پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ Thursday, 1 June , 2023 ساعت ×
قیمت طلا عقب‌گرد کرد
09 بهمن 1400 - 12:07
شناسه : 23740
براساس گزارش‌های منتشر شده، عزم بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ‌های بهره در آینده نزدیک، فروشندگان طلا را فعال کرد و خریداران را به حاشیه بازار کشاند و بزرگ‌ترین ریزش قیمت این فلز ارزشمند از اواسط ماه نوامبر را رقم زد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بدبینی در میان تحلیلگران وال استریت با سقوط حدود ۳ درصدی قیمت طلا از زمان اعلام نتیجه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا در روز چهارشنبه و سیگنال مقامات بانکی برای افزایش نرخ‌های بهره در ماه مارس، شدت گرفت. جروم پاول رییس بانک مرکزی آمریکا زمینه را برای تحکیم سیاست پولی به منظور مهار تورم مهیا کرد و اظهار داشت: فضا برای افزایش نرخ‌های بهره بدون به خطر انداختن بازار کار وجود دارد. بازار کار از نظر سطح مشاغل جدید و دستمزدها در رکورد تاریخی مثبتی قرار دارد.

پس از این اظهارات بازارها روی پنج دور افزایش نرخ‌های بهره در سال میلادی جاری حساب کردند و در نتیجه قیمت طلا کاهش یافت. با این حال بعضی از تحلیلگران می‌گویند بازارها و بانک مرکزی آمریکا بسیار تهاجمی بوده‌اند.

فیلیپ استرایبل استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوچرز، گفت: قیمت طلا ممکن است پایین‌تر برود، اما من همچنان طلا خریداری می‌کنم، زیرا بانک مرکزی آمریکا سیاست پولی را بیش از حد تحکیم کرده و در نهایت ناچار می‌شود عقب‌نشینی کند.

بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا هشت دلار و ۴۰ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و در ۱۷۷۸ دلار و ۸۰ سنت بسته شد. طلا طی دو روز گذشته حدود ۶۰ دلار کاهش قیمت داشت و با بیش از ۲ درصد کاهش هفتگی روبه‌رو شد و در واقع رشد قیمتی که در دو هفته پیش از آن داشت را از دست داد.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۴ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها چهار نفر معادل ۲۹ درصد به افزایش قیمت طلا و هفت نفر معادل ۵۰ درصد به کاهش قیمت طلا در هفته جاری رای دادند و سه نفر معادل ۲۱ درصد نظر خنثی نداشتند.

در این بین، ۴۹۵ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آن‌ها ۲۷۰ نفر معادل ۵۵ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۵۸ نفر معادل ۳۲ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۶۷ نفر معادل ۱۴ درصد نظری نداشتند؛ اگر چه سرمایه‌گذاران خُرد به افزایش قیمت طلا خوش بین ماندند، اما شمار شرکت‌کنندگان در نظرسنجی هفته جاری به پایین‌ترین میزان از ماه سپتامبر رسید.

به گفته بعضی از تحلیلگران، فضا برای اینکه قیمت طلا در کوتاه مدت پایین‌تر رود، وجود دارد و هدف جدید این فلز ارزشمند یک هزار و ۷۵۰ دلار است. با این حال تحلیلگران دیگر می‌گویند طلا بیش از حد کاهش قیمت داشته و در آینده نزدیک بهبود پیدا می‌کند.

آدریان دی رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی به کیتکونیوز گفت: درباره قیمت طلا در کوتاه مدت نظر خنثی دارد، اما انتظار دارد قیمت این فلز ارزشمند نهایتا بهبود می‌یابد.

کالین سیژینسکی استراتژیست ارشد بازار شرکت مدیریت سرمایه SIA  در پایان خاطرنشان کرد: قیمت طلا ممکن است طی کوتاه مدت در روند نزولی بماند، زیرا اگر گزارش اشتغال غیرکشاورزی آمریکا که جمعه هفته جاری منتشر می‌شود، تورم دستمزد بیشتری نشان دهد ممکن است بانک مرکزی آمریکا را برای حفظ موضع فعلی خود مصمم‌تر کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.