یکشنبه, ۱۷ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 7 July , 2024 ساعت ×
قیمت‌ها در بازار فولاد صعودی بودند
03 دی 1399 - 5:06
شناسه : 3823
قیمت محصولات مختلف در زنجیره فولاد از سنگ‌آهن گرفته تا شمش طی یک هفته گذشته با رشد قیمتی همراه شدند و تنها زغال‌سنگ بود که به دلیل پیش بینی در جهت تضعیف خرید در تعطیلات سال نو میلادی با کاهش قیمت مواجه شد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایراسین، بر اساس اطلاعات موجود، قیمت شمش فولاد در منطقه CIS در ابتدای این هفته نیز روند به روبه رشد خود را داشته و توانسته در این مدت به نزدیکی های ۶۰۰ دلار نیز برسد. همچنین قیمت شمش فولاد در ۲۸ آذرماه (۱۸دسامبر) در آسیا برابر با ۵۷۳دلار بر هر تن CFR بوده و این در حالیست که هفته گذشته قیمت شمش فولاد در این منطقه ۵۵۰دلار بوده است. این تغییر قیمتی و جهش آن در ترکیه نیز دیده شده و در ۱۸ دسامبر قیمت هر تن فولاد با جهش ۴۰دلار نسبت به هفته گذشته به ۵۹۵دلار برهرتن CFRبوده است.
از سوی دیگر می بینیم قیمت شمش بر مبنای فوب دریای سیاه نیز ۵۷۵دلار بوده و جهش ۳۵دلاری نسبت به هفته گذشته خود داشته است؛ داده‌های موجود نشان می‌دهد فروشندگان منطقه CIS بهای شمش فولادی خود را ۶۰۰دلار بر تن FOB پیشنهاد می‌دهند که تا حدودی نیز این افزایش قیمت محقق شده است.

صعود قراضه

با نگاهی بر قیمت قراضه های وارداتی در نقاط مختلف جهان می بینیم که با تغییراتی همراه شده است. برای مثال قراضه وارداتی از حوزه بالتیک در ۲۱ آذرماه (۱۱دسامبر) برابر با ۴۰۰دلار بوده و این عدد در ۲۸ آذر (۱۸دسامبر) به ۴۵۰دلار رسیده است، قراضه وارداتی اروپا نیز که در ۲۱آذرماه ۳۹۷دلار معامله شده بود در ۲۸ آذر به ۴۴۵دلار رسید و رشد ۴۸دلاری داشت؛ این روند برای قراضه وارداتی امریکا نیز وجود داشته و در مدت یادشده از ۳۸۹دلار به ۴۳۸دلار رسیده و جهش ۴۹دلاری داشته است.

قیمت سنگ آهن اوج گرفت

قیمت سنگ آهن در پایان هفته گذشته با رشد قیمتی قابل توجهی همراه شد که دلیل اصلی ان به گفته کارشناسان افزایش قیمت بهای فولاد در معاملات فیوچرز بود که از ۱۶۰دلار بر تن CFR عبور کرد.
بر این اساس که سنگ آهن عیار ۶۵درصد در ۲۱ آذر (۱۱دسامبر) ۱۷۲دلار قیمتگذاری شده بود که این عدد بعد از گذشت یک هفته در ۲۸ آذرماه(۱۸دسامبر) به ۱۷۵دلار رسید و ۳ دلار رشد کرد. سنگ آهن ۶۲درصد نیز هفته گذشته ۱۵۲دلار بود و در ابتدای این هفته یعنی ۱۸دسامبر به ۱۵۷دلار رسید. قیمت سنگ آهن عیار ۵۸درصد نیز از ۱۴۹دلار برتن CFR به ۱۵۳دلار رسید و با رشد قیمتی ۴دلاری همراه شد.
یکی از دلایل افزایش قیمت سنگ‌آهن کمبود این ماده معدنی در سال آینده است؛ چراکه پیش بینی‌ها بر این است که در سال جدید صادرات سنگ آهن از برزیل کاهش پیدا کند و در استرالیا نیز به دلیل تغییر شرایط جوی سنگ کمتری تولید و صادر شود.
اما در میان اوج قیمتی مواد معدنی در زنجیره فولاد می بینیم که قیمت یکی از این مواد که به عنوان سوخت بکار میرود با کاهش قیمتی همراه شده است. زغال‌سنگ به عنوان ماده اولیه و مهم در صنعت فولاد جهان که در روش کوره بلند از آن استفاده می شود در هفته گذشته با کاهش قیمت مواجه شد و زغال‌سنگ FOB استرالیا در ۱۱ دسامبر ۱۰۲٫۵دلار بود ابتدای این هفته (۱۸دسامبر) به ۱۰۱٫۵ دلار رسید. گفته می شود که این کاهش قیمت به دلیل پیش بینی تضعیف خرید در تعطیلات سال نو میلادی رخ داده است.
گفتنی است این افزایش قیمت در بازار داخلی ایران نیز دیده می شود و از آنجایی که نوردکاران تقاضای قوی برای خرید شمش ندارند، فرصت خوبی برای صادرات پیش روی فولادسازان قرار خواهد گرفت.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.