دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
فعال‌سازی ۱۰۰ معدن پس از پیروزی انقلاب در چهارمحال و بختیاری
16 بهمن 1399 - 9:36
شناسه : 6421
رییس سازمان صمت چهارمحال و بختیاری عنوان کرد؛ رییس سازمان صمت چهارمحال و بختیاری ضمن اشاره به رشد قابل توجه فعالیت‌های معدنی استان در سال‌های پس از انقلاب اسلامی، گفت: معادن استان از ۲ به ۱۰۰ واحد افزایش یافته است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، سجاد رستمی اظهار داشت: پیش از انقلاب ۲ معدن خاک ‌نسوز و سنگ‌های تزیینی در استان فعال بود اما در حال حاضر ۱۰۰ معدن با تولید سالانه پنج میلیون تن ماده معدنی بهره‌برداری می‌شود. همچنین این معادن برای بیش از یک هزار نفر در استان اشتغالزایی کرده است.

وی با بیان اینکه هشت نوع ماده معدنی از معادن استان استخراج می‌شود، افزود: سنگ لاشه، مرمریت، خاک‌نسوز، مواد اولیه سیمان، گچ و آهک از جمله این مواد معدنی به شمار می‌رود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اشاره به شناسایی ذخیره‌گاه‌های دارای مواد معدنی قیمتی در استان، گفت: در سال ‌جاری عملیات اکتشاف ۵ محدوده معدنی استان در حال انجام است که ۳ محدوده در شهرستان سامان، یک محدوده در شهرستان کیار و یک محدوده در شهرستان لردگان قرار دارد.

رستمی یادآور شد: این معادن دارای پتانسیل مولتی‌متال هستند به این صورت که با اکتشاف این محدوده‌ها، می‌توان فلزات مس، کبالت، روی و آهن استخراج کرد.

وی، دولومیت را از دیگر مواد معدنی موجود در استان عنوان و اشاره کرد: یک واحد صنعتی در شهرک صنعتی سفیددشت در حال احداث است که می‌تواند از ماده معدنی دولومیت، منیزیت استحصال کند که کاربردهای صنعتی متعددی دارد و تعداد مواد معدنی استخراج شده در استان را به ۹ ماده افزایش می‌دهد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: معادن به عنوان پیشران اقتصادی در هر کشوری مطرح است و با توجه به گستردگی مواد معدنی و وجود ذخایر با ارزش در سطح استان، سرمایه‌گذاری در این بخش طی سال‌های آینده رشد اقتصادی درخشانی را برای استان به همراه خواهد داشت. صنایع تبدیلی این استان تنها در بخش‌های فرآوری و استحصال سنگ تزیینی، تولید سیمان، آهک و گچ فعال است.

رستمی ادامه داد: امسال تاکنون ۴ میلیون و ۱۰ هزار تن مواد معدنی در استان استخراج شده است که توسعه، بهره‌برداری و فعال‌سازی معادن غیرفعال و اعطای تسهیلات بانکی، موجب افزایش حدود ۳۰ درصدی استخراج مواد معدنی این استان شد.

وی تاکید کرد: میزان درآمد سالانه دولت از بخش معادن این استان هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد می‌شود که این میزان در دولت تدبیر و امید به طور متوسط به بیش از ۱۲ میلیارد ریال رسیده است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در پایان خاطرنشان کرد: ۱۶۴ معدن و غیرفعال  با ۶۷۱ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در استان وجود دارد که برای حدود یک هزار و۵۳۳ نفر اشتغال ایجاد کرده است. چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان با جمعیتی افزون بر ۹۷۹ هزار نفر است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.