سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
قشری مظلوم به نام معدنکار
24 بهمن 1400 - 14:15
شناسه : 24592
نایب رییس انجمن سنگ‌آهن گفت: همواره همه فشار‌های قیمتی در زنجیره تولید فولاد روی دوش معدنکاران بوده و دولت سال‌ها به بخش معدن فشار وارد کرده است که تولیدات خود را با قیمت‌های بسیار پایین عرضه کند.
ارسال توسط : منبع : خطوط
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علی صفریان نایب رییس انجمن سنگ‌آهن با اشاره به اینکه اگر معدنکار نتواند محصول خود را با قیمت عادلانه به فروش برساند، بی‌شک ادامه فعالیت برای آن‌ها مقدور نخواهد بود، اظهار داشت: در این میان مشکل ایجاد شده در شرکت‌های القایی را نباید با فروش آهن‌اسفنجی یارانه‌ای حل کرد تا برای سود یک بخش، بخش دیگر زیان کند.

ذخایر خوب و سهل الوصول معدنی رو به اتمام است 

نایب رییس انجمن سنگ‌آهن، گفت: اگر وارد جزئیات کار در بخش معدن شوید، خواهید دید که کار معدنکاری بسیار پرهزینه است و با این میزان هزینه‌ها، اجبار به فروش محصولات با قیمت‌های پایین نیز باعث زیان فعالان این حوزه می‌شود. لذا ذخایر خوب کشور رو به اتمام بوده و اغلب ذخایر موجود در عمق‌های بسیار زیاد است که استخراج آن هزینه‌های زیادی دارد.

صفریان بیان کرد: یکی از مشکلات واحد‌های تولیدی القایی نیز همین است که امروز با وجود افزایش اندک قیمت سنگ‌آهن، هنوز قیمت‌ها با قیمت واقعی فاصله دارد؛ بنابراین واحد‌های بزرگ و واحد‌هایی که تمام زنجیره را دارا هستند قیمت تمام شده کمتری دارند و توان رقابت را از واحد‌های القایی می‌گیرند.

مانور روی دلیل غیرمنطقی!

نایب رییس انجمن سنگ‌آهن با بیان اینکه اگر هزینه القایی‌ها بالاست باید دولت چاره دیگری برای آن‌ها بیندیشد، اذعان داشت: با وجود آنکه کوره القایی‌ها براساس مواد اولیه قراضه آهن تعریف شده است، اما به دلیل کمبود این کالا در بازار، تولیدکنندگان ناچار هستند از آهن‌اسفنجی استفاده کنند، اما نیاز آن‌ها به آهن‌اسفنجی دلیل منطقی برای فروش یارانه‌ای این محصول نیست؛ به عبارت دیگر چرا یک گروه از تولیدکنندگان باید برای سود گروه دیگر، زیان ببینند.

صفریان تصریح کرد: این موضوع که سنگ‌آهن در معادن وجود دارد پس هزینه‌ای بابت آن پرداخت نمی‌شود، ذهنیت اشتباهی است که بسیاری مرتکب می‌شوند. برداشت معادن کار به شدت پر هزینه‌ای است و اگر معدنکار نتواند محصول خود را با قیمت عادلانه به فروش برساند، بی‌شک ادامه فعالیت برای آن مقدور نخواهد بود.

تنها راه نجات آهن و فولاد کشور

نایب رییس انجمن سنگ‌آهن عنوان کرد: قیمت سنگ‌آهن به نسبت قیمت جهانی، کنسانتره، گندله و شمش که در جهان وجود دارد در ایران رعایت نشده و این محصولات با نسبت‌های نابرابری فروخته می‌شود؛ بنابراین بنگاه‌های دارای کارخانجات کنسانتره‌سازی و گندله‌سازی در کنار واحد‌های تولیدی آهن‌اسفنجی و شمش، از قیمت پایین‌تری نسبت به واحد‌های فولادسازی القایی برخوردار خواهند بود و در این شرایط توان رقابت از واحد‌های القایی گرفته می‌شود. بر همین اساس تنها راه نجات زنجیره آهن و فولاد کشور، منطقی کردن قیمت سنگ‌آهن به نحوی است که اولا توان رقابت بیشتری به واحد‌های القایی داده شود و ثانیا از منابع خدادادی کشور به نحو مطلوب استفاده شود.

صفریان در پایان خاطرنشان کرد: قیمت‌ها در کل زنجیره باید با یک سود برابر تعیین شود. در این راستا عرضه محصولات در بورس کالای ایران این امکان را فراهم می‌کند که قیمت‌ها رقابتی‌تر و به واقعیت نزدیک‌تر باشد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.