دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
مجوز حق برداشت مردم از معدن آلبلاغ صادر می‌شود
12 اسفند 1399 - 10:32
شناسه : 8213
نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی: نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی گفت: با توافق صورت گرفته با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ‌(ایمیدرو)، برداشت قانونی بخشی از ذخایر معدنی «آلبلاغ» توسط مردم، در قالب شرکت تعاونی‌های سهامی، تا دو ماه دیگر امکان‌پذیر می‌شود.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، امان‌الله حسین‌پور نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در نشستی که هفته گذشته با رییس سازمان ایمیدرو درخصوص تسریع در تعیین تکلیف معدن آلبلاغ برگزار شد، با پیشنهاد نماینده اسفراین برای صدور حق برداشت قانونی به اهالی این شهرستان موافقت شد تا در قالب شرکت‌های تعاونی مردمی مورد تایید، در بخشی از پهنه این منطقه معدنی به فعالیت پرداخته و برداشت کنند.

وی افزود: بر این اساس، همزمان با اجرای مطالعات ایمیدرو در منطقه معدنی آلبلاغ، شهروندان اسفراینی و سهامدار این شرکت‌ها، می‌توانند در چهارچوبی قانونی نسبت به برداشت سنگ روی و سرب از این معدن اقدام کنند. لازم به توضیح است که معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین در منطقه‌ای کوهستانی و سخت‌گذر با همین نام واقع شده است که از اواخر سال ۱۳۹۷، برداشت غیرمجاز از ذخایر آن توسط محلی‌ها آغاز شد و از بهار ۱۳۹۸، با هجوم سودجویان از دیگر نقاط کشور به این منطقه، شدت برداشت غیرمجاز افزایش یافت.

واقع شدن این معدن در محدوده حفاظت شده زیست‌محیطی ساریگل، موجب شد سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی مدت‌ها در ثبت آن ناکام بماند ولی سال گذشته، وزارت صمت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدرو صادر کرد. 

وقوع چندباره حوادث آوار و ریزش سنگ در این معدن طی دو سال اخیر، جان هفت نفر از برداشت‌کنندگان غیرمجاز را که بعضا از دیگر مناطق کشور راهی این منطقه شده بودند، گرفته است.

این معدن پس از مدت‌ها بلاتکلیفی، سرانجام در اوایل اسفند ماه امسال به صورت کامل از حضور برداشت‌کنندگان‌ غیرمجاز پاکسازی شده و در اختیار شرکت حفاظتی ایمیدرو قرار گرفت.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.