یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲ Sunday, 25 February , 2024 ساعت ×
لزوم عرضه کل فولاد کشور در بورس
08 مهر 1400 - 10:06
شناسه : 18477
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: براساس جلسات برگزار شده وزیر صنعت، معدن و تجارت با کمیسیون صنایع مجلس، تمامی فولاد تولیدی کشور به منظور ایجاد شفافیت در مبادلات و تنظیم بهینه بازار به دور از شیوه‌های دستوری در بورس کالای ایران عرضه می‌شود.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: صنعت فولاد کشور از اهمیت ویژه در بخش تولید ایران برخوردار است و فراهم شدن زیرساخت‌های لازم به منظور رشد و توسعه بیشتر این صنعت در اولویت برنامه مسئولان و سیاست‌گذاران قرار دارد؛ از این رو برای رشد متوزان کل زنجیره فولاد کشور باید به کل تولیدات این زنجیره با یک رویکرد واحد و منطقی که برای تولید ایجاد انگیزه مضاعف کند، نگاه کرد.

وی با اشاره به برگزاری چند جلسه میان این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود: با توجه به بررسی تمامی جوانب، مقرر شد که عرضه انواع محصولات تولیدی از جمله کل فولاد در بورس کالای ایران انجام شود تا شاهد تمرکز معاملات و حمایت واقعی از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: کمیسیون صنایع مجلس نیز معتقد است که عرضه بخشی از محصولات در بورس کالا و بخش دیگر در خارج از بورس به دو نرخی شدن بازار منجر شده که از این رو برای تحقق رفع موانع و پشتیبانی از تولید باید کل فولاد کشور در بورس عرضه شود و در این راستا امکان صادرات محصولات از رینگ صادراتی بورس را نیز فراهم کنیم.

ایزدخواه در پایان با اشاره به اثر ورود کل محصولات مهم از جمله فولاد به بورس کالا، خاطرنشان کرد: بی‌شک اگر همه فولاد تولید شده در بورس کالا عرضه شود، بازار زیر نورافکن‌های شفافیت، تنظیم و قیمت‌ها براساس مکانیسم عرضه و تقاضا و همچنین به شیوه‌ای کاملا شفاف کشف می‌شود. لذا باید اجازه دهیم ساز و کار بورس کالا بر مبادلات کالایی کشور اجرایی شود.

گفتنی است، با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تاکید دولتمردان بر ایجاد شفافیت اقتصادی و مقابله با فساد، موضوع عرضه کالاهای شرکت‌های تولیدی در بورس کالا به منظور برقراری شفافیت و عدالت و همچنین سهولت در تامین نیاز مواد اولیه تولید مورد توجه ویژه قرار گرفته است. در این راستا عرضه کل سیمان تولیدی کشور در بورس کالا پیگیری شد که اثرات مطلوب این اتفاق ظرف چند هفته در تعادل بازار نمایان شد. در همین زمینه عرضه کل فولاد کشور در بورس کالا می‌تواند چتر شفافیت را در مبادلات این محصول باز کرده و سودی منطقی و جذاب را در سراسر زنجیره تولید به طور متوازن توزیع کند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.