دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 26 February , 2024 ساعت ×
عدم دست‌یابی اوپک‌پلاس به هدف تولید
18 تیر 1401 - 14:16
شناسه : 30060
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ائتلاف اوپک‌پلاس علی‌رغم افزایش تولید روسیه، عربستان و عراق باز هم نتوانستند به هدف تولید خود در ماه ژوئن برسند و دو میلیون و 500 هزار بشکه کسری تولید دارند.
ارسال توسط : منبع : کالاخبر
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، ائتلاف اوپک‌پلاس در ماه ژوئن دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز کم‌تر از هدف تعیین‌شده این گروه تولید کرده‌ است در حالی که افزایش تولید نفت روسیه باعث شده تولید این ائتلاف ۷۳۰ هزار بشکه در روز نسبت‌ به ماه می افزایش داشته باشد.

عربستان و عراق به ‌عنوان اولین و دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، تولید خود را بالا برده‌اند تا پاسخگوی افزایش تقاضای نیروگاه‌های برق داخلی باشند. تولید نفت روسیه به ‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده غیر اوپکی، در این ائتلاف ۵۵۰ هزار بشکه طی روز نسبت‌ به ماه می افزایش‌یافته است.

تولید نفت روسیه در ماه ژوئن بالا رفته و به سطح ماه فوریه یعنی درست قبل از حمله این کشور به اوکراین نزدیک می‌شود. بیشتر این افزایش تولید به‌ خاطر نیاز بالاتر پالایشگاه‌های داخلی صورت‌ گرفته است. از بین اعضای غیر اوپک این ائتلاف، تولید نفت قزاقستان و آذربایجان به ‌خاطر فصل تعمیرات و نگهداری در میادین نفتی اصلی آن‌ها کاهش ‌یافته است.

عرضه نفت خام قزاقستان به بازارهای جهانی در هفته‌های آینده بی‌ثبات‌تر خواهد بود. یک دادگاه روسی در این هفته به کنسرسیوم خط لوله کاسپین که یک مسیر صادراتی اصلی از میدان بزرگ تنگیز را مدیریت می‌کند، دستور داده فعالیت‌های خود را به مدت ۳۰ روز به ‌خاطر تخلفات محیط‌زیستی متوقف کند.

نیجریه که در حال حاضر عضو اوپک است، هنوز هم با مشکلات شدید تولید مواجه داشته و تولید نفت این کشور در ماه ژوئن به پایین‌ترین رقم طی ۱۷ ماه گذشته رسید.

نیجریه بیشتر کاهش تولید را در بین ۱۳ عضو اوپک در ماه ژوئن داشته ‌است. تولید نفت اوپک در ماه ژوئن نسبت‌ به ماه قبل از آن به‌ خاطر کاهش تولید شدید لیبی و نیجریه پایین آمده‌ است. ۱۰ عضو اوپک که شامل قرارداد تولید اوپک‌پلاس می‌شوند، روی‌هم‌رفته تنها ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش تولید داشته‌اند.

شایان ذکر است که ائتلاف اوپک‌پلاس طی هفته گذشته، افزایش تولید ۶۴۸ هزار بشکه‌ای را برای ماه آگوست تصویب کرد. به‌ این‌ ترتیب، کل کاهش تولیدی که اوپک پلاس در ماه می ۲۰۲۰ در پاسخ به سقوط تقاضا در پیش گرفته بود، برداشته می‌شود، اما این ائتلاف هنوز نتوانسته به هدف تولید خود برسد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.