شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024 ساعت ×
عرضه نانوپوشش گالوانیزه در یک شرکت فناور ایرانی
01 اردیبهشت 1400 - 13:51
شناسه : 10905
پوشش تک جزیی ورق گالوانیزه سرد حاوی نانومواد به منظور بهبود خواص مقاومت در برابر خوردگی زیرلایه‌های فولادی توسط یک شرکت فناور ایرانی تولید و به بازار عرضه می‌شود.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، فولاد به عنوان مهم‌ترین آلیاژ صنعتی در کاربردهای مختلفی همچون خودروسازی، ماشین‌آلات صنعتی، حمل و نقل ریلی، راه و ساختمان و کشتی‌سازی در شکل‌های گوناگون مانند ورق، لوله و نبشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. محافظت از فولاد در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت، مواد خورنده و اتمسفر محیط حائز اهمیت است.

به این منظور روش‌های مختلفی مانند حفاظت کاتدی یا پوشش‌دهی سطح فولاد با استفاده از رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. گالوانیزاسیون به عنوان یک روش رایج حفاظت کاتدی از فولاد، مبتنی بر خوردگی گالوانیک است؛ به این شکل که سطح فولاد توسط لایه‌ای از یک فلز با تمایل بیشتر به خوردگی با دارا بودن پتانسیل خوردگی منفی‌تر در سری گالوانیک مانند فلز روی (Zn) پوشش داده می‌شود. در این حالت، پوشش سطحی در برابر عوامل محیطی خورده و از لایه زیرین که فولادی است، محافظت می‌کند.

گالوانیزاسیون یکی از روش‌های مقرون به صرفه در کاهش خوردگی سازه‌های فولادی محسوب می‌شود و مقاومت به خوردگی حاصل از این روش وابسته به ضخامت پوشش اعمالی در سطح فولاد است، روش گالوانیزاسیون به دو صورت سرد و گرم انجام می‌گیرد.

در روش تولید ورق گالوانیزه سرد از طریق الکترولیز، نمک‌های روی در داخل یک محلول آبی، پوشش سطحی اعمال می‌شود. به منظور بهبود عملکرد پوشش گالوانی در برابر محیط‌های خورنده شدید و همچنین امکان اعمال پوشش با ضخامت کم‌تر که موجب کاهش هزینه تولید می‌شود، می‌توان از مواد نانومتری مانند نانوذرات یا نانوالیاف در ساختار پوشش استفاده کرد. وجود نانومواد موجب بهبود چسبندگی پوشش به زیرلایه فولادی و همچنین افزایش قابلیت اعمال رنگ بر سطح نهائی قطعه و مقاومت به خوردگی را افزایش می‌دهد.

لازم به توضیح است که شرکت اطلس پوشش محافظ، علاوه بر این نانوپوشش دو فناوری دیگر نیز به بازار عرضه کرد که شامل لاک اکریلات-یورتان آنتی‌باکتریال حاوی اجزای نانومتری و لاک اکریلات-یورتان محافظت‌کننده از زیرلایه‌ها در برابر اشعه‌ UV محصولات دیگر این شرکت است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.