دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
واگذاری محدوده‌های معدنی بلوکه‌شده از طریق مزایده عمومی
14 اسفند 1399 - 10:14
شناسه : 8390
در راستای هدایت هدفمند منابع و سرمایه‌ها در جهت منافع ملی و رشد اقتصادی، محدوده‌های بلوکه شده معدنی در سراسر کشور، از طریق مزایده عمومی و در چارچوب اختیارات قانونی وزارت صمت، واگذار خواهند شد.
ارسال توسط : منبع : شاتا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، یکی از سیاست‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، استفاده از ظرفیت‌های معطل‌مانده در بخش‌های مختلف صنعت و معدن به همراه هدایت هدفمند منابع و جذب سرمایه در راستای بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها است.

با توجه به اهمیت استفاده از ظرفیت‌های معطل‌مانده در صنایع مهم و استراتژیک، به همراه غنی بودن کشور از ظرفیت‌های معدنی، پیگیری این موضوع به صورت جدی در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

جایگزین کردن معدن و درآمدهای آن به جای نفت و تجارت‌های نفتی، بارها در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز بیان شده است، ایشان در بیانات خود با تاکید بر اینکه باید برای نفت جایگزین قرار داد، معادن را یکی از بهترین گزینه‌های موجود عنوان کردند.

از سویی، یکی از چالش‌های عمده در بخش‌های مختلف اقتصادی، به طرح‌های نیمه تمامی برمی‌گردد که به دلایل مختلف فنی و اقتصادی، متوقف شده‌اند. بنابراین استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات طرح‌های نیمه تمام، امری ضروری به نظر می‌رسد.

در همین راستا، با توجه به ظرفیت‌های معدنی موجود در کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود معدنی، علاوه بر برنامه‌ریزی کارشناسی و دقیق برای تکمیل و توسعه زنجیره معادن و صنایع معدنی، طرح واگذاری محدوده‌ها و پهنه‌های متروکه را نیز مورد پیگیری جدی قرار داده است.

پهنه‌های معدنی به مزایده گذاشته می‌شود

وزیر صمت نیز با تاکید بر آزادسازی پهنه‌های معدنی، واگذاری این محدوده‌ها را فرصت خوبی برای شرکت‌های توانمند معدنی در راستای استفاده از ظرفیت‌های جدید دانست که به زودی از طریق برگزاری مزایده و اختیارات قانونی وزارتخانه، در اختیار مردم قرار خواهند گرفت.

طبق اظهارات اردشیر سعدمحمدی سرپرست امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در نشست خبری که روز سه‌شنبه برگزار شد، مزایده مذکور در نیمه دوم فروردین ماه سال ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

بر اساس توضیحات سعدمحمدی در مرحله نخست این طرح، محدوده‌های معدنی فاقد مالک که بلااستفاده مانده‌اند، به عموم عرضه می‌شود. این کار علاوه بر فعال‌سازی این پهنه‌ها، موجب جهت‌دهی هدفمند سرمایه‌ها و در نهایت رشد صنایع معدنی خواهد شد. به این ترتیب بخش معدن به واسطه این اقدام، یک گام مهم در مسیر توسعه برخواهد داشت. گفتنی است در این مزایده، محدوده‌های مشکل‌دار از نظر منابع طبیعی و حفاظت محیط‌زیست که هنوز موفق به اخذ استعلام‌های سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر نشده‌اند، عرضه نمی‌شوند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.