جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024 ساعت ×
فلزات در بورس با کاهش ۸٫۵ درصدی رو‌به‌رو شد
20 دی 1399 - 6:30
شناسه : 5072
در پی رویدادهای هفته گذشته بازار فولاد و تلاش وزارت صمت برای کاهش بیشتر قیمت پایه فولاد در بورس کالا برخلاف شیوه نامه دولت و همچنین برخلاف روند نرخ‌های جهانی، گروه فلزات اساسی پس از هفته ناخوشایند، معاملات خود را با افت ۸.۵ درصدی در بازار سهام به پایان رساند.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن،بورس تهران برای دومین هفته متوالی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد و این بار با کاهش ۶.۲ درصدی، بیشترین افت هفتگی از هفته منتهی به ۷ آبان ماه را تجربه کرد.
صنایع بورسی نیز عملکرد مشابهی را رقم زدند. جایی که به دنبال سیاست های نادرست خارج از بازار سرمایه، شاخص های سهام نیز روندی نزولی در پیش گرفتند و شاهد خروج نقدینگی خرد از گردونه معاملات سهام بودیم. به این ترتیب در هفته منتهی به ۱۷ دی ماه، از ۳۸ صنعت فعال بورسی، میانگین قیمت ها در ۴۷ گروه صعودی بود و در ۳۱ صنعت بازار سهام شاهد افت شاخص بودیم.

برندگان و بازندگان هفتگی

در این میان گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» بیشترین افت هفتگی به میزان ۱۴.۶ درصد را تجربه کرد. پس از آن کاغذی ها بودند که با کاهش ۱۱.۹ درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود در مقیاس هفته مواجه شدند. گروه حمل و نقل نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و با ریزش ۱۱.۱ درصدی، در میان صنایع بورسی با بیشترین افت هفتگی قرار گرفت. در آنسوی بازار این گروه تک سهم محصولات چوبی بود که خلاف روند کلی سهام حرکت کرد و با رشد ۲۲.۵ درصدی صدرنشین جدول بازدهی هفتگی صنایع بورسی شد. نماد معاملاتی شرکت فیبر ایران، در تمام روزهای کاری هفته گذشته با اقبال سهامداران به صف خرید رفت و در مجموع توانست یک هفته تماما سبز را پشت سر بگذارد. دومی گروه مثبت بورس تهران در هفته منتهی به ۱۷ دی ماه اما صنعت کاشی و سرامیک بود. صنعت شگفتی سازی که نه تنها در دوره ۴ ماهه اصلاح نماگرهای بورسی، تن به ریزش نداد بلکه در هفته‌های اخیر نیز در کانون توجه بورس بازان قرار داشته است. این صنعت هفته گذشته شاهد رشد ۷ درصدی میانگین قیمت زیرمجموعه‌های خود بود.

هفته پرخبر فولادی‌ها

فولاد، گروه پرحاشیه هفته گذشته بورس تهران بود. در ادامه مصوبه روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی که خبر از مشمولیت مالیاتی درآمدهای حاصل از صادرات مواد معدنی، فلزی، غیرفلزی، نفت، گاز و پتروشیمی خام و نیمه خام داد، روز سه شنبه وزیر صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفت تا ۱۰ درصد دیگر از قیمت پایه فولاد بکاهد. در شیوه نامه پیشین مدیریت بازار فولاد، قیمت‌های پایه برای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا ۸۰درصد بهای فوب منطقه CIS تعیین شده بود. همین رقم نیز با انتقادات بسیاری مواجه شده بود. داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی در نامه ای خطاب به حامد سلطانی نژاد، مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران با اشاره به جلسه ۱۵ دی قرارگاه جهش تولید به ریاست رزم حسینی، وزیر صمت تأکید کرد که لازم است از روز سه شنبه ۱۶ دی ماه، قیمت پایه معاملات محصولات فولادی جدول پیوست شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضا زنجیره صنعت فولاد بر مبنای ۷۰ درصد CIS لحاظ شود. اما بورس کالا در پاسخی قاطعانه، این درخواست را رد کرد و تصمیم گیری در این خصوص را به شورای عالی بورس محول کرد. در این میان اغلب سیاستگذاران بورسی نیز واکنش نشان دادند و علنا اعلام کردند در بورس جایی برای قیمت گذاری دستوری وجود ندارد. پس از این تحریم داخلی، شامگاه سه شنبه خبر رسید که وزارت دارایی آمریکا ۱۶ شرکت مرتبط با صنایع فولاد ایران را تحریم کرده است که البته با توجه به پیش خور شدن و لحاظ شدن این ریسک در صورت های مالی شرکت ها انتظار می‌رود چندان اثری بر فولادی ها نداشته باشد. در مجموع گروه فلزات اساسی پس از هفته ناخوشایند، معاملات خود را با افت ۸.۵ درصدی به پایان رساند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.