یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳ Sunday, 16 June , 2024 ساعت ×
غریب پور خلاصه ای از اقدامات دو سال اخیر در بخش معدن و صنایع معدنی ارایه داد
18 آذر 1399 - 5:56
شناسه : 2777
مراسم تکریم و معارفه معاون وزیر و رئیس هیأت عامل ایمیدرو با حضور معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و مدیرکل دفتر وزارتی برگزار شد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مدیرکل دفتر وزارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با بیان اینکه از زمان ورود آقای رزم حسینی به وزارت صمت برای ایجاد تحول در حوزه های صنعتی و معدنی تلاش شده است، گفت: با تدابیر وزیر صمت طرح های مختلفی ارایه شده است که طرح اصلاح صنعت خودرو از جمله آن‌ها به شمار می رود.
مهدی زین الدینی با اشاره به ابلاغیه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در زمینه تسریع در امر ترخیص کالاهای اساسی رسوب شده در گمرکات کشور بیان کرد: این مهم با همت وزارت صنعت، معدن و تجارت، همکاری گمرک و بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفت و در حال انجام است.
وی با بیان اینکه تامین معیشت عمومی مردم از اهم اولویت های وزارت صمت به شمار می رود، اضافه کرد: تأکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور نیز همواره بر این موضوع بوده است.
مدیرکل حوزه وزارتی وزارت صمت با اشاره به نگاه توسعه ای وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی به ابتکار آقای رزم حسینی در استان کرمان و الگو شدن شهرستان قلعه گنج در زمینه اقتصاد مقاومتی نتایج بسیار درخشانی به دنبال داشت و حتی مورد تفقد رهبر معظم انقلاب اسلامی هم قرار گرفت.
زین الدینی تصریح کرد: در دوران استانداری آقای رزم حسینی در استان خراسان رضوی هم با اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، در کنار پیگیری برای انجام مسئولیت اجتماعی توسط شرکت های توسعه گرا، حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان تفاهم نامه سرمایه گذاری هم به امضا رسید که بخشی از آن تا به امروز افتتاح شده است.
وی ادامه داد: وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که در گام دوم انقلاب اسلامی باید شیوه اداره کشور را تغییر داد چرا که برای دستیابی به توسعه متوازن و مبتنی بر عدالت باید مسئولیت تحقق این مهم را به شرکت های توسعه گرا واگذار کرد.
مدیرکل دفتر وزارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: آقای جعفری از مدیران موفق در حوزه معادن است و انشالله با تدابیر ایشان در سازمان بزرگ توسعه ای ایمیدرو، این حوزه بیش از پیش شکوفا شود.

تحولات معدن و صنایع معدنی طی دو سال اخیر

در این جلسه خداداد غریب پور با برشمردن تحولات بخش معدن و صنایع معدنی طی دو سال اخیر در حوزه های اکتشاف، افزایش سرمایه شرکت های بزرگ و همچنین صندوق بیمه معدن و نیز توسعه زیربناها و حوزه های جدید، اظهار داشت: ایمیدرو توانست وسعت اکتشافات در کشور را از ۲۵۰هزار به ۶۵۰هزار کیلومتر مربع افزایش دهد که این امر با همراهی بخش خصوصی و همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت عملی شد.
غریب پور در ادامه به اجرای استراتژی جدید تنوع بخشی در تامین مالی گفت: این سازمان از نیمه دوم سال ۹۷ برنامه افزایش سرمایه شرکت های بزرگ از جمله ملی مس، مبارکه، گل گهر،‌ چادرملو و فولاد خوزستان را با هدف تامین بخشی از نیاز مالی پروژه های توسعه ای کلید زد که در این مسیر گام های موثری برداشته شد.
وی افزود: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی که پشتیبان بخش خصوصی به ویژه احیا و فعال سازی معادن کوچک و متوسط است با برنامه این سازمان، میزان سرمایه ثبتی را از ۱۵۰ میلیارد به ۳۵۰میلیارد تومان افزایش داد. به گفته غریب پور، صندوق بیمه با این اقدام قادر است تا هفت برابر رقم مذکور بیمه نامه برای بخش معدن صادر کند.
غریب پور همچنین به توسعه زیربناها به عنوان یکی از اقدامات دو سال مدیریت وی در ایمیدرو یاد کرد و اظهار داشت: امضا و تبادل تفاهمنامه های جاده دوم سنگان- تربت حیدریه، خط دو مسیر ریلی سنگان- بافق،‌ پروژه انتقال آب از دریای عمان به سه استان شرقی و نیز کمک به توسعه زیربناها در بخش آب، برق، ‌گاز و جاده معادن کوچک بخش خصوصی در استان های مختلف بخشی دیگر از عملکرد ایمیدرو در راستای تعهد به مسوولیت اجتماعی بوده است.
وی همچنین تاکید کرد: ایمیدرو در راستای وظایف توسعه ای خود به بخش های جدید از جمله توسعه صنعت گوهر سنگ ها به عنوان صنعتی که قابلیت درامد زایی و اشتغال بالایی دارد، وارد شد. غریب پور یادآور شد: طراحی و تدوین طرح جامع برای این حوزه نهایی شد که در آن ذینفعان بخش خصوصی و تشکل ها حضوری مستمر و موثر داشتند.
از سوی دیگر معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه گفت: مسیر و جهت در مجموعه وزارت صمت یک هدف را دنبال می کند، اکنون تدبیر اینگونه است که مسیر را در سازمان ایمیدرو به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های بزرگ وزارت صمت، شخص دیگری به جلو ببرد.
داریوش اسماعیلی همچنین با بیان اینکه مجموعه‌های معدنی با هماهنگی کامل در خدمت رییس جدید ایمیدرو هستند، تصریح کرد: امیدواریم این تغییر و تحول سبب خیر و برکت باشد.
همچنین وجیه اله جعفری، رییس جدید هیات عامل ایمیدرو در این جلسه ضمن تشکر از حسن اعتماد وزیر صمت، بیان کرد: من سرباز نظام هستم و به این تدبیر احترام می گذارم و از اعتمادی که وزیر محترم به من کرده‌اند، ممنونم.
وی ضمن درخواست از همه دستگاه‌ها و دست اندرکاران ذیربط برای همراهی در این مسیر، گفت: امیدوارم که در مدت زمان حضورم در ایمیدرو، موجب اعتلای اهداف عالی در حوزه معدن بشوم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.