14 July , 2024 ساعت ×
طلا در تلاش برای بهبود بازار
26 دی 1400 - 11:11
شناسه : 23099
براساس گزارش‌های منتشر شده، دورنمای قیمت طلا در سومین هفته سال نوی میلادی بهتر به نظر می‌رسد و تحلیلگران پیامدهای اشتباه سیاست پولی احتمالی بانک مرکزی آمریکا را در بحبوحه نرخ بالای تورم می‌سنجند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، تهدید تورم بالاخره قیمت طلا را بالاتر برد و همان طور که سرمایه‌گذاران انتظار داشتند فشارهای صعودی قیمت طلا ادامه دارد. هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با چهار دلار و ۹۰ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش، در یک هزار و ۸۱۶ دلار و ۵۰ سنت بسته شد. با این حال بهای معاملات این بازار برای کل هفته ۱.۱ درصد رشد داشت.

دو آمار مهمی که بازار را در وضعیت ریسک گریزی قرار داده است، تورم و خرده فروشی هستند. نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر بالاترین رشد را از سال ۱۹۸۲ داشت و بر مبنای سالانه ۷ درصد رشد کرد. در این بین، آمار خرده فروشی در ماه دسامبر ۱.۹ درصد کاهش یافت که بزرگ‌ترین کاهش در ۱۰ ماه گذشته بود.

دو عامل اصلی تاثیرگذار بر طلا، دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا خواهند بود. دلار عقب‌نشینی کرد و اندکی فضا برای تنفس به طلا داد در حالی که روند صعودی بازده اوراق خزانه هم متوقف شد.

ادوارد مویا تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA به کیتکونیوز، گفت: نگاه کنید بازده اوراق خزانه تا چه حد بالا رفته است. بازار بیش از ۹۰ درصد احتمال می‌دهد فدرال رزرو در مارس افزایش نرخ‌های بهره را تصویب کند. و طلا یکی از بهترین عملکردهای هفتگی را در چند ماه گذشته داشته است. طلا قادر نیست فراتر از اوج قیمت چند ماه اخیرش را بشکند، اما اوضاع برای این فلز ارزشمند کاملا مساعد به نظر می‌رسند.

طلا به نظاره وضعیت دلار آمریکا نشسته است. احیای اقتصاد اروپا به همراه بهبود ارزش یورو می‌تواند نقش مهمی در تعیین مسیر حرکت دلار ایفا کند.

به گفته مویا دورنمای مختلف زیادی برای مسیر حرکت دلار وجود دارند. روند احیای اقتصاد جهانی بهتری مشاهده خواهد شد که پتانسیل رشد اروپا را تقویت می‌کند و ممکن است باعث ضعیف‌تر شدن دلار شود. دورنمای رشد یورو از سال ۲۰۲۱ به سال ۲۰۲۲ به تاخیر افتاده است. همچنین جدیدترین آمار تورم، بانک مرکزی آمریکا را واداشت تا به سرعت وارد عمل شود. پس از افزایش نرخ‌ها در ماه مارس، دومین افزایش ممکن است در ماه ژوئن تصویب شود. این نقطه‌ای است که تحلیلگران نسبت به احتمال اشتباه سیاست پولی و تاثیر آن بر اقتصاد نگرانی پیدا می‌کنند. سال گذشته بانک مرکزی آمریکا رشد اقتصادی و افزایش بسیار آهسته نرخ‌های بهره را پیش‌بینی کرده بود، اما در عوض تورم ۷ درصد افزایش یافت و تحکیم سیاست پولی فوریت پیدا کرد. احتمال اشتباه سیاست پولی می‌تواند برای طلا مثبت باشد و در بلندمدت به دلیل این اشتباه، شاهد تقاضا برای این فلز ارزشمند خواهید بود.

باب هابرکورن کارگزار کالا در شرکت آر جی او فیوچرز، اظهار کرد: بازارهای سهام احتمالا کمک می‌کنند طلا هفته جاری به قیمت بالاتری صعود کند. این یک رابطه غیرمعمول بین طلا و سهام است، اما تحت تاثیر دوران کرونا قرار دارد. طلا هفته جاری شانس شکستن قیمت بالاتری را داشت. بازارهای سهام اندکی قوی‌تر خواهند بود و این وضعیت قیمت طلا را تا سطح ۱۸۳۰ دلار می‌رسد. در دوران کرونا، سهام پایین‌تر با قیمت پایین‌تر طلا همراه شده است.

وی افزود: طلا به دلیل رشد نرخ تورم و بازده اوراق قرضه نتوانسته است از سطح ۱۸۳۰ دلار عبورکند. هفته جاری با توجه به وضعیت بازده اوراق قرضه، طلا می‌تواند بین ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰ دلار حرکت کند. اگر بازده اوراق قرضه رشد نداشته باشد، طلا ۵۰ تا ۷۰ دلار بالاتر خواهد رفت.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته معاملاتی جاری به دلیل تعطیلات روز دوشنبه در آمریکا کوتاه‌تر خواهد بود. آمارهایی که منتشر می‌شوند شامل شاخص تولید نیویورک ایمپایر استیت در روز سه‌شنبه، مجوزهای ساخت و شروع ساخت خانه در روز چهارشنبه، متقاضیان بیمه بیکاری، شاخص تولید بانک فدرال رزرو فیلادلفیا و فروش خانه در روز پنجشنبه خواهند بود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.