دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
قطعی برق گردبادی در مسیر تولید معدن و صنایع معدنی
08 شهریور 1400 - 9:40
شناسه : 16798
بررسی آمار تولید محصولات منتخب معدنی در مجموع چهار ماهه امسال نشان می‌دهد که قطعی‌های برق تیرماه صنایع فولاد و سیمان بر کاهش تولید محصولات این صنایع تاثیر گذاشته است؛ به‌گونه‌ای که در تیرماه سیمان قریب به ۱.۲ میلیون تن و فولاد خام بیش از دو میلیون تن کمتر از خرداد ماه تولید شد و در آمار مجموع چهار ماهه سبب کاهش ۶.۹ درصدی سیمان نسبت به چهارماهه ۱۳۹۹ و رشد 1.5 درصدی فولاد خام شده است که برای صنعتی چون فولاد بسیار نگران‌کننده است.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از عملکرد حوزه معدن و صنایع معدنی کشور طی چهار ماهه ابتدایی سال جاری از ۱۰ محصول منتخب معدنی مورد بررسی قرار گرفته در این گزارش، با توجه به قطعی برق صنایع فولادی و سیمانی، تولید سیمان نیز ۳۲ درصد نسبت به خردادماه و نزدیک به ۷ درصد در مجموع چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت تولید داشته است.

تولید فولاد در تیرماه امسال ۳۹ درصد نسبت به خرداد ماه کاهش تولید داشته و در مجموع چهارماهه نسبت به مدت مشابه سال گذشته تنها ۱.۵ درصد افزایش پیدا کرد؛ این در حالیست که جای تولید محصولات فولادی طی مدت مذکور سال جاری در آمار ارائه شده وزارت صنعت، معدن و تجارت خالی است.

قطعی برق صنایع فولادی و سیمانی همان طور که پیش‌بینی می‌شد و فعالان این دو صنعت نسبت بدان هشدار داده بودند، سبب کاهش تولید شده است. در حالی روند تولید سیمان و فولاد از ابتدای سال جاری تا خرداد ماه به صورت افزایشی پیش می‌رفت، اما در تیرماه نسبت به ماه‌های پیش از آن به یکباره با افت شدیدی روبه‌رو شد.

به صورت دقیق‌تر می‌توان گفت در حالی که به ترتیب در فروردین ماه امسال چهار میلیون و ۹۷۳ هزار و ۸۰۰ تن، در اردیبهشت ماه ۶ میلیون و ۲۱۳ هزار و ۷۰۰ تن و در خرداد ماه ۶ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۴۰۰ تن سیمان در کشور تولید شده بود، این عدد در تیرماه به چهار میلیون و۱۷۴ هزار و ۳۰۰ تن رسیده است. همچنین در فروردین ماه امسال معادل دو میلیون و ۲۳۸ هزارتن، در اردیبهشت ماه دو میلیون و ۴۳۲هزار و ۶۰۰ تن و در خرداد ماه سه میلیون و ۳۹ هزار و ۱۰۰ تن فولاد  در کشور تولید شده که این عدد در تیرماه به یک میلیون و ۸۴۰ هزار و ۳۴۰ تن رسیده است.

گفتنی است، کاهش تولید در تیرماه با توجه به آمار تجمیعی چهار ماهه سال جاری تاثیرگذار بوده و میزان تولید کمتری را در این مدت نسبت به چهارماهه نخست سال ۱۳۹۹ ثبت کرده است. لذا از ابتدای فروردین ماه سال جاری تا پایان تیرماه در مجموع ۲۱ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۲۰۰ تن سیمان تولید شده است که نسبت به ۲۳ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۸۰۰ تن تولید شده در مدت مشابه سال گذشته ۶.۹ درصد کاهش یافته است. همچنین طی چهار ماه نخست سال جاری در مجموع ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۱۰۰ تن فولاد خام تولید شد که تنها ۱۴۳ هزار و ۷۰۰ تن بیشتر از چهار ماهه سال گذشته ( ۹ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۴۰۰ تن) است و رشد ۱.۵ درصدی را نشان می‌دهد که برای صنعتی بزرگ همچون فولاد این میزان تولید بسیار نگران‌کننده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.