دوشنبه, ۱۰ مهر , ۱۴۰۲ Monday, 2 October , 2023 ساعت ×
عدم برابر حقوق دولتی شرکت‌های بزرگ و کوچک معدنی
01 اسفند 1400 - 15:22
شناسه : 24886
دبیر کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: دولت باید تفکیکی بین شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ معدنی قایل شود و برای تمامی این شرکت‌ها حقوق دولتی یکسان در نظر نگیرد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محمدهاشم صفار دبیر کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در نشست کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی مشهد، اظهار داشت: عدم تفکیک بین شرکت‌های معدنی کوچک و بزرگ، تعریف نشدن حقوق دولتی معادن به تناسب ظرفیت‌ها و اندازه آن‌ها و تجهیز نشدن معادن با ماشین‌آلات متناسب از مهم‌ترین مشکلات حوزه معدن است، لذا برای حمایت از معادن خرد باید نگاه توام با عدالت و متناسب با ظرفیت‌ آن‌ها انجام شود.

وی افزود: تغییرات قیمت حامل‌های انرژی، دستمزدها و هزینه‌های اجاره ماشین‌آلات برای بنگاه‌ها در بیشتر موارد چالش‌ساز بوده و از سوی دیگر هزینه‌های اکتشاف بسیار زیاد است.

دبیر کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی با بیان اینکه واردات ماشین‌آلات معدنی یکی از چالش‌های این حوزه به شمار می‌رود، گفت: هر چند در گذشته شاهد واردات ماشین‌آلات دست دوم بودیم، اما دولت به دلیل حمایت از بخش ماشین‌سازی داخلی محدودیت‌هایی را در واردات ماشین‌آلات ایجاد می‌کند که باید اصلاح شود.

صفار بیان کرد: در شرایط اقتصادی موجود، دغدغه‌های متعدد در بخش معدن وجود دارد و هر هزینه‌ای که برای این بخش تعریف می‌شود باید با نگاه واقع‌بینانه باشد. در همین راستا از دیگر مشکلات حوزه معدن می‌توان به نوسانات قیمت مواد معدنی در بازارهای داخلی و جهانی، ریسک سرمایه گذاری در روند اکتشاف معادن، ریسک تغییرات کیفیت و کمیت کانسار در زمان بهره‌برداری و کمبود واحدهای فراوری در کشور اشاره کرد.

تاکید بر افزایش فعالیت تشکل‌های فعالان بخش معدن

احمدرضا صفار طبسی رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست، عنوان کرد: بهره‌برداران معادن کرومیت و مس با مشکلات متعدد در بخش‌های مختلف مواجه هستند که این امر سرمایه‌گذاری‌های موجود و آتی را در این حوزه با مشکل مواجه می‌کند.

وی یادآور شد: افزایش فعالیت تشکل‌های فعالان بخش معدن با هدف ارتقای مطالبه‌گری موثر مورد تاکید بوده، لذا تشکل خانه معدن، یکی از ظرفیت‌های تخصصی این حوزه است که باید مورد حمایت قرار گیرد.

حقوق دولتی در بخش کرومیت بسیار زیاد است

غلامرضا نازپرور رییس خانه معدن خراسان رضوی نیز در این نشست، اذعان داشت: به بخش معدن اجحاف شده است به طور مثال تعیین حقوق دولتی معادن متناسب با ماده معدنی آن‌ها نیست، بسیاری از بهره‌برداران نسبت به حقوق دولتی معادن گلایه دارند، اما مطالبه‌گری لازم از سوی آنان انجام نمی‌شود.

وی افزود: حقوق دولتی در بخش کرومیت بسیار زیاد بوده و از سوی دیگر، سختی کار در این حوزه مضاعف است و این امر بهره‌وری چرخه تولید در این حوزه را با مشکل مواجه می‌کند. تایید تقاضای سوخت معادن در ۲ استان به خانه معدن واگذار شده، اما در خراسان رضوی با این موضوع موافقت نشده است.

رییس خانه معدن خراسان رضوی با بیان اینکه تشکل فعالان معدن مورد حمایت قرار نمی‌گیرد، گفت: بخش خصوصی در حوزه معدن باید با انسجام بیشتری مطالبه‌گری کند تا نتیجه دلخواه را کسب نماید.

افزایش چشمگیر حقوق دولتی با وجود تولید کم

امین نکونام عضو کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست، تصریح کرد: پیگیری و مطالبه‌گری لازم در حوزه معدن انجام نمی‌گیرد و معدنکاران پیگیر سوخت برای ماشین‌آلات خود هستند، اما هر زمان که برای درخواست سوخت به سازمان صنعت، معدن و تجارت مراجعه می‌کنند، نخست حقوق دولتی آن معدن استعلام می‌شود.

وی ادامه داد: حقوق دولتی معادن به طور ناگهانی افزایش پیدا می‌کند، در حالی که تولید بسیاری از معادن به روز نیست، اما سازمان صنعت و معدن عنوان بر این باور است که معدن چه فعال و چه غیرفعال، باید حقوق دولتی را پرداخت کند.

درگیری بهره‌برداران با معارضان دولتی

محمد دباغیان مشاور حقوقی خانه معدن خراسان رضوی، اظهار داشت: در حال حاضر معارضان دولتی و محلی مهم‌ترین چالش پیش روی فعالان حوزه معدن به شمار می‌آیند. البته بیشتر بهره‌برداران با مشکل معارضان دولتی مواجه هستند، به طوری که می‌توان اذعان کرد سازمان منابع طبیعی یکی از مهم‌ترین سازمان‌هایی است که فعالان حوزه معدن در این زمینه با آن درگیر هستند.

وی در پایان با بیان اینکه اغلب معادن کرومیت استان در حال تعطیل هستند و معدنکاران نمی‌توانند به ذخایر اصلی این معادن دست پیدا کنند، خاطرنشان کرد: با این حال اکثر بهره‌برداران کرومیت درگیر معارضان دولتی هستند. در خانه معدن گام‌هایی برای حل این مشکلات برداشته شده است، اما این اقدامات به تنهایی راهگشا نیست و باید گام‌های موثرتری برداشته شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.