دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
فولادمبارکه تنها تولیدكنندگان اسلب API در کشور
03 مرداد 1400 - 13:43
شناسه : 15461
معاون بهره‌برداری شرکت فولادمبارکه با بیان اینکه مبارکه تنها فولادساز کشور در تولید اسلب API است، گفت: به غیر از شرکت فولادمبارکه که تنها مجموعه فولادی در کشور با پتانسیل تولید این نوع اسلب ویژه است، فقط کشورهایی که از نظر تکنولوژی فولادی در سطوح پیشرفته قرار دارند قادر به تولید این نوع اسلب هستند.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد مبارکه
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، عباس اکبری محمدی معاون بهره‌برداری شرکت فولادمبارکه در خصوص پروژه انتقال نفت گوره به جاسک، با اشاره به اهمیت بسیار بالای این پروژه برای کشور، اظهار داشت: تولید ورق مورد نیاز برای ساخت‌ لوله‌های انتقال نفت، مهم‌ترین اقدام در تامین اقلام مورد نیاز این پروژه ملی بود.

وی افزود: جنس این خط لوله که نفت خام را از شهر گوره در استان بوشهر به بندری جاسک در استان هرمزگان منتقل می‌کند، به دلیل مقادیر بالای گوگرد باید از مقاومت زیادی برخوردار باشد؛ چراکه نفت خام تصفیه‌نشده به دلیل دارا بودن گوگرد زیاد، خوردگی بالایی را در لوله‌ها ایجاد می‌کند.

معاون بهره‌برداری شرکت فولادمبارکه گفت: پیش از این شرکت نفت برای تامین ورق مورد نیاز خطوط انتقال نفت خام اقدام کرده بود که علی‌رغم تامین اعتبار مورد نیاز، طرف‌های خارجی به دلیل تحریم‌ها، این ورق را در اختیار کشور قرار ندادند و این پروژه معطل ماند.

اکبری محمدی بیان کرد: شرکت فولادمبارکه با تکیه بر توان داخلی، پس از انجام تست‌های مورد نیاز در کارخانه تولید ورق و تبدیل ورق به لوله، اسلب مورد نیاز برای تولید این محصول را طراحی و فرایند تولید انبوه ورق را آغاز کرد که موفق به تولید بیش از ۴۰۰ هزار تن اسلب API مناسب برای محیط گاز ترش به عنوان ماده اولیه و به نوعی قلب تپنده این پروژه شد.

جلوگیری از خروج ۵۰۰ میلیون یورو ارز از کشور

معاون بهره‌برداری شرکت فولادمبارکه اذعان داشت: تولید اسلب مورد نیاز پروژه انتقال نفت گوره به جاسک توسط فولادمبارکه چنان حائز اهمیت است که علاوه بر زمینه‌سازی برای یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استراتژیک کشور، در فاصله زمانی و کیفیت مناسب، از خروج حداقل ۵۰۰ میلیون یورو ارز از کشور نیز جلوگیری کرد؛ ناگفته نماند که حتی در صورت پرداخت مبالغ گزاف به شرکت‌های خارجی برای خرید این حجم از اسلب خاص، به دلیل تحریم‌های اعمال‌شده علیه کشورمان، ورق یا اسلب API به ایران تحویل داده نمی‌شد.

اکبری محمدی تصریح کرد: در حال حاضر توانمندی تولید اسلب‌های گاز ترش و اسلب‌های ویژه‌ای که برای خطوط انتقال نفت و گاز استفاده می‌شود، صرفا در فولادمبارکه تولید شده و باید توجه داشت که لازمه تولید چنین محصولاتی علاوه بر دانش فنی بالا، به خط تولید پیشرفته نیازمند است که هر دو عامل در شرکت فولادمبارکه وجود دارد.

فولاد مبارکه جزو معدود تولیدکنندگان اسلب API در جهان است

معاون بهره‌برداری شرکت فولادمبارکه با بیان اینکه فولادمبارکه تنها فولادساز کشور در تولید اسلب API است، تاکید کرد: به غیر از شرکت فولادمبارکه که تنها شرکت فولادی در کشور با پتانسیل تولید این نوع اسلب ویژه است، در کشورهایی که از نظر تکنولوژی فولادی در سطوح پیشرفته قرار دارند قادر به تولید این نوع اسلب هستند.

اکبری محمدی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌ها و پیگیری‌هایی که رهبر معظم انقلاب برای اجرای پروژه‌های ملی داشتند، انجام این پروژه در سریع‌ترین زمان بود که با لبیک شرکت فولادمبارکه و همتی که در این شرکت و سایر ارکان اجرایی دخیل در این پروژه ایجاد شد، این پروژه با موفقیت به اتمام رسید.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.