جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳ Friday, 12 April , 2024 ساعت ×
فعال شدن سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال جاری
30 فروردین 1402 - 12:17
شناسه : 34244
رئیس سازمان بورس خبر داد: مجید عشقی، رئیس سازمان بورس گفت: سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان امسال فعال می‌شود.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری فارس
پ
پ

به گزارش فلزات‌نیوز، مجید عشقی در پاسخ به این پرسش که سامانه ایرانی معاملات بورس در چه مرحله‌ای است، اظهار داشت: سامانه ایرانی معاملات بورس هنوز نهایی نشده است و در مرحله آزمایشی قرار دارد. 

وی گفت: البته نرم‌افزار معاملات بورسی آماده شده است و در مرحله آزمایشی قرار دارد.

رئیس سازمان بورس تأکید کرد: باید در کنار سامانه معاملاتی بورس، سامانه‌های دیگر هم با آن هماهنگ شود و همه سامانه‌های جانبی مانند سامانه‌های مختلف، سامانه شاخص و سامانه‌های توقیف نماد با همدیگر بتوانند کار کنند و فعلا در مرحله آزمایشی قرار دارد.

عشقی اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال جاری سامانه ایرانی معاملات بورس به مرحله عملیاتی می‌رسد.‌

بر اساس این گزارش، سامانه فعلی معاملات بورس از یک شرکت فرانسوی خریداری شده است و باید به روز شود، اما چون در طی زمان برخی شرکت‌های آمریکایی به عنوان سهام‌دار شرکت فرانسوی شدند، امکان ارائه خدمات جدید به سامانه و روزآمدسازی سامانه معاملات به خاطر تحریم‌ها از دست رفت و در شرایطی که مردم به بورس اقبال می‌‌کنند، سامانه با کندی و اختلال همراه می‌شود.

برای رفع این مشکل، مسئولان مختلف بورس بارها وعده‌ داده‌اند که سامانه ایرانی معاملات بورس با همکاری دانشگاه تهران طراحی و راه‌اندازی می‌شود و حتی گفته شده بود سامانه ابتدا برای برخی از نمادها و یا صندوق‌ها راه‌اندازی می‌شود، اما هنوز خبری از راه‌اندازی این سامانه وجود ندارد.

‌پیش از این، روح‌الله دهقان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفته بود که ‌‌سامانه ایرانی معاملات بورس تا پایان سال ۱۴۰۱ فعال می‌شود‌، این سامانه تقریباً آماده شده و کارهای اداری آن را سازمان بورس انجام می‌دهد، ما هم کارهای فنی آن را انجام می‌دهیم و از هفت ماه قبل در حال انجام آن هستیم و هم‌اکنون مراحل اولیه را طی می‌کند. 

آن زمان هم مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفته بود که سامانه معاملات بورس کاملاً ایرانی است، ‌چهار سال توسط دو تیم متشکل از مدیریت فناوری بورس تهران و دانشگاه تهران روی این سامانه کار شده است و امیدواریم تا آخر سال زیر بار ‌قرار گیرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.