دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
قطعی برق مانعی بر سر راه تولید ذوب‌آهن
17 خرداد 1400 - 13:19
شناسه : 13370
معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان مطرح کرد؛ معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه شرکت در وضعیت فعلی کم آبی نزدیک ۷۵ درصد تولید نیروگاه‌های برق خود را از دست داده است، گفت: در حال حاضر به دلیل کم آبی، نیروگاه‌های ذوب‌آهن نزدیک به ۷۰ مگاوات بر ساعت تولید برق دارند، بنابراین ناچار به خرید ۱۰۰ مگاوات برق از شبکه سراسری هستیم.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مهرداد تولائیان معاون بهرهبرداری ذوبآهن اصفهان درباره تاثیر قطعی‌های مکرر برق بر تولید مجموعه ذوب‌آهن، اظهار داشت: شرایط تولید در ذوب‌آهن با دیگر صنایع فولادی متفاوت است؛ چراکه اصل فرایند آن‌ها استفاده از برق برای کوره‌های قوس الکتریکی است، اما شرکت ذوب‌آهن بدین شکل نیست.

وی با بیان اینکه ذوب‌آهن شاید در موارد مختلف متضرر شود، اما وابستگی این صنعت به برق بسیار کمتر از سایر صنایع است، افزود: بنابراین محدودیت‌هایی که شبکه توزیع برق برای پیک‌های مصرف مشخص کرده است که مانع فعالیت شرکت‌ها و مجموعه‌های صنعتی می‌شود، در مورد ذوب‌آهن اصفهان صدق نمی‌کند.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان، گفت: ذوب‌آهن توان تولید نزدیک به ۲۰۰ مگاوات برق را دارد و همواره در پیک مصرف به خصوص فصل گرم، نه تنها نیازی به شبکه برق ندارد، بلکه حتی به شبکه سراسری در این حوزه نیز کمک می‌کند، اما کم آبی بر تولید نیروگاه‌های ذوب‌آهن اثرگذار بوده است.

تولائیان با تاکید بر اینکه متاسفانه ذوب‌آهن در وضعیت فعلی کم آبی نزدیک به ۷۵ درصد تولید نیروگاه‌های برق خود را از دست داده است، بیان کرد: این موضوع موجب شد تا ذوب‌آهن، باری را به شبکه برق کشور وارد کند؛ چراکه دیگر توان تولید برق مورد نیاز خود را ندارد و با صرف هزینه بالا مجبور به تامین آن است.

وی ادامه داد: ذوب‌آهن امروز نه تنها ناچار است برق مورد نیاز خود را از شبکه دریافت کند، بلکه دیگر نمی‌تواند کمکی به شبکه سراسری برق داشته باشد، در صورتی که اگر همانند سال‌های گذشته دچار کم آبی نبود، توان تولید آن را داشت. البته ذوب‌آهن طی سال‌های گذشته در تابستان و پیک‌های مصرف به شبکه سراسری فروش برق دارد، اما امسال شرایط این مجموعه ویژه و نیروگاه‌های آن تقریبا متوقف شده است.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان، اذعان داشت: ذوب‌آهن به جز سال‌های کم آبی، طبق قراردادی در ساعات پیک مصرف، به شبکه سراسری برق تحویل می‌دهد، اما امسال در پیک مصرف نه تنها توان تامین برق را ندارد، بلکه برای رف نیاز خود، انرژی را از شبکه سراسری خریداری می‌کند.

تولائیان با بیان اینکه شرکت ذوب‌آهن بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ مگاوات در ساعت مصرف برق دارد، تصریح کرد: اگر نیروگاه‌های ذوب‌آهن در مدار واقع شوند توانایی تولید برق تا سقف ۲۰۰ مگاوات در ساعت دارند که در پیک مصرف، مازاد تولید خود را به شبکه سراسری برق می‌فروشد، اما در حال حاضر به دلیل کم آبی، نیروگاه‌های این صنعت نزدیک ۷۰ مگاوات بر ساعت تولید برق دارند، بنابراین ناچار به خرید ۱۰۰ مگاوات برق از شبکه سراسری است.

وی در پایان با اشاره به تاثیر قطعی برق بر تولید ذوب‌آهن، خاطرنشان کرد: اگرچه ذوب‌آهن اصفهان امسال براساس کمبود برق، کاهش تولید نداشته است، اما کم آبی ضرر زیادی به این مجموعه بزرگ صنعتی متحمل کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.