دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
مجوز مجتمع فولاد بوشهر صادر شد
03 اسفند 1399 - 10:25
شناسه : 7574
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با پی‌گیری‌های انجام شده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور مجوز مجتمع فولاد بوشهر در بندر گناوه مشروط به تامین خوارک لازم موافقت کرد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، عبدالکریم جمیری عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: استان بوشهر با وجود منابع خدادادی در حوزه دریا، انرژی و دسترسی به آب‌های بین‌المللی برای صادرات محصولات، استعداد بالقوه‌ای برای احداث صنایع بزرگ و استراتژیک دارد.

وی افزود: ظرفیت تولید سالانه مجتمع فولاد بوشهر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال پیش‌بینی شده ‌است. این مجموعه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه ذوب‌آهن، تولید آهن‌اسفنجی، ورق، میلگرد و تیرآهن به صورت مستقیم برای یک هزار و ۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی خواهد کرد و با تامین کامل نیاز این استان، ۵۰ درصد امکان صادرات محصولات فوق به وجود می‌آید.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: سرمایه‌گذار پروژه برای تامین خوراک این مجتمع، معدنی را در استان خراسان رضوی خریداری کرده ‌است و پیش‌بینی می‌شود با تامین زمین لازم در مدت ۲ سال، پروژه فوق به بهره‌برداری برسد.

جمیری تصریح کرد: راه‌اندازی واحدهای صنعتی راکد، ایجاد زیرساخت‌های مناسب در منطقه ویژه اقتصادی شمال این استان، استقرار صنایع مونتاژی مانند خودروسازی و لوازم خانگی در بوشهر و ایجاد مجتمع‌های کارگاهی برای استقرار کارگاه‌های تولیدی مقیاس کوچک، پی‌گیری شده و در حال انجام است.

وی با اشاره به لزوم حمایت از واحدهای تولیدی راکد و تلاش برای فعال‌سازی آن‌ها، اضافه کرد: استان بوشهر رتبه نخست کشور از نظر میزان درآمد سرانه و رتبه سوم در زمینه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد ولی با مشکلات عدیده‌ای در حوزه صنایع پایین‌دستی مواجه است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد حمایت از تولید کالای داخلی، بازدید از شرکت‌های مستقر در مناطق ویژه اقتصادی و شهرک‌های صنعتی استان، از جمله اولویت‌های کاری به شمار می‌رود.

جمیری یادآور شد: شرکت پلی استر آریان بوشهر با ظرفیت ۶ هزار تن الیاف پلی استر در سال، از جمله شرکت‌هایی به حساب می‌آید که سال ۱۳۸۵ در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به بهره‌برداری رسید و از سال ۱۳۹۲ به دلیل مشکلات عدیده راکد شده ‌است. کارگروه تسهیل و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان بوشهر برای راه‌اندازی مجدد این طرح و اشتغال مستقیم ۶۸۰ نفر مصوباتی داشت که باید تامین مالی آن از سوی سندیکایی با عاملیت بانک صنعت و معدن و بانک‌های ملت، تجارت و صادرات انجام شود.

وی در مورد پیگیری‌های صورت گرفته برای احداث منطقه ویژه اقتصادی در شمال استان بوشهر بیان کرد: قرار است این منطقه ویژه اقتصادی در محل تقاطع خطوط انتقال نفت، میعانات گازی و اتیلن احداث شود تا زمینه‌ای برای توزیع عادلانه سرمایه‌گذاری و ایجاد توسعه متوازن صنعتی در شمال و جنوب استان بوشهر باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عملیات اجرایی این پروژه مهم در سال ۱۳۹۶ آغاز و مجوز ارزیابی زیست‌محیطی آن از سوی سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور صادر شده ‌است.

جمیری اذعان داشت: در نشست با وزیر صمت برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب در منطقه ویژه اقتصادی شمال استان، ضمن معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران توانمند در زمینه تکمیل زنجیره ارزش صنایع میان‌دست و پایین‌دست پتروشیمی پیگیری شد و وزیر صمت دستور پی‌گیری لازم برای شرکت شهرک‌های صنعتی را صادر کردند.

وی اضافه کرد: همچنین وزیر صمت برای سرمایه‌گذاری سازمان‌های توسعه‌ای ایدرو و ایمیدرو در اجرای طرح‌های فولادی، تولید صفحه‌های خورشیدی، تولید لاستیک سنگین و تکمیل زنجیره صنایع پایین‌دست پتروشیمی با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌های مناسب در شهرستان‌های دیلم و گناوه، دستور لازم را صادر کردند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شهرستان بوشهر به دلیل نزدیکی به دریا و وجود زیرساخت‌های تولید انرژی، شرایط مناسب برای استقرار یکی از صنایع تولیدی به صورت مونتاژ قطعات منفصله، از جمله خودروسازی و لوازم خانگی را دارد، به همین دلیل پیشنهاد شد با مشارکت مجموعه‌هایی مانند سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و یا تولیدکنندگان خارجی، کارهایی در این زمینه برنامه‌ریزی شود که وزیر صمت دستور انجام مطالعات لازم برای اجرای یکی از این طرح‌ها را صادر کردند.

جمیری در پایان خاطرنشان کرد: روان‌سازی شرایط تولید کود شیمیایی فسفات در استان بوشهر، اصلاح حقوق دولت در بهره‌برداری از معادن، استفاده از ظرفیت‌های شرکت مپنا برای احداث مجتمع‌های تولید پراکنده برق در شهرک‌های صنعتی استان، ایجاد مجتمع‌های کارگاهی برای استقرار کارگاه‌های تولیدی مقیاس کوچک و پرداخت تسهیلات کم‌بهره به کارگاه‌ها، از دیگر موارد پی‌گیری شده ‌است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.