دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
عرضه محصولات فولادی در بورس کالا برای رهایی از قیمت‌گذاری دستوری
29 خرداد 1400 - 14:59
شناسه : 13954
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: عرضه کل محصولات زنجیره فولاد در بورس کالای ایران به منظور رهایی از قیمت‌گذاری دستوری و برقراری سیاست یکپارچه برای کل زنجیره، ثمرات فراوانی برای صنعت و تولید کشور به همراه خواهد داشت که بی‌شک اثرات این رویکرد صحیح اقتصادی را در توسعه همزمان صنایع بالادستی و پایین‌دستی فولاد کشور شاهد خواهیم بود.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، فرهاد طهماسبی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش فولاد دارای یک زنجیره بزرگ است و صنایع مختلفی را در بر می‌گیرد، اظهار داشت: از محصولات معدنی که بالادست‌ترین صنایع هستند تا صنعت ساختمان‌سازی و لوازم‌خانگی که به‌عنوان صنایع پایین‌دست این حوزه شناخته می‌شوند در این زنجیره قرار دارند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در این زنجیره، یکدست نبودن سیاست‌ها، و بازار این محصولات است. به‌طوری‌که دولت تنها برای یکی از این صنایع تصمیم به قیمت‌گذاری می‌کند اما باقی صنایع این زنجیره از قیمت‌گذاری معاف هستند. این اتفاق در سال‌های گذشته، فاصله زیاد قیمتی بین تولیدات صنایع مختلف، ایجاد بازار سیاه و رانت‌هایی برای گروهی خاص را به دنبال داشته است که مسئله فوق در مورد بسیاری از سیاست‌های دیگر اعمال‌شده در این زنجیره نیز قابل مثال زدن است.

مجلس حامی عرضه محصولات در بورس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: یکدست نبودن سیاست‌های حاکم بر این زنجیره و رانت‌های به وجود آمده، متولیان امر و مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا طرحی در خصوص عرضه کامل محصولات این زنجیره در بورس کالای ایران آماده کند.

طهماسبی بیان کرد: هرچند دولت نیز در شیوه‌نامه ابلاغی سال گذشته خود بر عرضه کامل محصولات مختلف در بورس تاکید کرده بود اما متاسفانه در عمل، عرضه کامل صورت نگرفت و بخش عمده‌ای از محصولات فولادی کماکان خارج از بورس و به شکل غیرشفاف معامله شد. لذا مجلس شورای اسلامی در طرح مزبور، بر ورود کل زنجیره تولید فولاد به بورس کالا و ایجاد شفافیت حداکثری تاکید کرده است. 

وی ادامه داد: اتفاقی که با عرضه همه محصولات در بورس می‌افتد، آن است که نخست یک سیاست یکپارچه برای محصولات قابل‌اجرا می‌شود. یعنی همه محصولات از نظام بازار که مبتنی بر عرضه و تقاضاست تبعیت می‌کنند و قیمت‌های تعیین شده برای آن‌ها به واقعیت نزدیک می‌شود. اتفاق دومی که برای بازار محصولات فولادی خواهد افتاد، این است که شفافیت در همه حلقه‌های زنجیره ایجاد و راه نفوذ رانت‌خواران که تا پیش ‌از این در مبادلات سنتی وجود داشت، مسدود می‌شود و به‌این‌ترتیب، همه صنایع فعال در زنجیره، از یک سود عادلانه برخوردار خواهند شد.

ورود معدنی‌ها به بورس کالا

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تا پیش ‌از این، قیمت محصولات معدنی را وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌کرد. یعنی ضرایبی از قیمت شمش فولاد برای محصولات معدنی تعیین می‌شد که اصلا متناسب با هزینه تمام‌شده این محصولات نبود و با قیمت‌های جهانی این کالاها فاصله بسیار داشت. از این رو طی هفته‌های گذشته عرضه محصولات معدنی در بورس کالا نیز آغاز شد که اتفاقی مثبت برای صنایع معدنی و اقتصاد کشور قلمداد می‌شود.

طهماسبی اذعان داشت: اخیرا شرکت‌های معدنی اقدام به عرضه محصولات خود در بورس کالا کرده‌اند که این رویداد، سبب شد قیمت محصولاتی مانند سنگ‌آهن و آهن اسفنجی، رقابتی شده و به واقعیت نزدیک شود. این اقدام، مورد حمایت مجلس شورای اسلامی است و در این راستا ما تاکید داریم سایر محصولات نیز به بورس کالای ایران وارد شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عرضه کل محصولات زنجیره فولاد در بورس کالای ایران به منظور رهایی از قیمت‌گذاری دستوری و برقراری سیاست یکپارچه برای کل زنجیره، ثمرات فراوانی برای صنعت و تولید کشور به همراه خواهد داشت که بی‌شک اثرات این رویکرد صحیح اقتصادی را در توسعه همزمان صنایع بالادستی و پایین‌دستی فولاد کشور شاهد خواهیم بود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.