دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
فولاد هرمزگان در رقابت با بازارهای خارجی
23 مرداد 1400 - 13:42
شناسه : 16128
فولاد هرمزگان موفق شد از طریق تولید تختال با کیفیت و در رده استاندارد جهانی، قدرت رقابت خود در بازارهای صادراتی را افزایش دهد.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، فولاد هرمزگان توانست از طریق تولید تختال با کیفیت و در رده استاندارد جهانی، قدرت رقابت خود در بازارهای صادراتی را افزایش دهد اما در ادامه برای حفظ این حضور و همچنین توسعه بازارهای هدف، تنوع محصول و تولید محصولات استراتژیک و با ارزش‌افزوده بیشتر همچون گرید S690Q را در دستور کار خود قرار دهد.

تولید فولادهای آلیاژی و استراتژیک نقش مهمی در توسعه صنایع پایین‌دستی ایفا می‌کند. در همین راستا تولید فولادهای به کار رفته در سدها، پل‌ها و سکوهای حفاری می‌تواند از خروج ارز جلوگیری کرده و در کنار تامین نیاز داخلی در ارزآوری و افزایش صادرات غیرنفتی اثرگذار باشد.

تولید فولاد آلیاژی گرید S690Q، را باید در دسته تولیدات مهم صنعت فولاد کشور قرار داد که فولاد هرمزگان توانسته آن را محقق کند. این محصول استراتژیک با استحکام بالا علاوه بر بخش‌های یاد شده در ساخت تجهیزات معدنی نیز کاربرد دارد. تجهیزاتی که می‌تواند به توسعه بخش معدن سرعت داده و به نوعی نشان گذر از تحریم‌ها باشد. اما کاربرد این نوع فولاد در سکوهای حفاری اهمیت ویژه‌ای دارد آن هم در شرایطی که صنعت نفت کشور با تحریم جدی مواجه است.

آن طور که پیداست فولاد هرمزگان در راستای اهداف پیش‌بینی شده برای تبدیل شدن به قطب سوم فولاد کشور، در کنار افزایش سهم خود در بازارهای داخلی و خارجی، به دنبال توسعه سبد محصولات شرکت و تولید فولادهایی با ارزش افزوده بیشتر است. اما این اتفاق چه تاثیری بر عملکرد فولاد هرمزگان خواهد داشت؟ بدون شک تولید محصولات استراتژیک از سوی فولاد هرمزگان به عنوان یکی از مهمترین فولادسازان کشور، نقش مهمی در افزایش درآمدهای این شرکت خواهد داشت.

این افزایش درآمد به معنای توسعه هرچه بیشتر در این واحد فولادسازی خواهد بود. درواقع با افزایش درآمد و فروش بیشتر فولاد هرمزگان اطمینان سهامداران به این مجموعه نیز بیشتر خواهد شد و به دنبال این اتفاق استقبال از نماد «هرمز» نیز افزایش خواهد یافت. اما اتفاق دیگر توسعه صادرات مجموعه فولاد هرمزگان خواهد بود که امروزه برای حفظ حضور در بازارهای صادراتی باید به دو فاکتور مهم یعنی کیفیت و تنوع محصول تولیدی توجه ویژه‌ای داشته باشد.

فولاد هرمزگان در بخش نخست با تولید تختال با کیفیت و در رده استاندارد جهانی، قدرت رقابت خود در بازارهای صادراتی را افزایش داد. اما در ادامه برای حفظ این حضور و همچنین توسعه بازارهای هدف، تنوع محصول و تولید محصولات استراتژیک همچون گرید S690Q در دستور کار قرار گرفت و امروز فولاد هرمزگان برای تولید این محصول برتر در همایش حاتم مورد تقدیر قرار گرفت.

نکته مهم در تولید این محصول آن است که نگاه مدیریتی فولاد هرمزگان در راستای تولید محصولاتی با ارزش‌افزوده بیشتر است. تغییر در نگاه مدیریتی از موضوعات مهمی است که می‌تواند منجر به توسعه فعالیت‌ها در حوزه معدن و صنایع معدنی شود. لذا رهایی از تولید محصولات فولادی و حرکت به سمت تولید فولادهای آلیاژی را باید محصول تغییر نگاه مدیریتی در مجموعه‌های فولادی دانست که فولاد هرمزگان نیز در این راستا حرکت کرده و می‌تواند در بازارهای صادراتی خوش بدرخشد.

البته در این میان موقعیت جغرافیایی این واحد نیز مزید بر علت شد تا برنامه‌های صادراتی آن با قدرت بیشتری اجرایی شود. لذا دسترسی به بنادر صادراتی کشور می‌تواند در کاهش هزینه تولید به کمک فولاد هرمزگان آمده تا صادرات این محصول استراتژیک سودآوری بیشتری به همراه داشته باشد. به طور کلی حرکت به سمت تولید محصولات استراتژیک با ارزش‌افزوده بیشتر باید در اولویت فولادسازان بزرگ کشور قرار گرفته تا صنعت فولاد بیش از پیش در درآمدهای ارزی کشور نقش آفرینی داشته باشد. البته از آنجایی که تولید محصولات استراتژیک منجر به کاهش وابستگی به واردات خواهد شد. لذا دولت نیز باید از تولید چنین محصولاتی حمایت و زیرساخت‌های لازم به جهت افزایش تولید را فراهم کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.