پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
عملیاتی شدن سه طرح عظیم فولاد خوزستان
10 شهریور 1400 - 20:19
شناسه : 17021
مدیرعامل فولاد خوزستان گفت: اجرای سه طرح عظیم ماشین ریخته‌گری اسلب عریض، کارخانه اکسیژن ۴ و نیروگاه ۵۲۰ مگاواتی در شرکت فولاد خوزستان عملیاتی شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد خوزستان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان، اظهار داشت: شرکت فولاد خوزستان از زمان تاسیس همواره در مسیر افزایش تولید و تنوع‌ بخشی گام برداشته است. تا به امروز توانسته‌ایم با برنامه‌ریزی و ارتقای تولید، به عنوان دومین تولیدکننده فولاد کشور و بزرگ‌‌ترین عرضه‌کننده‌ شمش فولادی در کشور شناخته شویم و با همت کارکنان از ابتدای راه‌اندازی و شروع فعالیت مجموعه، ظرفیت تولید شمش فولاد را از ۱٫۵ میلیون تن، با انجام پروژه‌های مختلف و فعالیت‌های مستمر با هدف بهبود تولید و افزایش بهره‌وری، تا حدود چهار میلیون تن افزایش دهیم.

وی آغاز به کار طرح ماشین ریخته‌گری اسلب عریض را نقطه‌ عطف توسعه فولاد خوزستان دانست و افزود: تامین شمش شرکت‌های نوردی یکی از اهداف اصلی فولاد خوزستان است. مجاورت شرکت فولاد اکسین و لزوم تامین اسلب مورد نیاز این شرکت، باعث شد طرح احداث ماشین ریخته‌گری اسلب عریض در دستور کار قرار گیرد. پس از اجرای کامل طرح علاوه بر میزان تولید فعلی شمش،‌ سالانه یک میلیون و ۲۰۰‌ هزار تن شمش اسلب عریض با گریدهای فولاد آلیاژی و ساختمانی در شرکت فولاد خوزستان تولید می‌شود.

مدیرعامل فولاد خوزستان، گفت: سرمایه‌گذاری طرح اسلب عریض، ۱۲۸ میلیون یورو و مدت زمان اجرای آن ۳۶ ماه برآورد شده است. با اجرایی شدن این طرح مزایایی شامل حفظ جایگاه فولاد خوزستان در بازار داخل و بین‌المللی با توجه توان تامین تولید شمش اسلب با تنوع ابعاد و گریدهای فولاد آلیاژی، ارزش‌افزوده بیشتر، حفظ سقف ظرفیت تولید کنونی در صورت توقف سایر ماشین‌های ریخته‌گری به منظور بهینه‌سازی تجهیزات برای فولاد خوزستان به وجود خواهد آمد.

ابراهیمی با اشاره به طرح اکسیژن ۴، بیان کرد: تزریق اکسیژن کیفیت و کمیت آهن‌اسفنجی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این به منظور تامین گازهای صنعتی مورد نیاز طرح‌های توسعه‌ای، احداث کارخانه اکسیژن ۴ در اولویت قرار گرفته و به زودی شاهد آغاز این طرح هستیم. هزینه اجرای طرح ۲۶ میلیون یورو و مدت زمان اجرای آن ۳۶ ماه پیش‌بینی شد. هدف از اجرای کارخانه اکسیژن ۴ بهینه‌سازی کیفیت، پایداری سیستم و افزایش ظرفیت تولید است.

وی ادامه داد: با راه‌اندازی این طرح، ظرفیت تولید ۱۶ هزار نرمال متر مکعب بر ساعت گاز اکسیژن با درجه خلوص ۹۹٫۵ درصد، یک هزار مترمکعب در ساعت اکسیژن مایع، هشت هزار نرمال متر مکعب گاز نیتروژن، ۵۰۰ متر مکعب نیتروژن مایع و همچنین ۵۶۰ مترمکعب بر ساعت آرگون مایع ایجاد می‌شود. این میزان تولید علاوه بر تامین گازهای صنعتی مورد نیاز خطوط جدید ریخته‌گری و مگامدول آهن‌اسفنجی (زمزم ۳)، فرصت و بستر لازم جهت توسعه‌های آینده در شرکت فولاد خوزستان را نیز فراهم خواهد کرد.

مدیرعامل فولاد خوزستان با اشاره به احداث نیروگاه اختصاصی ۵۲۰ مگاواتی، اذعان داشت: با اجرای طرح احداث نیروگاه و در مدار قرار گرفتن آن علاوه بر برداشته شدن محدودیت‌های برقی، پایداری تولید تضمین می‌شود. در حال حاضر با توجه به کاهش تولید فولاد ناشی از محدودیت‌های برقی، احداث نیروگاه ۵۲۰ مگاواتی با امکان توسعه تا یک هزار مگاوات در دستور کار قرار گرفته است.

ابراهیمی در پایان درباره مهم‌ترین برنامه‌های عملیاتی و اهداف فولاد خوزستان، خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های توسعه و متوازن‌سازی ظرفیت خطوط تولیدی، به ظرفیت رساندن و احیای کامل کارخانه فولاد شادگان، تکمیل پروژه‌های فولادسازی، تکمیل زیرساخت‌های لازم برای تولید پنج میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن در شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد و تکمیل پروژه گندله‌سازی سناباد، تکمیل پروژه مگامدول آهن‌اسفنجی (زمزم ۳) و اتمام عملیات اجرایی بهره‌برداری پروژه پست برق ۴۰۰ بخشی از طرح‌های توسعه در دست اقدام شرکت است و امیدواریم با تملک شرکت‌های نوردی، گامی بلندی در تکمیل زنجیره تولید خود برداریم.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.