شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 22 June , 2024 ساعت ×
عرضه نفت اوپک با سرعت در مسیر افزایش گام برمی‌دارد
11 اسفند 1400 - 16:23
شناسه : 25279
براساس گزارش شده، افزایش تولید نفت اوپک در ماه فوریه برای نخستین بار در چند ماه اخیر فراتر از هدف توافق‌شده در توافق اوپک پلاس بود.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بررسی رویترز نشان داد که به‌دنبال بالا رفتن عرضه نفت عربستان و عراق و کاهش توقف عرضه تولیدکنندگان کوچک‌تر، رقم افزایش عرضه نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه فوریه برای نخستین بار از ماه سپتامبر ۲۰۲۱ از مقدار برنامه‌ریزی‌شده در توافق این سازمان با متحدانش (اوپک‌پلاس) فراتر رفته است

بر اساس این بررسی، اوپک در ماه فوریه ۲۸ میلیون و ۳۹۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۲۰ هزار بشکه در روز بیشتر از ماه پیش بود. سهم اوپک از افزایش تولید اوپک‌پلاس در این ماه ۲۵۴ هزار بشکه در روز بود.

اوپک و متحدانش در حال افزایش تدریجی کاهش تولید توافق‌شده در سال ۲۰۲۰ هستند. اعضای این ائتلاف توافق کردند از ماه اوت ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت خود بیفزایند. وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس امروز (چهارشنبه، ۱۱ اسفندماه) درباره افزایش تولید در ماه آوریل تصمیم‌گیری می‌کنند.

انتظار می‌رود اوپک‌پلاس در نشست امروز خود با وجود افزایش قیمت نفت و رسیدن آن به بالاترین سطح در هفت سال اخیر در پی حمله روسیه به اوکراین برنامه‌ افزایش تولید توافق‌شده پیشین خود را تمدید کند.

گفتنی است، یکی از نمایندگان اوپک‌پلاس در این باره گفت: اقدام روسیه در اوکراین تاکنون تاثیری بر عملکرد اوپک‌پلاس نداشته است. در حالی که ۱۰ عضو حاضر در توافق کاهش تولید اوپک در ماه فوریه تولید خود را بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دادند، اما همچنان کم‌تر از مقدار توافق شده نفت عرضه کردند. سطح پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید اوپک‌پلاس در ماه فوریه به ۱۳۶ درصد رسید، این رقم در ماه ژانویه ۱۳۲ درصد بود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.