دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
لزوم سرمایه‌گذاری در جهت توسعه زیربناهای بخش معدن
17 مرداد 1400 - 10:33
شناسه : 15864
براساس گزارش‌های منتشر شده، هزینه مورد نیاز زیربناهای بخش معدن و صنایع معدنی به منظور تحقق اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ بیش از ۱۹ میلیارد دلار برآورد شد که ۶۸ درصد از این رقم مربوط به زنجیره فولاد است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، تامین امور زیربناها برای بخش خصوصی از جمله آب، جاده، خط ریلی و برق، در راستای سیاست‌های توسعه‌ای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران انجام می‌شود. لذا در این میان تامین پایدار آب معدن و صنایع معدنی، از جمله اقدامات اساسی است که راهبری این مهم از سوی ایمیدرو و سرمایه‌گذاری آن توسط شرکت‌های بزرگ و همکاری بانک‌ها انجام شد.

در سال گذشته قطعات یک تا سه خط انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران (سیرجان، سرچشمه و اردکان) افتتاح و سپس عملیات اجرایی سه خط انتقال آب از خلیج‌فارس به استان‌های خراسان‌رضوی، اصفهان و همچنین از دریای عمان به سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

همچنین امسال تامین زیربناهای مورد نیاز راه و برق برای ۵۶ معدن، طراحی شده و اجرایی می‌شود

مبادله تفاهم‌نامه ساخت ۷۷۸ کیلومتر راه‌آهن سنگان بافق به سنگان با سرمایه‌گذاری ۸۱ هزار میلیارد ریالی توسط وزارت راه و مشارکت بخش خصوصی، شروع عملیات اجرایی جاده ناحیه سنگان، با ارزش هشت‌هزار میلیارد ریال در قالب قرارداد مشارکت و مبادله تفاهم‌نامه ساخت اتوبان لامرد- پارسیان با سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریال در راستای اهداف توسعه‌ای ایمیدرو انجام می‌شود.

از سوی دیگر ایمیدرو توسعه مناطق صنایع انرژی‌بر را با تسهیلاتی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، از ابتدای دهه ۸۰ عملیاتی کرده است.

اکنون ایمیدرو علاوه بر منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس در غرب بندرعباس، توسعه مناطق ویژه لامرد در جنوب استان فارس، پارسیان در غرب استان هرمزگان و نیز کاشان را با هدف جذب سرمایه‌گذار در بخش صنایع معدنی کشور را در حال اجرا دارد.

طبق جدیدترین پایش طرح جامع فولاد، ظرفیت‌های ایجاد شده تا پایان سال ۱۳۹۹ شامل ۳۹.۴ میلیون تن ظرفیت تولید شمش فولاد، ۳۷.۱۸ میلیون تن آهن‌اسفنجی، ۶۶.۷۵ میلیون تن گندله سنگ‌آهن و ۶۴.۱۱ میلیون تن کنسانتره  سنگ‌آهن است.

تولید محصولات این زنجیره تا پایان سال ۱۳۹۹ مشتمل بر تولید ۳۰.۷ میلیون تن فولاد خام، ۳۱.۱۴ میلیون تن آهن‌اسفنجی، ۴۶.۰۶ میلیون تن گندله، ۵۰.۰۶ میلیون تن کنسانتره و ۱۰۴.۱ میلیون تن سنگ‌آهن بود. امروز افزون بر ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده در سطح کشور، از این رقم حدود ۳۷ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است. شمار مواد معدنی اکتشافی در کشور ۶۸ ماده بوده که از این میان سهم مصالح ساختمانی نسبت به فلزی غالب است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.