سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
قیمت انرژی در آستانه انفجار
13 تیر 1401 - 13:01
شناسه : 29868
یک تحلیلگر آمریکایی اعلام کرد؛ طبق آمار موجود، روسیه با محدود کردن عرضه گاز به اروپا در برابر تحریم‌های غرب مقاومت می‌کند و احتمال قطع کامل گاز روسیه ممکن است که این موضوع باعث شده تا وحشت اروپا را فراگیرد.
ارسال توسط : منبع : مهر
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، در گزارشی که توسط فایننشال تایمز منتشر شد، جیمز فرگوسن نویسنده‌ آمریکایی، وضعیت صادرات انرژی به اروپا را مورد تحلیل قرار داده و اظهار داشت: بحران‌های بزرگ نفتی دهه هفتاد به سیاست‌مداران غربی درس واقع‌بینانه‌ای در مورد جایگاه قدرت‌های بزرگ در حوزه انرژی سطح جهانی داد که پس از سال‌ها تاریخ دوباره تکرار می‌شود.

وی افزود: روسیه با محدود کردن عرضه گاز به اروپا در برابر تحریم‌های غرب مقاومت می‌کند و احتمال قطع کامل گاز روسیه ممکن است. همین این موضوع باعث شده تا وحشت اروپا را فراگیرد؛ به طوری که آلمان و سایر اقتصادهای بزرگ در حال بررسی سهمیه‌بندی انرژی برای زمستان امسال هستند.

فرگوسن، گفت: اگر فراتر از سرفصل‌های فوری نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که ژئوپلیتیک انرژی پیچیده‌تر است؛ به عبارت دیگر روسیه در کوتاه‌مدت نفوذ زیادی در زمینه انرژی دارد، اما موقعیت آن طی سه سال آینده به طور قابل توجهی بدتر خواهد شد. ایالات متحده در کوتاه‌مدت مشکل بزرگی دارد، اما موقعیت آن برای بلندمدت قوی است.

نویسنده آمریکایی بیان کرد: اتحادیه اروپا از بزرگ‌ترین مشکلات در کوتاه‌مدت و میان‌مدت رنج می‌برد و علی‌رغم تلاش‌های بلندپروازانه برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی و کربن‌زدایی، اروپایی‌ها هنوز نمی‌توانند یک استراتژی جدید انرژی مناسب پیدا کنند.

فشار اتحادیه اروپا و روسیه

وی در ادامه عنوان کرد: روسیه و اتحادیه اروپا وارد مسابقه‌ای شده‌اند و واضح است که روسیه قصد دارد طی زمستان امسال، یک بحران اقتصادی اروپا را مهندسی کند و در نتیجه حمایت اتحادیه اروپا از اوکراین و به نوبه خود را تضعیف کند. دولت مجارستان که به نگرش تسامح خود در قبال ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه معروف است، با اشاره به تهدید فاجعه اقتصادی، در حال تلاش برای آتش‌بس سریع اوکراین است.

به گفته جیمز فرگوسن، اروپایی‌ها تنها چند ماه قبل از زمستان فرصت دارند تا برای فشار بعدی روسیه آماده شوند، اما حتی اگر استراتژی‌های فشار مسکو در کوتاه‌مدت موفق شود، پوتین یکی از ستون‌های اصلی قدرت روسیه را در بلندمدت از بین می‌برد.

حتی در کوتاه‌مدت، قطع صادرات گاز از اروپا برای روسیه یک بازی مخاطره‌آمیز است، زیرا خزانه روسیه به شکل عمده‌ای از اروپا، همچنان روزانه یک میلیارد یورو جریان دارد و اگر پوتین این درآمدها را قربانی کند، توانایی او برای ادامه جنگ به سرعت کاهش خواهد یافت.

نویسنده آمریکایی، توضیح داد: روسیه می‌تواند بازارهای جایگزینی برای فروش نفت خود به شکل آسان‌تری، بیابد. هم هند و هم چین مشتاق افزایش واردات نفت روسیه هستند، اما گاز روسیه از طریق خطوط لوله صادر می‌شود و خطوط لوله اصلی به سمت اروپا می‌رود که سال‌ها طول می‌کشد تا تاسیسات جدید در چین ایجاد شود. بنابراین روسیه ممکن است به زودی با دارایی‌های معلق مواجه شود.

وی اضافه کرد: جدیت تلاش‌های اروپا برای رهایی از وابستگی به انرژی روسیه در برنامه سفر رهبران آن مشهود است. اورسولا فون در لاین رییس کمیسیون اروپا، برای امضای قرارداد گازی جدید از اسرائیل و مصر بازدید کرد. در حالی که اولاف شولز صدراعظم آلمان، اخیرا از سنگال دیدن کرد و تمایل خود را برای حمایت از آن در توسعه یک میدان گازی جدید در آنجا ابراز کرد.

 فرگوسن در پایان خاطرنشان کرد: هنوز یک سوال بزرگ در مورد اینکه اروپا چقدر سریع و بدون مشکل می‌تواند جایگزین‌هایی برای تامین انرژی روسیه ارائه کند وجود دارد. برخی از چهره‌های ارشد صنعت انرژی به ‌ویژه بدبین بوده‌اند و این وضعیت طی پنج سال آینده احتمالا اروپا را در وضعیت ناخوشایندی قرار خواهد داد، زیرا نیاز به منابع انرژی روسیه کاهش می‌یابد. به این علت که مصرف‌کنندگان با افزایش مداوم قیمت‌ها و صنعت مواجه هستند، با عرضه مبارزه می‌کند که امن نیست.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.