پنج شنبه, ۶ بهمن , ۱۴۰۱ Thursday, 26 January , 2023 ساعت ×
عقب‌گرد گاز مصرف زغال‌سنگ قاره سبز را افزایش داد
17 بهمن 1400 - 16:32
شناسه : 24256
براساس گزارش‌های منتشر شده، کمبود جهانی گاز و افزایش شدید قیمت آن در اروپا باعث شده، قاره سبز برای تولید برق به زغال‌سنگ روی آورده و مصرف گاز را کاهش دهد.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود از بازار گاز اعلام کرد که تقاضا برای گاز طبیعی طی اروپا در سال جاری میلادی رو به کاهش است و خریداران به زغال‌سنگ ارزان‌قیمت‌تر روی آورده‌اند.

طبق این گزارش، تقاضا برای گاز در اروپا به‌دنبال افزایش ۵ ‌درصدی در سال گذشته میلادی ۴ درصد طی سال جاری کاهش‌یافته است که می‌تواند ناشی از کاهش استفاده از گاز در بخش تولید برق باشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که کاهش تقاضا برای گاز تا حدی توسط انرژی‌های تجدیدپذیر جبران خواهد شد، اما افزایش قابل‌توجه قیمت گاز رقابت‌پذیری آن در برابر زغال‌سنگ برای تولید برق را تحت تاثیر می‌گذارد.

این آژانس با تاکید بر اینکه تاثیرات منفی کمبود گاز فقط محدود به اروپا نمی‌شود هشدار داد: قیمت بالای گاز و در نتیجه افزایش قیمت برق به مصرف‌کنندگان، خدمات عمومی و عمده‌فروشان آسیب می‌رساند و تاثیرات منفی ماندگاری بیشتری نسبت به تنش‌های فصلی فعلی خواهند داشت.

در این گزارش همچنین آمده‌است که بازارهای در حال توسعه نسبت ‌به شوک‌های عرضه انرژی شدیدا آسیب‌پذیر هستند و به‌علاوه این نگرانی وجود دارد که عرضه مواد غذایی به‌خاطر دسترسی سخت‌تر به کودهای بر پایه گاز مختل شود.

گفتنی است، این آژانس پیش‌بینی می‌کند که با توجه به توقف تولید گاز در بسیاری مناطق، به تاخیر افتادن پروژه‌های تولیدی و روند آهسته سرمایه‌گذاری‌های جدید برای افزودن ظرفیت‌های جدید تولید، دنیا را همچنان با کمبود گاز طبیعی مواجه کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.