سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 18 June , 2024 ساعت ×
محدودیت برق، مانعی برای افزایش تولید صنایع
15 شهریور 1400 - 9:50
شناسه : 17273
سمینار چالش‌ برق در زنجیره فولاد با هدف بررسی راهکارهای برون‌ رفت از محدودیت‌های برق صنایع، ۱۴ شهریور‌ماه ۱۴۰۰ با حضور سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی وزارت نیرو‌، علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران، بهرام سبحانی رییس و رسول خلیفه‌سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مدیران شرکت‌‌های فولادی و فعال صنعت برق در سالن همایش‌های هتل هما تهران برگزار شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد خوزستان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بهرام سبحانی رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در آیین افتتاح سمینار چالش‌ برق در زنجیره فولاد، اظهار داشت: ظرفیت نصب شده‌ صنایع فولادی ۴۰ میلیون تن است. سال جاری کمبود تولید برق و محدودیت‌های آن که به صنایع فولادی اعمال شد، ضمن ایجاد چالش برای برنامه‌های تولید، دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ را با اما و اگر روبه‌رو کرد. اگر بخواهیم به تولید افق ۱۴۰۴ برسیم باید ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شود.

وی افزود: از آنجایی که صنعت فولاد نیازمند برق پایدار است، نتیجه‌ محدودیت گاز و برق در چهار سال گذشته باعث شد که از ظرفیت ۴۰ میلیون تن نصب شده، تنها ۳۰ میلیون تن محقق شود. لذا در بحران پیش آمده، به تولیدکنندگان فولاد گفته می‌شود که برای تامین نیاز خود نیروگاه احداث کنند. البته این اقدام برای واحدهای بزرگ امکان‌پذیر است اما بخش‌های فولادی با تُناژ پایین امکان احداث نیروگاه را ندارند.

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه نقطه سر به سر تولید فولاد بالای ۷۵ درصد است، گفت: این بدان معنا است که اگر تولیدکننده‌ فولادی زیر ۷۵ درصد تولید کند، زیان‌ده می‌شود. باید شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که تولید از ۷۵ درصد ظرفیت کمتر نشود. این روش یکی از اقدامات بنیادی کاهش و در نهایت حذف محدودیت‌های برق است. باید در نظر داشت ۱۰ درصد ظرفیت تولید در زمان پیک شبکه یعنی نابودی تولید و از بین رفتن فرایند تولید فولاد؛ یعنی تعطیلی کامل صنعت فولاد ایجاد می‌شود.

سبحانی بیان کرد: میزان سود از دست رفته‌ ناشی از محدودیت‌های برق، ۶ میلیارد دلاری برآورده شده است که به مراتب بیشتر از هزینه‌ی احداث، اصلاح سوخت و در مدار آوردن نیروگاه تعطیل شده است. شرکت‌های فولادی به منظور تامین پایدار برق باید به سمت احداث نیروگاه حرکت کنند. در این راستا باید به صنعت راهبردی فولاد نگاه ملی شود.

واگذاری ۱۲ هزار مگاوات برق به بخش خصوصی

محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی وزیر نیرو از ظرفیت ۸۰ هزار مگاواتی نصب شده‌ نیروگاه‌های کشور خبر داد و اذعان داشت: عمده نیروگاه‌های کشور به سوخت فسیلی وابسته هستند که در نتیجه برای بهبود عملکرد باید به سمت اصلاح مصرف سوخت حرکت کنیم. و سوخت نیروگاه‌های گازی را به سمت سیکل‌ترکیبی تغییر داده و در تعریف طرح‌های جدید از انرژی‌های تجدیدپذیر و به اصلاح پاک استفاده کرد. تنها در صورت اضافه شدن بخش بخار به نیروگاه‌های گازی افزایش هفت هزار و ۵۰۰ مگاواتی تولید برق را شاهد هستیم. از طرفی با چنین رویه‌ای میزان تولید آلاینده‌‌ کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اداره شدن ۶۰ درصدی نیروگاه‌های کشور از سوی بخش خصوصی، ادامه داد: طی سال‌های اخیر و با در نظر گرفتن اصل ۴۴ قانون خصوصی‌سازی، تصدی‌گری دولت بر نیروگاه‌های کشور به حداقل رسیده و بنا داریم به صورت تدریجی احداث و اداره شدن نیروگاه را به بخش خصوصی واگذار کنیم. در همین راستا طی سال جاری ۱۲ هزار مگاوات آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

معاون برنامه‌ریزی وزیر نیرو از رشد بی‌سابقه‌ ۲۰ درصدی مصرف برق در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: متوسط رشد برق سال‌های گذشته 8.1 بود،‌ اما امسال و به یکباره با افزایش ۲۰ درصدی رشد مصرف برق در خرداد ماه مواجه شدیم و در این بین صنایع بزرگ نیز رشد ۲۶ درصدی مصرف برق را تجربه کردند.

بختیار با اشاره‌ به دلایل کمبود برق، گفت: رشد مصرف صنایع بزرگ تا یک هزار و ۵۰۰ مگاوات، استخراج رمز ارز تا دو هزار مگاوات، افت‌ تولید واحدهای حرارتی تا یکصد مگا‌وات، کاهش تولید نیروگاه‌های حرارتی به دلیل کمبود آب تا یک هزار و ۱۰۰ مگاوات، کاهش تولید نیروگاه‌های برق آبی به میزان هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات، رشد مصارف سرمایشی تا 24 هزار مگاوات،‌ شروع به کار زودهنگام پمپ‌های چاه‌های کشاورزی ۵۰۰ مگا‌وات و کاهش انرژی تولیدی روزانه نیروگاه‌های برق آبی به میزان هفت هزار مگاوات ساعت عمده دلایل کمبود برق در کشور هستند.

تولید ۴۲ میلیون تن شمش فولاد در سال ۱۳۹۹

سعید زرندی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد ۸ درصدی تولید در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: صنایع معدنی طی سال ۱۳۹۹‌ کمک‌ شایانی به ارزآوری کشور کردند و به تنهایی بار مالی کشور را به دوش کشیدند. اما ۱۲ درصد ارزش افزوده‌ کشور به حوزه فولاد اختصاص دارد که با توجه به ظرفیت نصبی تولیدکنندگان فولاد،‌ تولید اسمی شمش فولادی ۴۲ میلیون تن رسید. لذا با توجه به اعمال محدودیت‌های برقی در سال ۱۴۰۰ تولید فولاد با افت نگران‌کننده مواجه شده است.‌ از طرفی محدودیت‌های برق در زمستان یکی دیگر نگرانی‌های مهم صنایع به شمار می‌آید. در سند ۱۴۰۴ میزان نیاز به آب، برق و گاز صنایع به طور دقیق اعلام شده است که در این راستا انتظار داشتیم وزارت نیرو پیش‌بینی‌های لازم را متناسب با رشد مصرف برق انجام دهد.

وی از ضرر ۲۳۵ میلیون دلاری‌ ناشی از محدودیت‌های برق در حوزه ایمیدرو سخن گفت و یادآور شد: دلایل که موجب ضرر به شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو شد؛ وجود مزارع رمزارز، کمبود باران و خشکسالی، گرمای زودرس بود.و با توجه به طولانی مدت بودن این شرایط، صنایع فولادی باید به منظور تامین برق پایدار به سمت احداث نیروگاه حرکت کنند. فعالان بازار، گرانی‌های اخیر فولاد و سیمان را متوجه تولیدکنندگان فولاد می‌دانند، این در حالی است که گرانی‌ها به دلیل کمبود تولید این دو محصول است. ثابت ماندن قیمت و اتلاف برق تولید در زمان انتقال، باعث عقب‌ماندگی صنعت برق شد. در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت با مشارکت فولادسازان بزرگ آمادگی احداث ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌ حرارتی را دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه کلید برون‌رفت از شرایط فعلی است. ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک‌های صنعتی و حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر علاوه بر پایداری تولید به کاهش گازهای گلخانه‌ای نیز کمک‌ می‌کند.

اختصاص ۱۰ درصد برق به فولاد

اردشیر مذکوری معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر شبکه برق کشور از رشد ۵۰۹ درصدی مصرف برق طی یک‌دهه‌ی اخیر خبر داد و عنوان کرد: نسبت هزینه‌ مصرف برق در سبد تمام شده هزینه‌‌های فولاد تنها ۱/۱ درصد بود که این رقم بسیار ناچیز است. در این راستا تولید فولاد تنها ۱۰ درصد مصرف برق کشور را به خود اختصاص می‌دهد. رشد مصرف برق بیشتر در بخش غیرمولد اتفاق افتاده است.

احداث نیروگاه برق خوزستان در آینده نزدیک

امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان در ادامه تولید از دست‌رفته‌ ناشی از محدودیت‌های برقی را جبران‌ناپذیر دانست و‌ اذعان داتش: سال گذشته میزان تولید از دست‌رفته‌ ناشی از محدودیت برق ۶۰ هزار تن بود. این رقم در چهار ماهه‌ نخست امسال، ۴۵۰ هزار تن بوده که باعث شد ۱۰ هزار میلیارد تومان از فروش محصولات و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از سود را از دست دهیم. پیشنهاد فولاد خوزستان در کوتاه‌مدت هوشمندسازی محدودیت‌ها است،‌ بدان معنا که با توجه به تاثیرگذاری صنایع مختلف بر اقتصاد کشور محدودیت‌های لازم اعمال شود. در میان‌مدت با توجه به ظرفیت نصبی ۸۵ هزار مگاواتی نیروگاهی، به‌روزرسانی تجهیزات و احیای نیروگاه‌های تعطیل شده را با نگاه پایداری برق به شرکت‌های فولادی واگذار کنند. در بلندمدت نیز ایجاد شرکت مادر تخصصی در حوزه توسعه زیرساخت، با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌هایی فولادی و وزارت نیرو می‌تواند به برطرف نمون چالش‌ها‌ کمک کند. لذا فولاد خوزستان به منظور تامین برق پایدار اقدام به احداث نیروگاه ۵۲۰ مگاواتی سیکل‌ترکیبی کرد.

وی افزود: سال گذشته هزینه‌های حامل‌های انرژی ۳ درصد بود. امسال و با شش برابر شدن قیمت برق، هزینه تمام شده به ۸ درصد رسید. با توجه به از دست رفتن ۴۵۰ هزار تن به دلیل اعمال محدودیت‌های برق، هزینه برق مصرفی به ۳۰ درصد رسیده است. با اینکه میزان مصرف برق صنایع فولادی ده درصد برق تولیدی است،‌ اما بیشترین محدودیت‌های برق متوجه این صنعت راهبردی بود.

عملکرد نامناسب وزارت نیرو باعث کاهش تولید شد

علی بخشی رییس سندیکای صنعت برق ایران از ادامه‌دار بودن محدودیت‌های برق تا سه سال آینده خبر داد و گفت: شرایطی که امروز صنایع مختلف به ویژه فولاد و سیمان دچار آن شدند،‌ با توجه به سرمایه‌گذاری نکردن وزارت نیرو در احداث و توسعه نیروگاه قابل پیش‌بینی بود. با فرض اینکه همین امروز احداث نیروگاه از سوی صنایع فولادی آغاز شود،‌ در خوشبینانه‌ترین حالت و با فرض ثابت بودن تولید برق، تا سه سال آینده محدودیت‌های برق صنایع  ادامه‌دار خواهد بود.

وی اصلاح الگوی مصرف را کوتاه‌ترین مسیر کاهش محدودیت‌ برق دانست و اضافه کرد: در کنار اصلاح الگوی مصرف،‌ بهینه‌سازی تجهیزات، حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر، در مدار آوردن نیروگاه‌های فرسوده و واردات برق می‌تواند در کوتاه‌مدت به بهبود شرایط کمک‌ کند.

ضرورت حمایت وزارت نیرو

رسول خلیفه‌سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور ضمن انتقاد از اعمال محدودیت برق به صنعت فولاد، اظهار داشت: بار محدودیت‌های برق فقط بر دوش تولیدکنندگان فولاد است. لذا وزارت نیرو با نگاه منصفانه باید به صنایع مختلف محدودیت دهد. کشور به اندازه‌ی کافی توسعه کمی داشته است، باید به سمت کیفی شدن تولید گام برداریم.

تولید ۶۰ درصد برق از سوی بخش خصوصی

علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران از تلاش فولاد‌ی‌ها برای حذف قیمت‌گذاری دستوری گفت‌ و عنوان کرد: متولی نیروگاه‌های کشور چه در تولید و چه در فروش وزارت نیرو است. این شرایط منطقی نیست. وزارت نیرو باید به تصدی‌گری در صنعت برق پایان داده و به نیروگاه‌ها به چشم یک صنعت مولد نگاه کند. تا به امروز ۶۰ درصد تولید برق از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود،‌ این رقم باید به صد در صد برسد. اگر بخواهیم با نگاه دولت مصرف برق کشور را بسنجیم،‌ باید گفت که سال گذشته ۶ میلیارد دلار عدم‌‌النفع ناشی از افزایش مصرف سوخت نیروگاه‌های برق و‌ صادر نشدن سوخت‌ متوجه دولت شد. علاوه بر این عرضه‌ برق در بورس،‌ علاوه بر واقعی شدن‌ قیمت‌ها، به رقابتی شدن هم‌ کمک‌ می‌کند. 

وی افزود: بهره‌گیری از مکانیزم های بازار بورس، صدور گواهی صرفه‌جویی انرژی برای شرکت‌هایی که پروژه‌های فولادی را با در نظر گرفتن کاهش مصرف برق تعریف و اجرا می‌کنند، اصلاح الگوی مصرف و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر مواردی هستند که‌ به‌ بهبود شرایط کمک‌ می‌کنند.

پایان محدودیت برق در شهریور ماه

مصطفی رجبی‌‌مشهدی سخنگوی صنعت برق از تحویل ۹۵ درصدی انرژی به مصرف‌کنندگان (خانگی،‌ تجاری، صنعتی و کشاورزی)‌ خبر داد‌ و بیان کرد: طرح مدیریت مصرف در قراردادهایی که با صنایع بستیم گنجانده شده است و یادآور شدیم که در ساعات اوج مصرف صنایع محدود می‌شوند.‌ در زمستان سال گذشته،‌ ۲۵ روز محدودیت داشتیم که با توجه به شرایط امسال ممکن‌ است‌ تعداد روزها‌ افزایش پیدا کند. لذا باید به سمتی حرکت کنیم که میزان انرژی قابل تحویل به صنایع را اعلام کرده و آنان بر این اساس برنامه‌ریزی کنند.

وی با اشاره به پایان محدودیت‌های برق در شهریورماه، یادآور شد: در طرح‌های جدید فولادی به ازای هر تن فولاد مصرف انرژی برق بسیار فراتر از استانداردهای جهانی بود،‌ علت این امر ارزان بودن برق در ایران است. در این راستا باید به سمت اصلاح الگوی مصرف حرکت کنیم؛ چراکه توسعه پایدار مستلزم‌ اصلاح الگوی مصرف است.

عدم توانای برق کشور برای رسید به افق ۱۴۰۴

محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادر‌ تخصصی تولید برق حرارتی در پایان با اشاره به نیاز ۱۰ هزار مگاواتی صنایع فولادی با در نظر گرفتن افق ۱۴۰۴، خاطرنشان کرد: در افق ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد پیش‌بینی شده است. تولید برق کشور توان تامین برق این حجم از تولید را ندارد،‌ کما اینکه همین امروز نیز‌ با وجود ظرفیت ۴۰ میلیون تنی، به دلیل‌ کمبود تولید برق، تنها ۳۰ میلیون تن تولید می‌شود. دولت می‌بایست تضمین دهد با سرمایه‌گذاری صنایع فولاد در احداث و یا ارتقا نیروگاه‌، پایداری انرژی تامین شود.

گفتنی است، در پایان این سمینار از سوی رسول خلیفه‌سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان به دلیل اهتمام و نقش سازنده‌‌ این شرکت در برگزاری سمینار با اهدای لوح، تقدیر کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.