شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024 ساعت ×
فروش ۲۰ هزار تن آهن‌اسفنجی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر در بورس کالا
19 خرداد 1400 - 16:20
شناسه : 13515
روز گذشته ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر برای نخستین بار در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت که در این راستا با معاون بازرگانی این شرکت در خصوص نخستین تجربه فروش در بورس، معاملات آهن‌اسفنجی به شیوه گذشته، چرایی ورود کل زنجیره فولاد به بورس و همچنین روند پذیرش این شرکت گفت: پذیرش شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر در بورس کالا روندی سهل، سریع و ظرف چند روز رقم خورد که نشان دهنده زیرساخت‌های مناسب بورس کالا برای پذیرش و ورود شرکت‌های بیشتر است.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، رضا تربتی معاون بازرگانی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، اظهار داشت: پس از ابلاغ شیوه‌نامه ساماندهی و تنظیم بازار زنجیره فولاد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر مترصد نخستین فرصت برای پذیرش، عرضه و کشف قیمت از طریق بورس کالا بود که خوشبختانه عملیاتی شد.

وی با بیان اینکه توسعه آهن و فولاد گل‌گهر به شدت از کشف قیمت واقعی زنجیره فولاد در بورس کالا استقبال می‌کند، افزود: به عقیده بنده بازار از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا بهتر از هر سازوکار دیگری اداره و می‌تواند بهای هر کالایی را تشخیص و کشف شود. در این میان عرضه روز گذشته ۲۰ هزار تن آهن‌اسفنجی در بورس کالا با استقبال خوبی همراه و کل محصول با قیمت ۸۵ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت.

معاون بازرگانی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، گفت: بهای پایه تعیین شده برای آهن‌اسفنجی شامل هزینه تمام شده تولید آهن‌اسفنجی با احتساب ارزش‌افزوده مورد انتظار و در حد معقول بود.

لزوم ورود همه زنجیره به بورس کالا

تربتی بیان کرد: امیدواریم تمام تولیدکنندگان و در تمامی بخش‌های زنجیره به بورس کالا ورود پیدا کنند تا یک شفافیت مناسب در روند مبادلات کالایی به خصوص در حوزه فولاد ایجاد شود.

وی با اشاره به مشکل خرید گندله سنگ‌آهن به عنوان ماده اولیه این شرکت، ادامه داد: یکی از مشکلات موجود در خرید ماده اولیه این است که کماکان نرخ‌های کدال و به صورت علی‌الحساب برای گندله سنگ‌آهن در خارج از بورس محاسبه می‌شود که این موضوع نیز در صورت ورود هماهنگ و همزمان کل زنجیره فولاد به بورس کالای ایران برطرف و با سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، این مهم به زودی برای همه رقم بخورد.

معاون بازرگانی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر تصریح کرد: عرضه و خرید کل زنجیره فولاد در بورس کالا به شفاف‌سازی بازار کمک و باعث ایجاد اطمینان در مصرف‌کننده نهایی برای خرید بیشتر می‌شود. علاوه بر این موجب حذف واسطه‌گران و از بین رفتن بازار سیاه می‌شود.

تربتی در بخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: انتظار و تصور این است که تا پایان سال بسیاری از شرکت‌های زنجیره بالادست و پایین‌دست فولاد معاملات در بستر بورس کالا را به معاملات توافقی، مذاکره و چانه‌زنی ترجیح دهند و درصورت رقم خوردن این اتفاق شاهد موفقیت‌های خوشایندی در حوزه فولاد خواهیم بود.

معاملات آهن‌اسفنجی قبل از ورود به بورس

معاون بازرگانی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر به روند معاملات آهن اسفنجی تا پیش از ورود به بورس کالا نیز اشاره داشت و گفت: تا پایان سال ۱۳۹۹ در فروش‌ها بر اساس ضرایب قیمتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ می‌شد، عمل کردیم. براساس این ابلاغیه ضریب فروش کنسانتره سنگ‌آهن ۱۶ درصد، گندله سنگ‌آهن ۲۳.۵ درصد و آهن‌اسفنجی ۵۰ درصد شمش فولاد خوزستان به صورت فصلی در کدال لحاظ می‌شود و نحوه فروش نیز براساس سهمیه‌بندی تعیین شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرا می‌شود؛ این روند، عمدتا شرکت‌های بزرگ همچون فولادمبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان و سایر شرکت‌ها را در بر می‌گرفت.

پذیرش سریع و آسان در بورس کالا 

تربتی در پایان به همکاری بورس کالا برای پذیرش سهل و سریع شرکت‌ها اشاره داشت و خاطرنشان کرد: وقتی بر ورود شرکت‌های تولیدکننده زنجیره فولاد در بورس کالا تاکید می‌شود یک رویداد مثبت این است که زیرساخت‌های بورس کالا برای پذیرایی از شمار زیادی شرکت فراهم است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.