یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023 ساعت ×
قیمت نفت نوسان یافت
13 تیر 1401 - 16:25
شناسه : 29888
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز دوشنبه 13 تیر ماه 1401، با ۲۴ سنت معادل ۰.۲۲ درصد کاهش به ۱۱۱ دلار و ۳۹ سنت رسید.
ارسال توسط : منبع : کالاخبر
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، علی‌رغم ادامه کمبود نفت در بازار به‌ خاطر تولید پایین اوپک، ناآرامی در لیبی و تحریم‌های روسیه، ترس از رکود اقتصاد دنیا باعث شد قیمت نفت در اولین ساعات معاملات در روز دوشنبه در آسیا کاهش یابد. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۴ سنت معادل ۰.۲۲ درصد کاهش به ۱۱۱ دلار و ۳۹ سنت رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۲۷ سنت معادل ۰.۲۵ درصد کاهش، ۱۰۸ دلار و ۱۶ سنت معامله می‌شود.

در شرایطی که ترس از رکود اقتصاد طی دو هفته گذشته، تمام بازارها را فراگرفته، نگرانی در مورد عرضه نفت همچنان ادامه دارد و مانع سقوط شدید قیمت آن می‌شود. تولید ۱۰ کشور عضو اوپک در ماه ژوئن، ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۲۸ میلیون و ۵۲۰ هزار بشکه رسید، یعنی بسیار کم‌تر از ۲۷۵ هزار بشکه افزایش تولیدی که متعهد شده بودند.

کاهش تولید در نیجریه و لیبی، افزایش تولید عربستان و سایر تولیدکنندگان بزرگ را بی‌نتیجه گذاشته‌ و شدت گرفتن ناآرامی‌های سیاسی در لیبی تولید نفت این کشور را بازهم پایین آورده‌ است. به ‌این ‌ترتیب، اوپک احتمالا بازهم نمی‌تواند به سهمیه تولید خود در ماه جاری برسد. صادرات نفت لیبی تا بین ۳۶۵ و ۴۰۹ هزار بشکه در روز کاهش‌یافته است، یعنی حدود ۸۶۵ هزار بشکه در روز کم‌تر از شرایط معمول.

گفتنی است، اعتصاب برنامه‌ریزی‌شده توسط کارگران نفت و گاز نروژ هم بر عرضه نفت به بازار دنیا تاثیر گذاشته ‌است. این اعتصاب احتمالا ۱۳۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت و میعانات گازی این کشور می‌کاهد. در این ‌بین، برخی منابع پالایشگاهی اعلام کرده‌اند قیمت رسمی نفت خام سبک عرب به احتمال زیاد حدود دو دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.