یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023 ساعت ×
عاقبت طلا چه خواهد شد؟
17 بهمن 1400 - 10:37
شناسه : 24208
براساس گزارش‌های منتشر شده، بازار طلا در حالی که قیمت اونس به محدوده قیمتی یک هزار و ۸۰۰ دلار چسبیده است، منتظر جدیدترین آمار تورم آمریکا در هفته جاری خواهد بود.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، گزارش اشتغال ماهانه آمریکا روز جمعه بازارها را شوکه کرد و سرمایه‌گذاران آمار قوی استخدام و ایجاد ۴۶۷ هزار شغل جدید و دستمزدهای بالاتر در ماه ژانویه را هضم کردند.

ادوارد مویا تحلیلگر ارشد شرکت OANDA، اظهار داشت: بسیاری از کارشناسان وال استریت آمار منفی را پیش‌بینی می کردند. در عوض استخدام قوی و دستمزدهای بالاتر و بازگشت آمریکایی‌های بیشتر به بازار کار را مشاهده کردند. بازده اوراق خزانه به همراه دلار صعود کرد.

در واکنش به این تحولات، قیمت طلا سقوط کرد، اما تقاضا برای خرید که در پایین سطح یک هزار و ۸۰۰ دلار شکل گرفت، کمک کرد قیمت طلا بهبود پیدا کند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا سه دلار و ۷۰ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش یافت و در یک هزار و ۸۰۷ دلار و ۸۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۱.۲ درصد رشد داشت. البته به دنبال آمار قوی اشتغال در ماه ژانویه، بازارها اکنون روی افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در ماه مارس حساب می‌کنند.

به گفته مویا، برای طلا بزرگ‌ترین مانع، همواره سرعت افزایش نرخ‌های بهره از سوی فدرال رزرو بوده است. با چند گزارش تورمی که پیش از نشست ماه مارس بانک مرکزی آمریکا منتشر می‌شوند، این سناریوی پایه به سرعت شکل می‌گیرد که نخستین افزایش نرخ بهره ۵۰ واحدی خواهد بود. همچنین فضایی که در آن بازده اوراق قرضه جهانی رشد می‌کنند، هرگز برای طلا خوب نبوده است. با این حال الگوهای معاملات اخیر نشان می‌دهد رشد اخیر بازده اوراق قرضه به افت شدید قیمت طلا منتهی نشده و خبر خوب برای طلا این است که که در پایین محدوده یک هزار و ۸۰۰ دلار خریداران حضور دارند. با این حال اگر وضعیت مذکور تغییر کند، این فلز ارزشمند به مشکل برخواهد خورد.

علاوه بر ابهامات مربوط به تصمیم فدرال رزرو، بازارها همچنان با موضع موافق تحکیم سیاست پولی از سوی بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس روبه‌رو هستند. با وجود این که بانک مرکزی اروپا هفته گذشته نرخ اصلی خود را منفی ۰.۵ درصد نگه داشت.

کریستین لاگارد رییس بانک مرکزی اروپا، گفت: نگرانی بیشتری نسبت به رشد اخیر نرخ تورم پیدا کرده است. این اظهارات پس از انتشار آماری مطرح شد که نشان داد هزینه زندگی در منطقه یورو ماه میلادی گذشته ۵.۱ درصد رشد پیدا کرد.

بانک مرکزی انگلیس با نخستین افزایش پشت سر هم نرخ بهره از سال ۲۰۰۴، اقدامات برای مقابله با تورم بالا که در سه ماهه اخیر بی سابقه بوده است را تشدید کرده است.

ادوارد مویا خاطرنشان کرد: بازارها مالی انتظار دارند بانک مرکزی اروپا در ماه مارس نرخ بهره را ۵۰ واحد افزایش دهد. این تصمیمات اوضاع را برای طلا دشوار می‌کند.

فرانک چولی استراتژیست ارشد شرکت آر جی او فیوچرز به کیتکونیوز، گفت: طلا در بازه محدودی حبس شده و حرکت قیمت ثابت یا رو به کاهشی دارد. و افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره به طلا آسیب می‌زند. بازده اوراق قرضه بالاتر می‌روند، اما طلا بالای یک هزار و ۸۰۰ دلار مانده و این اتفاق دلگرم‌کننده است. طلا به دلیل فشارهای قیمت جهانی، احتمالا قادر خواهد بود به قیمت بالاتری صعود کند، اما تا زمانی که طلا به بالای یک هزار و ۹۰۰ دلار صعود نکند، بیش از حد به این فلز خوش‌بین نخواهم بود. تنش‌های ژئوپلیتیکی بین روسیه و اوکراین و رشد قیمت‌های انرژی هم از قیمت طلا پشتیبانی خواهد کرد.

به گفته مویا، بازارها هفته جاری به صعود نفت برنت به یکصد دلار چشم دوخته‌اند و تنش‌های ژئوپلیتیکی هم دوباره تشدید شده‌اند. البته مسئله انرژی در حال حاضر بزرگ‌ترین ریسک بوده، سطح مهمی که باید زیر نظر داشت، یک هزارو ۷۸۰ دلار است. طلا هفته جاری احتمالا بین یک هزار و ۷۸۰ تا یک هزار و ۸۲۰ دلار معامله می‌شود. اگر طلا پایین قیمت یک هزار و ۷۸۰ دلار را بشکند، ریزش قیمت این فلز احتمالا تشدید می‌شود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری همه نگاه‌ها منتظر آمار تورم آمریکاست که روز پنجشنبه منتشر می‌شود. بازارها نرخ تورم سالانه ۷.۳ درصدی برای ماه ژانویه را پیش‌بینی می‌کنند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.