یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 23 June , 2024 ساعت ×
قیمت فلزات اساسی به سمت روند صعودی حرکت کرد
19 خرداد 1400 - 9:52
شناسه : 13475
رشد قیمت انواع فلزات در بازارهای جهانی طی پنجمین ماه سال ۲۰۲۱ میلادی نگرانی‌های زیادی ایجاد کرده است. هرچند مرور این بازار از سال ۲۰۱۸ تاکنون، نشان دهنده افزایش مداوم قیمت‌ها بود، اما در ماه‌های ابتدایی سال جاری میلادی روند صعودی نرخ‌ها، شتاب قابل توجهی داشته است.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، برمبنای تازه‌ترین گزارش بانک جهانی، برخی دلیل این رشد را تاثیر تزریق‌های کلان به اقتصاد دنیا در جریان همه‌گیری ویروس کرونا، رشد تورم و درنتیجه افزایش نقدینگی می‌دانند اما برخی دیگر، رشد تقاضا در کشورهای صنعتی را عامل افزایش قیمت‌ها دانسته‌اند، زیرا رشد تقاضا در شرایطی اتفاق افتاد که کشورهای درحال توسعه همچنان درگیر کرونا هستند و عرضه فلزات در این کشورها، افزایش نداشته است.

روند صعودی قیمت آلومینیوم

طبق گزارش ماهانه بانک جهانی، طی ماه می امسال، متوسط قیمت جهانی هر تن آلومینیوم در دنیا به دو هزار و ۴۳۴ دلار رسید، درحالی که در ماه آوریل، هر تن آلومینیوم قیمتی برابر با دو هزار و ۳۱۹ دلار داشته است. بدین ترتیب، در این بازه زمانی، قیمت فلز آلومینیوم با حدود ۱۴ درصد رشد در نخستین فصل سال جاری برای هر تن آلومینیوم برابر با دو هزارو۹۱ دلار بود.

افت و خیز قیمت فلز سرخ

این گزارش نشان می‌دهد، هر تن مس در ماه می به طور متوسط با قیمتی برابر با ۱۰ هزار و ۱۶۲ دلار معامله شد. این در حالی است که متوسط قیمت این فلز در ماه آوریل امسال ۹ هزار و ۳۲۵ دلار بود. بررسی بازار فلز سرخ در نخستین فصل سال جاری میلادی حاکی از رسیدن متوسط قیمت هر تن مس به هشت هزار و ۴۷۷ دلار است.

همچنین در سال ۲۰۱۸ نیز هر تن مس ۶ هزار و ۵۳۰ دلار قیمت داشت که در سال ۲۰۲۰ هر تن از این فلز پرمصرف صنعتی با قیمت ۶ هزار و ۱۷۴ دلار به فروش رسید. گفتنی است در فصل اول سال ۲۰۲۰ که دنیا درگیر بحران کرونا بود، قیمت مس در بازارهای جهانی به دلیل افت شدید تقاضا به شدت سقوط و با قیمت پنج هزار و ۶۳۴ دلار به فروش رسید.

مرور قیمت سنگ‌آهن

بررسی گزارش ارائه شده توسط بانک جهانی نشان می‌دهد رشد قیمت سنگ‌آهن طی سال‌های اخیر تاثیر زیادی بر روی رشد قیمت فولاد در دنیا داشته است، و طی سال ۲۰۱۸ قیمتی معادل ۶۹.۸ دلار داشت که این نرخ در سال ۲۰۱۹ به ۹۳.۸ دلار رسید. هر تن سنگ‌آهن در سال ۲۰۲۰ قیمتی معادل ۱۰۸.۹ دلار داشته است. همچنین در سال جاری میلادی روند افزایشی قیمت سنگ‌آهن ادامه پیدا کرد، به طوری که در ماه می امسال قیمت این محصول به ۲۰۷.۷ دلار رسید و بهای متوسط آن در فصل اول امسال به ۱۶۷.۲ دلار رسیده است.

سرب بر مدار صعود

بازار جهانی سرب نیز روندی مشابه سایر فلزات اساسی داشته است. برهمین اساس در ماه می سال جاری میلادی هر تن سرب با قیمت دو هزار و ۱۸۲ دلار به فروش رسید و این در شرایطی است که هر تن سرب در ماه آوریل قیمتی معادل دو هزارو ۱۲ دلار داشت. درمجموع متوسط قیمتی هر تن سرب در فصل اول امسال دو هزار و ۱۴ دلار ثبت شده است.

رکوردزنی فلزات اساسی

مطالعه آمارهای ارائه شده توسط بانک جهانی نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۸ تاکنون، روند افزایش قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی ادامه دارد، ولی سرعت افزایش قیمت‌ها در پنج ماه اول امسال افزایش چشمگیری داشته است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.