پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
طلا سوار بر سرسره کاهش قیمت
02 مرداد 1400 - 13:58
شناسه : 15420
براساس نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، تحلیلگران وال استریت نسبت به روند قیمت طلا بدبین شده‌اند، در حالی که سرمایه‌گذاران خُرد همچنان به دورنمای کوتاه‌مدت این فلز ارزشمند خوش‌بین مانده‌اند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، هفته گذشته بانک مرکزی اروپا مجدد بر تعهدش برای حفظ سیاست پولی انبساطی طبق یک مدت قابل پیش‌بینی تاکید کرد تا تورم را به ۲ درصد برگرداند. تعهد بانک مرکزی اروپا برای واکنش به بالا رفتن نرخ تورم برخلاف موضع بانک مرکزی آمریکاست که در حال حاضر مجدد در خصوص تعدیل برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه صحبت می‌کند.

دیوید میدن تحلیلگر بازار در شرکت اکوئیتی کپیتال در این خصوص، اظهار داشت: هم‌اکنون در فضای فعلی و شکاف رو به رشد بین بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی آمریکا، ارزش دلار پایین‌تر از حد واقعی خود است. بهبود اقتصاد آمریکا که باعث بهبود عملکرد بازارهای سهام شده است نیز عامل منفی برای طلا محسوب می‌شود.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها ۹ نفر معادل ۶۰ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند. دو نفر معادل ۱۳ درصد افزایش قیمت و چهار نفر معادل ۲۷ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۵۷۱ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آن‌ها ۳۱۵ نفر معادل ۵۵ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۴۶ نفر معادل ۲۶ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۱۰ نفر معادل ۱۹ درصد نظری ندارند.

اگرچه سرمایه‌گذاران خُرد نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین مانده‌اند، اما علاقه به این فلز ارزشمند ضعیف شده و شمار مشارکت‌کنندگان در نظرسنجی آنلاین به پایین‌ترین حد از اواخر ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ رسیده است.

احساسات متناقضی که در خصوص طلا وجود دارد، با عملکرد منفی هفتگی طلا تقویت شده است. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا سه دلار و ۶۰ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش یافت و در ۱۸۰۱ دلار و ۸۰ سنت بسته شد. قیمت طلا برای کل هفته حدود ۰.۷ درصد کاهش داشت.

عملکرد کم فروغ اخیر طلا دلیل کافی برای بدبینی بعضی از تحلیلگران نسبت به این فلز ارزشمند فراهم کرده است. با وجود این که بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله روز جمعه به پایین‌ترین حد از ماه فوریه نزول کرد، اما اونس طلا موفق نشد مقاومت برای صعود از سطح یک هزار و ۸۰۰ دلار را بشکند.

بعضی از تحلیلگران معتقدند اکنون که بازده اوراق قرضه از رکورد پایین روز سه‌شنبه بالاتر رفته است، اونس طلا ممکن است به پایین یک هزار و۸۰۰ دلار سقوط کند.

مارک چندلر مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس در گفت و گو با کیتکونیوز قیمت پایین‌تر طلا در هفته جاری را پیش‌بینی کرد که تحت تاثیر رشد بازده اوراق قرضه آمریکا خواهد بود.

کالین سیژینسکی استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA بیان کرد: سطحیک هزار و ۷۶۰ دلار را که رکورد پایین طلا در ماه ژوئن است، به عنوان یک سطح حمایتی بزرگ را نظاره می‌کند.

نیکلاس فراپل مدیرکل جهانی شرکت «ای بی سی بولیون» گفت: انتظار دارد قیمت طلا در بازه محدودی بماند و ریسک‌ها در کوتاه مدت به سمت روند نزول حرکت کنند که به دلیل نیروی صعودی رو به رشد دلار آمریکا خواهد بود. قیمت پایین یک هزار و ۷۹۰ دلار طلا نسبت به نزول بیشتر آسیب‌پذیر خواهد بود و در صورت صعود، با مقاومت در سطح یک هزار و ۸۱۲ دلار و سپس در سطح یک هزار و ۸۱۹ دلار روبه‌رو می‌شود.

راب هاورث استراتژیست سرمایه‌گذاری ارشد در بانک ولث منیجمنت آمریکا در پایان خاطرنشان کرد: طلا به نسبت قوی به نظر می‌رسد، زیرا همچنان حمایت در سطح یک هزار و۸۰۰ دلار را حفظ کرده است با این حال روند احیای اقتصادی رو به رشد در آمریکا به معنای آن است که نرخ‌های بهره واقعی بالاتر می‌روند و این امر مانعی برای روند صعودی طلا خواهد بود. در فضای فعلی طلا در کوتاه مدت با فشارهای کاهشی روبه‌رو است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.