سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت ×
فراوری با تکیه بر توان داخل امری ضروری است
09 اسفند 1400 - 11:45
شناسه : 25188
اولین کنفرانس تخصصی تکنولوژی پیشرفته فراوری سنگ‌آهن با حضور فعالان صنعت معدن و فولاد کشور برگزار شد و مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران در این کنفرانس درباره برنامه‌های این شرکت جهت فراوری توضیحاتی ارائه و بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان تاکید کرد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی سنگ‌آهن مرکزی
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مجتبی حمیدیان مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن مرکزی به بررسی آهن، فولاد و چالش‌ها و موضوعات پیش روی صنعت ایران پرداخت و اظهار داشت: در شرایطی قرار گرفته‌ایم که اهمیت فراوری بیش از هر زمانی خودش را نشان می‌دهد، امروزه اهمیت این موضوع برای ما از مسئله سنگ و فولاد هم بالاتر است و به همین دلیل هم باید با نگاهی متفاوت و عمیق آن را بررسی کرده و سعی کنیم از چالش‌های پیش رو بهترین فرصت‌ها را بسازیم.

وی افزود: فضای فراوری فرصتی است برای یک تلاش مداوم و پویا، تلاشی که در آن پیوسته بخواهیم از نوانایی‌ها بیشترین استفاده را ببریم، دانش‌بنیان‌تر شویم و از تکنولوژی نهایت استفاده را بکنیم. طبیعتا مواجهه با چنین شرایطی و ورود به آن قدم‌هایی محکم و حساب‌شده را می‌طلبد تا بتوانیم به تجدید نظرهای جدی در موضوع اقتصاد و صنعت کشور دست یابیم.

مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران با تاکید بر پیشرو بودن فولاد در فضای صنعت کشور، گفت: می‌دانیم فولاد در صنعت کشور پیشرو است، اما می‌دانیم که با چالش‌های هم روبه‌رو بوده و همین چالش‌ها باعث شد که ما را در کنفرانس‌ها و نشست‌ها گرد هم می‌آورد تا در صدد مواجهه درست با این چالش‌ها باشیم.

حمیدیان بیان کرد: اگر ما بتوانیم از این شرایط درست استفاده و افق‌های بلندمدت ۲۰ ساله را تعریف کنیم، به نتایج خوبی خواهیم رسید. البته همگی می‌دانیم فراوری راه‌حلی نیست که بتوان برای همیشه روی آن حساب باز کرد، اما این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد که ورود به حوزه دانش‌بنیان را به‌عنوان یک رسالت در مسیر خود تعریف کرده و در آن نقش ایفا کنیم. و مسیر را برای حرکت در صنایع‌های‌تک (تک‌محصولی) که شاید هم تنها در حوزه فولاد نباشد، هموار می‌کند.

وی با مرور نمونه‌های موفق اقتصادهای جهان در صنعت فولاد، ادامه داد: همه می‌دانیم در صنعت فولاد با مشکلات مختلفی از حمل‌ونقل تا بحث انرژی و سرمایه‌گذاری و … روبه‌رو هستیم، اما این را هم می‌دانیم که این دست از مشکلات قابل مدیریت هستند، اما مسئله نبود خوراک برای کار موضوعی است که اگر حل نشود، تمام زنجیره را با مشکل روبه‌رو می‌کند. پس باید همه ما به فکر حل این مشکل باشیم.

مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن مرکزی عنوان کرد: ما اکنون در شرکت سنگ‌آهن مرکزی مشغول انجام فراوری هستیم و تلاش داریم در این مسیر حرکت کنیم. سنگ‌آهن به دلیل قدمتی که دارد و همین‌طور به دلیل انتظارات برخی مشتریان خاص که به سنگ‌های بالای ۵۵ درصد نیاز داشتند، بنا به برآورد تا ۷۰ میلیون سنگ باطله با عیار حدود ۵ تا ۲۰ درصد داریم.

حمیدیان از فعال شدن ۵ خط فراوری در این شرکت خبر داد و اذعان داشت: برنامه بازیابی این سنگ‌ها در دستور کار قرار داد و امروز ۵ خط فراوری فعال شده که می‌‍‌تواند تقریبا سالی هفت میلیون سنگ را فراوری کرده و یک میلیون سنگ ۵۵ درصد تحویل دهد.

وی یادآرو شد: در حوزه سد باطله هم با ۱۱ مورد روبه‌روییم که حدود ۷۰ میلیون تن برآورد می‌شود پیش‌بینی ‌ما این است که در یکی دو ماه آینده فراوری را در این قسمت هم شروع خواهیم کرد و خوشحالیم که برای انجام این کارها از ظرفیت داخلی استفاده می‌کنیم. موضوع سومی را هم که در دستور کار داریم بازطراحی خط فراوری است که دورریخت ۱۰ تا ۱۲ درصدی همات را هم بگیریم.

مدیرعامل شرکت سنگ‌آهن مرکزی در پایان به این نکته اشاره کرد که از همکاری با تیم‌های متخصص در این زمینه‌ها استقبال می‌کند و تاکنون هم با تیم‌های جوان و فعالی ارتباط گرفته‌اند و منتظر پیشنهادات بهتر از سوی گروه‌های دیگر هستند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.