سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
فولاد خوزستان موفق به ساخت اولین دستگاه گرانول‌پاش خودکار در کشور شد
30 بهمن 1400 - 9:38
شناسه : 24774
تشدید تحریم‌های ظالمانه از یک‌سو و خروج شرکت‌های خارجی و عمل نکردن به تعهداتشان از سوی دیگر، جوانان غیرتمند فولاد خوزستان را بر آن داشت که با پیروی از منویات رهبری و در مسیر تحقق شعار «ما می‌توانیم»، کاری کنند کارستان در همین راستا اولین دستگاه گرانول‌پاش خودکار در کشور به دست توانمند جوانان متخصص فولاد خوزستان ساخته شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد خوزستان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اینبار سخن از مهندسی معکوس و بومی‌سازی نبود، بلکه تبلور دانش فنی و اعتماد به جوانان و یاری جستن از شرکت‌های دانش‌بنیان، به ساخت دستگاه گرانول‌پاش خودکار ختم شد و این امر به معنی ایجاد دانش فنی و دستیابی به توانایی ساخت دستگاه بود. دستگاهی که تولید آن تنها در اختیار شرکت‌های چند ملیتی اروپایی و آمریکایی است. دستگاه گرانول‌پاش خودکار وظیفه‌ی پاشش گرانول مخصوص قالب ماشین‌های ریخته‌گری مداوم (اسلب) را بر عهده دارد.

امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، اظهار داشت: ساخت دستگاه گرانول‌پاش خودکار از سال ۱۳۹۸ و با تشکیل گروهی از متخصصان فولاد خوزستان و همکاری شرکت دانش‌بنیان دانش‌پردازان میثاق شکل گرفت.

وی افزود: از مهم‌ترین دلایلی که به ساخت دستگاه گرانول‌پاش ختم شد، می‌توان به تشدید تحریم‌ها و دسترسی نداشتن به مشابه خارجی و باج‌خواهی شرکت‌های چندملیتی سازنده اشاره کرد. لذا در چنین شرایطی متخصصان فولاد خوزستان برای ساخت و بومی‌سازی این دستگاه اقدام کردند. نتیجه اعتماد به توانمندی داخلی، پس از دو سال تلاش مستمر به ساخت دستگاه گرانول‌پاش تمام ایرانی منجر شد.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در پایان خاطرنشان کرد: مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه، قابلیت تولید انبوه و رفع نیاز شرکت‌های فولادسازی کشور است. مدت زمان اجرای طرح ۲۴ ماه بود که پس از گذراندن مراحل مختلف آزمایشی، سرانجام در شهریورماه ۱۴۰۰، دستگاه در مسیر خط ریخته‌گری نصب و به بهره‌برداری رسید. بهینه‌سازی مصرف گرانول تا ۵۰ درصد، ضریب ایمنی قابل اطمینان و حذف نیروی انسانی از فرایند خط ریخته‌گری( ایمن‌سازی فرایند)، جلوگیری از خروج ارز و کاهش هزینه ساخت از دیگر مزایای اجرای طرح هستند. نمونه خارجی دستگاه حدود ۵۰ هزار یورو است که با احتساب هزینه‌های ارسال، به ۵۷ هزار یورو معادل دو میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان می‌رسد. در حالیکه هزینه ساخت و نصب و راه‌اندازی دستگاه گرانول‌پاش ایرانی ۶۰۰ میلیون تومان معادل ۲۰ هزار یورو است. از طرفی تامین قطعات و تضمین کیفیت محصول و در دسترس بودن سازنده، از دیگر مزایای ساخت به شمار می‌آید.

گفتنی است، مراحل ایده، طراحی، ساخت و در مدار قرار گرفتن دستگاه گرانول‌پاش با حمایت شرکت فولاد خوزستان، از سوی متخصصان بسیج سازندگی حوزه شهید بقایی فولاد خوزستان و با همکاری شرکت دانش‌بنیان دانش‌پردازان میثاق انجام شده است.

همچنین از دستگاه‌ گرانول‌پاش خودکار در کارگاه تخصصی سومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران که ۱۹ الی ۲۱ بهمن‌ماه در سالن همایش‌های هتل المپیک تهران برگزار شد، با حضور امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مدیران شرکت‌های فولادی رونمایی شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.