یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
قاچاق سنگ‌ طلا در ورزقان
06 آذر 1400 - 12:02
شناسه : 20984
امام جمعه ورزقان با هشدار قاچاق طلا در این منطقه، گفت: متاسفانه با وجود مراحل استخراج قانونی سنگ طلا در این منطقه، شاهد قاچاق طلا از ورزقان هستیم.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حجت‌الاسلام مهدی پورمحمد امام جمعه ورزقان درباره مشکلات معدن طلای این شهرستان، اظهار داشت: معدن طلای اندریان که به معدن طلای آسترگان معروف است، بر اساس برآوردها دارای ۴۰۰ هزار تن سنگ طلا بوده که ارزش بالایی دارد؛ از این رو با شرکت روسی قرارداد بسته شده که کار استخراج را از این معدن انجام دهد، اما متاسفانه مشکلات زیست‌محیطی از جمله معضلات است؛ چراکه در استحصال این معدن از سیانور استفاده می‌کنند که برای مردم و حتی حیوانات مشکلاتی به وجود آورده است.

وی به پیگیری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان محیط‌زیست در این زمینه اشاره کرد و افزود: انتظار نداریم این مشکلات به صفر برسد؛ اما حداقل می‌توانند این مشکل زیست‌محیطی را به حداقل برسانند. پیگیری مسئولان و کاستن از این آسیب، باعث ورود خسارات کم‌تر به مردم منطقه خواهد شد.

امام جمعه ورزقاندومین مشکل به وجود آمده به واسطه این معدن را مشکلات ناشی از استخراج برشمرد و گفت: این معدن طلا به نام مردم منطقه است؛ اگرچه یک منبع ملی و کشوری به شمار می‌آید اما باید مردم بومی از این معدن بیشتر استفاده کنند.

پورمحمد با ابراز تاسف از اینکه مردم منطقه هیچ سودی از وجود این معدن و استخراج آن نمی‌برند، بیان کرد: اکنون بسیاری از جاده‌های منطقه خاکی هستند و رسیدگی چندانی به آن‌ها نمی‌شود؛ از سوی دیگر قاچاق کالاها نیز وجود دارد که این امر به واسطه نفوذ در خود شرکت انجام می‌شود.

وی با توضیح درباره نوع استخراج و استفاده از دینامیت و خسارات جانی و مالی به افراد، ادامه داد: هفته گذشته در شهر ورزقان نیروی انتظامی ۲۰ تن سنگ طلا را توقیف کرد؛ حال این ۲۰ تن سنگ طلای قاچاق چطور از معدن خارج و به شهر ورزقان رسیده است؟ این گوشه‌ای از قاچاق سنگ طلا بوده که به ورزقان آمده است.

امام جمعه ورزقان با اشاره به ارائه آماری از این معدن که پیشتر منتشر شده است، اذعان داشت: در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۴ هزار تن سنگ استخراج شده است؛ سال ۱۳۹۹، بالغ بر ۴۵۰۰ تن، در پنج ماهه اول سال ۱۴۰۰ که هنوز اعتراض نکرده بودیم حدود ۶۵۰۰ تن سنگ طلا استخراج کرده‌اند و حداقل برابر همین نیز قاچاق شده است؛ بیش از آمار استخراج شده، این معدن به صورت قاچاق از منطقه خارج شد.

پورمحمد نابسامانی در خارج کردن سنگ‌های طلا از منطقه را مورد انتقاد جدی قرار داد و عنوان کرد: در خانه هر روستایی اندریان حدود ده‌ها تن سنگ طلا وجود دارد؛ اما متاسفانه منبع ملی و بیت‌المالی که برای همه مردم کشور است، رها شده‌اند و مردم بومی و محلی نیز از آن استفاده نمی‌کنند و در اختیار قاچاقچیان قرار گرفته است.

امام جمعه ورزقان در پایان با اشاره به بی‌توجهی تمام مسئولان، خاطرنشان کرد: از شورای سیاست‌گذاری تقاضا داریم تا این مطالب را  اطلاع‌رسانی کرده تا راهکاری برای مقابله با وضعیت موجود ارائه کنند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.