پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024 ساعت ×
طلا در تلاش برای صعود قیمت
25 دی 1400 - 11:46
شناسه : 23043
براساس گزارش‌های منتشر شده، بازار طلا سال نوی میلادی را با قدرت شروع کرد و قیمت این فلز ارزشمند در پایان هفته بیش از ۱۸۰۰ دلار ماند و دورنمای کوتاه مدت را به شکل قابل ملاحظه‌ای خوش‌بینانه کرد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بعضی از تحلیلگران بر این باورند که طلا نیروی صعودی فنی جدیدی پیدا کرده است و همزمان، آمار اقتصادی که رشد تورم، مصرف ضعیف‌تر و ابهامات ژئوپلیتیکی رو به رشد را نشان می‌دهد، تا حدودی حمایت بنیادین برای این فلز ارزشمند فراهم کرده است. با این حال تحلیلگران دیگر می‌گویند انتظارات بالایی که برای افزایش سریع‌تر نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا وجود دارد، از ارزش دلار پشتیبانی کرده و مانعی برای صعود قیمت طلا ایجاد می‌کند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها ۹ نفر معادل ۵۸ درصد به افزایش قیمت طلا و سه نفر معادل ۱۹ درصد به کاهش قیمت طلا در هفته جاری رای دادند در حالی که چهار نفر معادل ۲۵ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۹۲۸ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای شرکت کردند که از میان آن‌ها ۵۲۹ نفر معادل ۵۷ درصد به افزایش قیمت طلا و ۲۲۵ نفر معادل ۲۴ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۷۴ نفر معادل ۱۹ درصد نظری در این خصوص نداشته‌اند.

هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با چهار دلار و ۹۰ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش، در یک هزار و ۸۱۶ دلار و ۵۰ سنت بسته شد. با این حال بهای معاملات این بازار برای کل هفته ۱.۱ درصد رشد داشت.

از نظر بسیاری از تحلیلگران، تورم همچنان از قیمت طلا در سال ۲۰۲۲ پشتیبانی خواهد کرد. شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا که روز سه‌شنبه منتشر شد، نشان داد نرخ تورم در دسامبر بر مبنای سالانه هفت درصد رشد کرد که بالاترین سطح از ماه ژوئن سال ۱۹۸۲ بود.

کالین سیژینسکی استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA در این باره گفت: انتظار دارم طلا تحت تاثیر تورم بالا روند صعودی ملایمی داشته باشد.

به عقیده تحلیلگران دیگر، توانایی طلا برای صعود به بالای سطح ۱۸۱۵ دلار می‌تواند از نظر فنی روند صعودی این فلز ارزشمند را در کوتاه مدت تقویت کند. اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک به کیتکونیوز، بیان کرد: زمان آن فرا رسیده که طلا از محدوده مقاومتی ۱۸۳۰ تا ۱۸۳۵ دلار عبور کند. اخبار مربوط به تحکیم سیاست پولی تاثیر خود را گذاشته اند و بازار متوازن‌تر شده و آمادگی بیشتری برای دریافت این اخبار پیدا کرده است.

مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس؛ اظهار کرد که ابهامات فزاینده بازار می‌تواند اندکی حمایت برای طلا در کوتاه مدت فراهم کند و وی انتظار دارد قیمت‌ها مقاومت در سطح ۱۸۳۰ دلار را امتحان کنند.

با این حال همه تحلیلگران به افزایش قیمت طلا در کوتاه مدت خوش‌بین نیستند. در همین راستا نیکلاس فراپل مدیرکل جهانی شرکت ای بی سی بولیون اعلام کرد که به نظاره نشسته است تا ببیند آیا دلار آمریکا پس از هفته پرنوسانی که سپری کرد، می‌تواند اندک حمایتی پیدا کند. افت اخیر دلار بیش از حد به نظر می‌رسد.

دارین نیوسام رییس شرکت دارین نیوسام آنالایز در پایان اخاطرنشان کرد: درباره طلا نظر خنثی دارد، زیرا به نظر می‌رسد قیمت‌ها منتظر وقوع اتفاقی هستند است. البته نشانه‌هایی بازار طلا توجه زیادی به ابهامات ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی دارد. بازار به تماشای وضعیت سیاسی جهانی نشسته است. در همین راستا طلا منتظر است ببیند روسیه چه اقدامی علیه اوکراین انجام می‌دهد. لذا پیش‌بینی می‌شود اونس طلا بین ۱۸۳۳ تا ۱۷۸۱ دلار معامله خواهد شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.