دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
لزوم استفاده از روش‌های نوین استخراج
10 آبان 1400 - 9:16
شناسه : 19897
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس مطرح کرد؛ مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در هشتمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس گفت: استفاده از تکنیک‌های جدید و دستگاه‌های به‌روز در بخش اکتشاف ضروری بوده و لازم است از روش‌های جدید استخراج از معادن به ویژه معادن عمقی استفاده کنیم.
ارسال توسط : منبع : مس پرس
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در هشتمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس که روز یکشنبه در هتل المپیک تهران برگزار شد، اظهار داشت: سیستم‌های اکتشاف در دنیا تغییر کرده و کشور نیز نباید از این موضوع غافل باشد. لذا باید استفاده از دستگاه‌های جدید و به روز دنیا در دستور کار قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تغییر تکنیک باید در دستور کار فولاد قرار گیرد و نباید از تکنیک‌های تولید غافل شد، افزود: باید به تغییر تکنیک توجه بیشتری داشته باشیم و انجمن فولاد با بررسی این موضوع اطلاعات بیشتری را در اختیار ایمیدرو به‌عنوان راهبر قرار دهد. لذا اگر در زمینه فولاد نیز به تغییر تکنیک توجه نکنیم بی‌شک از بازار جا می‌مانیم، در حال حاضر ورق‌هایی که برای تولید خودرو استفاده می‌شود وزن بسیار کمی داشته و مقاومت بیشتری نیز دارند ضمن اینکه مصرف انرژی را نیز کاهش می‌دهند. در همین راستا باید برای حضور در تجارت جهانی هر چه سریع‌تر نسبت به شناسایی بازارهای هدف اقدام کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه چین بازار بسیار بزرگی برای مصرف فولاد خام بوده، وضعیت رشد تولید در این کشور را قابل ارزیابی دانست و گفت: تقاضای این کشور در سال ۲۰۱۰ حدود ۴۴٫۷ درصد جهان بود که طی سال ۲۰۲۰ به حدود ۵۶٫۲ درصد رسیده است. همچنین میزان گردش مالی در فولاد را ۱٫۵ تریلیارد دلار در دنیا بوده و این رقم به لحاظ حجم مبادلات تجاری قابل توجه است.

سعدمحمدی به تشریح وضعیت بازار جهانی پرداخت و گفت: به طور نمونه سهم خاورمیانه از تقاضای فولاد برخلاف تولید آن کاهشی بود و از ۳٫۷ درصد در ۲۰۱۰ به حدود ۲٫۶ درصد طی ۲۰۲۰ رسید. ایران نیز علاوه بر برنامه‌ریزی در زمینه تولید فولاد، باید به سمت افزایش مصرف نیز حرکت کند و برای آن برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشد.

وی ادامه داد: در صورت عدم هماهنگی بین بخش تولید و بازار شاهد بروز مشکلاتی خواهیم بود؛ درصورتی‌که مازاد تولید داشته باشیم و در داخل برای آن بازاری تعریف نشده باشد، ناچار هستیم محصول خود را با نازل‌ترین قیمت صادر کرده تا بتوانیم گردش مالی ایجاد کنیم.

نمی‌توان با بنگاه‌های اقتصادی کوچک در بازارهای صادراتی رقابت کرد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با تاکید بر اینکه همان میزان که برای رشد تولید برنامه‌ریزی می‌کنیم به همان میزان نیز برای تقاضا و بازارهای هدف باید برنامه‌ریزی داشت، عنوان کرد: باید با شناسایی دقیق بازارهای مصرف و واردکنندگان فولاد در دنیا سعی کنیم با تجمیع شرکت‌های بزرگ فولادی توان رقابت و حضور در بازارهای صادراتی خود را افزایش دهیم.

سعدمحمدی با بیان اینکه با بنگاه‌های اقتصادی کوچک نمی‌توان در بازارهای صادراتی موفق عمل کرد، اذعان داشت: مصرف سرانه فولاد کشور رو به کاهش است، با این شرایط در صورت از دست دادن بازار داخلی به‌طورقطع در بازارهای صادراتی نیز با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی به کنترل و غلبه کشورها بر کرونا اشاره کرد و یادآور شد: در این شرایط، تنها کشوری که توانسته رشد تولید خود را حفظ کند کشور چین بوده ولی اکثر کشورها مانند هند یا ژاپن تولیداتشان کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه فولادمبارکه اصفهان به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت معدنی و فولادی در ایران ۱۰٫۳ میلیون تن تولید داشته است، تصریح کرد: این در حالی است که میزان تولید شرکت‌های بزرگی مانند بائو استیل ۱۱۵ میلیون تن بوده و گروه اچ بی آی اس ۴۷ میلیون تن تولید فولاد داشت.

سعدمحمدی به وضعیت کشورهای فعال در حوزه صادرات و واردات فولاد پرداخت و گفت: چین، اروپا و ترکیه که از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فولاد هستند در بین واردکنندگان بزرگ فولاد جهان نیز قرار دارند.

وی با اشاره به خسارت‌هایی که قطع برق در فصل تابستان به صنایع فولادی تحمیل کرد، یادآور شد: برای برون‌رفت از این بحران و حتی موضوع گاز نیاز به برنامه‌ریزی داریم. قطع برق در تابستان امسال منجر به ضرر و کاهش درآمد در صنعت فولاد شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به تشریح وضعیت بازار فولاد خاورمیانه پرداخت و اظهار داشت: در منطقه خاورمیانه تقاضای فولاد طی دهه‌های گذشته همواره بیشتر از عرضه آن بوده است و رشد تولید فولاد در این منطقه، شکاف عرضه و تقاضا را در این منطقه کاهش داد. لذا دسترسی به انرژی ارزان در خاورمیانه عامل اصلی توسعه سریع بازار تولیدات ازجمله فولاد بوده است؛ امروز در دنیا ۳۹ درصد مصرف انرژی از نفت تامین می‌شود درحالی‌که تا سال ۲۰۵۰ سهم نفت در تامین انرژی به ۱۳ درصد کاهش می‌یابد و برق نیز طی ۳۰ سال آینده از ۱۹ درصد به ۴۹ درصد خواهد رسید.

سعدمحمدی با اعلام اینکه تا سال ۲۰۳۵ هر سال چهار تریلیون دلار سرمایه‌گذاری در زمینه زیرساخت‌ها صورت خواهد گرفت، عنوان کرد: با توجه به اینکه قیمت حمل‌ونقل در ایران نسبت به دنیا گران است، دولت باید به سمت سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها حرکت کند و تمام خطوط ریلی کشور طبق برنامه‌ریزهای صورت گرفته ۲ خطه شود.

وی در پایان این سخنرانی درباره چشم‌انداز اقتصاد دنیا طی یک دهه آینده، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ چین جایگزین اقتصاد امریکا ‌شود؛ از این رو برای حضور در بازارهای جهانی نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تری داریم تا موفق شویم.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.