سه شنبه, ۱ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 20 February , 2024 ساعت ×
فولاد اکسین، خوش‌نام در تولید محصولات استراتژیک
07 خرداد 1401 - 10:57
شناسه : 28394
مدیر تولید شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: شرکت فولاد اکسین خوزستان به واسطه جایگاه مترقی خود در صنعت فولاد خاورمیانه، همواره نگاهی خاص به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا مانند ورق با گرید API و آلیاژی داشته است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد اکسین
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بهرهنگ اهدایی مدیر تولید شرکت فولاد اکسین خوزستان، برای محصولات استراتژیک تولید شده در شرکت فولاد اکسین، یادداشت نوشت. در ادامه متن کامل این یادداشت را می‌خوانید: به منظور قرار گرفتن در جایگاه‌های برتر تولیدی نزد شرکت‌های بزرگ به ویژه در صنعت فولاد، اهتمام به بخش تولید و توجه به محصولات با ارزش افزوده بالا از اهمیت بسیاری برخوردار است. شرکت فولاد اکسین خوزستان به واسطه جایگاه مترقی خود در صنعت فولاد خاورمیانه، همواره نگاهی خاص به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا شامل محصولات با گرید API  و آلیاژی داشته است؛ به طوری که آمارهای تولیدی نشان می‌دهد که سهم محصولات API  و آلیاژی به فراتر از ۸۰ درصد رسیده است که نشانی از چراغ پر نور تولید در عصر حاضر می‌دهد.

یکی از مقوله‌های مهمی که شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی بر اهمیت آن صحه می‌گذارند، بخش تولید بوده که از مهم‌ترین بخش‌های عملکردی در فرایند دستیابی به محصولات استراتژیک است که شرکت‌ها می‌توانند با اتکا به استراتژی هوشمندانه‌، سبد محصولات خود را متنوع و راهبردی کنند.

اکسین و ماموریت تولید

تا پیش از سال ۱۳۹۸، عمده ورق‌های تولیدی شرکت فولاد اکسین به ورق‌های ساختمانی اختصاص داشت که پس از تاریخ مذکور و به واسطه بازتعریف استراتژی و اهداف کلان شرکتی، این مجموعه توانست سبد محصولات تولیدی را به سمت تولید ورق‌های با ارزش افزوده بالا همچون ورق‌های API و آلیاژی سوق دهد که به نوعی می‌توان گام برداشتن اکسین به سوی ماموریت اصلی تلقی کرد.

شرکت فولاد اکسین خوزستان نیز به واسطه دارا بودن تکنولوژی منحصر به‌ فرد به ویژه در زمینه تولید، همواره نگاهی خاص و راهبردی به موضوع تولید و محصولات با ارزش افزوده بالا داشته است. به طوری که یکی از ماموریت‌های تعریف شده این شرکت بر اساس برنامه راهبردی، تولید ورق‌های با گرید API آلیاژی برای مصرف در صنایع پایین‌دست به خصوص صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است تا این مجموعه جوان بتواند محصولات خود را در میان صنایع فولادی خاورمیانه، منحصربه‌ فرد و راهبردی کند.

با توجه به ماموریت اصلی شرکت در کنار توانمندی‌های واحد تولید از نظر تجهیزات به‌ روز و با استانداردهای کیفی بین‌المللی به همراه پرسنل متخصص و فنی، زمینه‌ مناسبی برای گام برداشتن به سمت استانداردهای اصلی شرکت که همانا تولید محصولات با ارزش افزوده بالا بود، به وجود آمد.

یکی از رخدادهای مهم در مسیر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، تولید محصولات به روش بچ دوتایی بود که با همت و دانش پرسنل، این امکان فراهم شد تا روش بچ سه‌تایی نیز در مسیر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا نیز افزوده شود. فرایند بچ سه‌تایی که در ابتدا به صورت آزمایشی عملیاتی شد، در حال حاضر قابلیت انبوه‌سازی را پیدا کرده است؛ به طوری که با توسعه این روش، امکان افزایش بهره‌وری تولید تا حدود ۳۰ درصد، تحقق پیدا می‌کند.

طی سال ۱۴۰۰ در بخش تولید، علاوه بر اینکه از دو روش بچ دوتایی و بچ سه‌تایی بهره کافی گرفته شد، تولید انبوه ورق فولادی با ضخامت ۳۰۰ میلی‌متر نیز به مرحله اجرا رسید. برای بهره‌برداری از ورق فولادی با ضخامت ۳۰۰ میلی‌متر، جلسات متعدد فنی با شرکت‌های بزرگ فولادسازی در کشور به عنوان تامین‌ کننده اصلی مواد اولیه شرکت فولاد اکسین خوزستان برگزار شد که طی این فرایند، ضمن آنالیز نورد این‌گونه اسلب‌ها در خط تولید شرکت، زمینه مناسبی برای افزایش راندمان تولید در کنار بهره‌گیری از این نوع اسلب با ضخامت بالا نیز فراهم شد.

یکی دیگر از فعالیت‌های مهم شرکت در حوزه تولید طی سال ۱۴۰۰، تولید ورق فولادی با ضخامت پنج و ۶ میلی‌متر بود که فرایند تولید آزمایشی آن در سال‌های گذشته کلید زده شد. تولید ورق مذکور، علاوه بر اینکه بر اساس نیاز و سفارش مشتری تحقق یافت، فرایند انبوه‌سازی آن در طول سال جاری نیز طراحی و عملیاتی شد که خوشبختانه دارای طراز کیفی و خواص مکانیکی بر اساس استانداردهای بین‌المللی است. بنابراین، باعث افتخار است که خانواده بزرگ اکسین توانسته است با اتکا به توانمندی و دانش فنی برخوردار، خوراک استراتژیک صنایع خاص و راهبردی کشور شامل صنایع نفت، گاز و پتروشیمی را تامین و به تبع آن، کشور را از واردات این نوع ورق‌های خاص بی‌نیاز کند.

آمارها و ارقام نشان می‌دهد که فولاد اکسین خوزستان در تولید محصولات با ارزش افزوده بالا به ویژه مورد مصرف در صنایع راهبردی، ضمن تسریع در زمان تحویل محصولات فوق، کیفیت قابل توجهی در تولید ورق‌های تولیدی API مد نظر قرار داده است که نشان از هوشمندی بخش تولید و به تبع آن سیاست‌گذاری کلان مجموعه اکسین دارد.

اکسین و راهبرد تولید

با توجه تعریف پروژه‌های ملی در کنار پیش‌بینی واحد تولید در زمینه تعریف پروژه‌های راهبردی در کشور بر اساس نیازمندی‌های صنایع طی چشم‌انداز سال ۱۴۰۴، سیاست اکسین در زمینه تولید به سمت تولید ۷۰ تا ۸۰ درصدی ورق‌های فولادی با گرید API رفته است که این سیاست، علاوه بر اینکه در سال ۱۳۹۹ اجرا شد، در سال ۱۴۰۰ نیز به طور کامل عملیاتی شد. پیش‌بینی واحد تولید شرکت فولاد اکسین برای ادامه این روند به ویژه برای سال ۱۴۰۱، بر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا تا ۸۰ درصد است که در صورت تحقق این امر، سودآوری قابل توجهی برای شرکت به وجود خواهد آمد.

سیاست و راهبرد شرکت فولاد اکسین خوزستان به ویژه در بخش تولید، گام برداشتن در مسیر تامین محصولات با ارزش افزوده بالا برای صنایع پایین‌دست مجموعه شامل نفت، گاز و پتروشیمی در دو بخش تامین لوله‌های مورد نیاز برای خطوط انتقال نفت و گاز به همراه تامین ورق‌های مورد نیاز برای احداث مخزن‌های ذخیره‌سازی تحت فشار نفت و گاز است.

یکی از مهم‌ترین دلایل تولید ورق‌های با ارزش افزوده بالا توسط شرکت فولاد اکسین خوزستان به ویژه مورد مصرف در صنایع استراتژیک همچون نفت، گاز و پتروشیمی، دستیابی به سودآوری قابل توجه برای انجام طرح‌های توسعه‌ای طی چشم‌انداز است. به هر اندازه که تولید و مصرف ورق‌های تولیدی شرکت فولاد اکسین خاص و راهبردی باشد، به همان اندازه سودآوری خیره‌کننده‌ای نصیب شرکت می‌شود. بنابراین گام برداشتن در مسیر تولید محصولات خاص، ضمن جلوگیری از واردات بی‌رویه به کشور ، ارزآوری مناسبی را برای اقتصاد صنعتی ایران به وجود می‌آورد.

اکسین و چالش‌های تولید

یکی از مهم‌ترین چالش‌های بالقوه‌ که شرکت‌های تولیدی در سراسر جهان را مورد تهدید قرار می‌دهد، چالش تامین مواد اولیه مورد نیاز فرایند تولید است. مواد اولیه به عنوان اصلی‌ترین خوراک برای به گردش درآوردن چرخ تولید محسوب می‌شود. بنابراین، هر کدام از شرکت‌های بزرگ دنیا بر اساس سیاست‌ها و اهداف راهبردی، سمت و سوی برنامه‌ریزی تولیدی را در مسیر تامین مواد اولیه پایدار طراحی و تبیین می‌کنند.

شرکت فولاد اکسین خوزستان به عنوان یکی از راهبردی‌ترین شرکت‌های فعال در صنعت فولاد، دریافت به موقع اسلب‌های مورد نیاز برای تولید ورق‌های API و آلیاژی را در زمره یکی از چالش‌های اساسی خود دسته‌بندی می‌کند. با نگاهی به لیست تامین‌کنندگان مواد اولیه شرکت فولاد اکسین خوزستان شامل شرکت فولاد خوزستان (به عنوان تامین‌ کننده اسلب‌های مورد نیاز در تولید ورق‌های فولادی ساختمانی)، شرکت فولاد هرمزگان (به عنوان تامین‌ کننده اسلب‌های موردنیاز در تولید ورق‌های آلیاژی و مقدار کمی ورق‌های API) و شرکت فولاد مبارکه اصفهان (به عنوان تامین‌ کننده اسلب‌های مورد نیاز در تولید ورق‌های API)، به سادگی می‌توان دریافت که شرکت فولاد اکسین خوزستان دارای وابستگی از نظر مواد اولیه به شرکت‌های دیگر است. اگرچه از نظر تامین اسلب‌های مورد نیاز برای تولید ورق‌های ساختمانی چالش خاصی وجود ندارد و بیشترین چالش در تامین ورق‌های مورد نیاز در تولید ورق‌های آلیاژی و API است اما باید در نظر داشت که امنیت تامین مواد اولیه، یکی از راهبردهای اساسی مفهوم توسعه برای سازمان‌ها در طول یک چشم‌انداز به شمار می‌آید. بنابراین لازم است تا شرکت فولاد اکسین خوزستان بر اساس نیازمندی‌های روز دنیا، اهتمام ویژه‌ای به راه‌اندازی طرح فولادسازی داشته باشد تا ضمن خودکفایی در تامین مواد اولیه مورد نیاز خطوط تولید، با خیالی آسوده به فرایند توسعه تولید و روندهای تکنولوژیک پیش رو نگاه کند.

یکی دیگر از چالش‌های مهم شرکت فولاد اکسین، مقوله انرژی است. در سال گذشته به واسطه قطعی برق سراسری به ویژه در میان صنایع فولادی، تولید فولاد اکسین نزدیک به ۴۵ روز متوقف شد. در واقع، به دلیل محدودیت‌های برقی در تابستان سال ۱۴۰۰ به صورت ۳۰ روز پیوسته و ۱۵ روز ناپیوسته، تولید دچار توقف اجباری شد که همین امر زمینه را برای کاهش فرایند تولید محصولات نسبت به سال پیش از آن به وجود آورد.

فرایند تولید در حال حاضر نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ هزار تن نسبت به سال گذشته عقب‌تر است که در صورت عدم تکرار مشکلات برقی طی سال آینده، امکان جبران آن وجود خواهد داشت. با این حال رشد قابل توجه رقم سودآوری نسبت به سال گذشته، نشان‌دهنده افزایش تولید محصولات با ارزش افزوده بالا است که در صورت تداوم، ضمن کنار رفتن مقوله تناژ در آمار تولید، کیفیت محصولات تولیدی جایگزین تناژ تولیدی خواهد شد. 

اکسین و چشم‌انداز تولید

یش‌بینی شرکت فولاد اکسین خوزستان برای سال جاری بر اساس نیاز بازار، تولید ۴۰ درصدی محصولات با گرید API، تولید ۴۰ درصدی محصولات آلیاژی و تولید ۲۰ درصدی محصولات ساختمانی است. بنابراین خانواده اکسین به دنبال آن است تا با ایجاد همدلی، علاوه بر افزایش توان رقابت‌پذیری در عرصه بین‌المللی، دستاوردهای چشمگیری را برای کشور به ویژه در صنعت فولاد به ارمغان آورد. 

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.