دوشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۱ Monday, 28 November , 2022 ساعت ×
طلا در تلاش برای صعود
15 اسفند 1400 - 12:21
شناسه : 25395
براساس گزارش‌های منتشر شده، نیروی صعودی پرقدرتی در فضای طلا وجود دارد و سرمایه‌گذاران همچنان به وضعیت ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی چشم دوخته‌اند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، قیمت اونس طلا روز جمعه که نیروهای روسیه کنترل بزرگ‌ترین نیروگاه هسته ای اروپا در اوکراین را به دست گرفتند، بیش از ۳۵ دلار افزایش یافت.

ادوارد مویا تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره به کیتکونیوز، اظهار داشت: متاسفانه هیچ نشانه‌ای از کاهش شدت جنگ در اوکراین به این زودی دیده نمی‌شود. همچنان که به تاثیر جنگ روی اقتصاد جهانی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم نگرانیهای رشد اقتصاد جهانی و فشارهای تورمی به مسائل اصلی تبدیل شده‌اند. این وضعیت باعث می‌شود طلا درخشش بیشتری پیدا کند.

تصویر کلان برای صعود طلا به دو هزار دلار در هر اونس و افزایش قیمت کالاهای دیگر شامل نفت خام، پالادیم، نیمل، گندم و ذرت شکل گرفته است.

به گفته مویا، اگر افزایش قیمت کالاها تاثیر ماندگاری روی تورم داشته باشد، بانک‌های مرکزی ناچار خواهند بود نرخ‌های بهره را سریع‌تر افزایش دهند، اما این اقدام برای طلا منفی نخواهد بود. اگرچه بانک مرکزی آمریکا برای افزایش سریع‌تر نرخ‌های بهره مقاومت نشان داده است، اما احتمال افزایش ۵۰ واحدی نرخ‌های بهره در اواخر سال میلادی جاری منتفی نیست و همچنان افزایش چهار تا پنج دور نرخ بهره در سال میلادی جاری پیش‌بینی می‌شود. ممکن است شاهد اقدام جدی‌تر بانک مرکزی آمریکا در مقابله با تورم در تابستان امسال باشیم. ابهامات و بحث مذکور به نفع طلا خواهد بود و کمک می‌کند این فلز ارزشمند تا مرز دو هزار دلار صعود کند.

یکی از آمارهایی که هفته جاری باید زیر نظر داشت، جدیدترین شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکاست که قرار است روز پنجشنبه منتشر شود.

کوین گریدی رییس شرکت فونیکس به کیتکونیوز، گفت: ممکن است به زودی نفت ۱۵۰ دلاری را مشاهده کنیم. تورم به دلیل هزینه‌های انرژی، بسیار بالاتر خواهد بود. باید تا زمان انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده صبر کنیم. این شاخص بالای ۸ درصد خواهد بود و اگر بانک مرکزی آمریکا از معیارهای قدیمی استفاده کند، تورم سالانه بین ۱۲ تا ۱۵ درصد است. همچنین سطوح قیمتی که باید زیر نظر داشت مقاومت در سطح یک هزار و۹۸۰ دلار و حمایت در سطح یک هزار و ۸۸۲ دلار است.

اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا روز جمعه با ۳۰ دلار و ۷۰ سنت معادل ۱.۶ درصد افزایش، در یک هزار و ۹۶۶ دلار و ۶۰ سنت بسته شد و این فلز ارزشمند بیش از ۴ درصد رشد هفتگی به ثبت رساند که بزرگ‌ترین رشد هفتگی از ماه ژوییه سال ۲۰۲۰ بود.

ادوارد مویا خاطرنشان کرد: یک هزار و ۹۸۰ دلار به سطح مقاومتی در کوتاه مدت تبدیل شده است و طلا می‌تواند به راحتی در جهت صعودی یا نزولی تا ۵۰ دلار نوسان داشته باشد، اما به‌محض این که طلا به سطح یک هزار و ۹۸۰ دلار برسد، روی قیمت دو هزار دلار زوم خواهد کرد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه فوریه و متقاضیان بیمه بیکاری آمریکا از جمله آمار اقتصادی مهمی هستند که هفته جاری منتشر می‌شود. نشست سیاست پولی بانک مرکزی اروپا هم روز پنجشنبه برگزار می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.