یکشنبه, ۱۷ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 7 July , 2024 ساعت ×
مرزهای روانی شکننده بازار فولاد
03 آذر 1399 - 4:19
شناسه : 1799
بهای پایه شمش و مقاطع فولادی در بازار فیزیکی بورس کالا کاهش پیدا کرده در حالی که بهای جهانی این محصولات در بازارهای دنیا در مسیر افزایشی قرار دارد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، در شرایطی که قیمت پایه شمش در معاملات دیروز نسبت به عرضه هفته قبل کاهش ۵۰۰ تومانی داشت، اما همچنان تقاضا در این بازار محدود بود و خریداران شمش فولاد تقاضای بسیار کمتری نسبت به عرضه و حتی کمتر از تقاضاهای قبلی خود در بازار به ثبت رساندند. برای معاملات امروز مقاطع فولادی در بورس کالا نیز نرخ پایه کاهش یافته است که نکته قابل‌توجهی به‌شمار می‌رود، با این وجود برخی فعالان بازار بر این باورند که تقاضا برای مقاطع فولادی در معاملات امروز بورس کالا نیز به رونق گذشته نخواهد بود. انباشت محصول در انبار تجار و تولیدکنندگان، نبود تقاضای مصرفی و ترس از احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها در هفته‌های آتی مهم‌ترین دلایل رخت بربستن رونق از این بازارها هستند. 

  کاهش بهای میلگرد به رونق معاملات بورس می‌انجامد؟

در معاملات امروز میلگرد در بازار فیزیکی بورس کالا نرخ پایه کاهش پیدا کرده است. این افت نرخ از سوی بورس کالا و با کاهش درصد ضریب جهانی انجام شده است. به گفته یکی از فعالان بازار؛ در حالی که میزان ثبت تقاضا برای خرید انواع مقاطع طویل فولادی و به‌خصوص میلگرد در معاملات هفته گذشته در بازار فیزیکی بورس کالا به حداقل رسیده بود، بورس کالا اقدام به کاهش هزار و ۱۰۰ تومانی بهای پایه عرضه میلگرد کرد تا به این ترتیب زمینه حضور فعال‌تر خریداران را در بازار فراهم کند. 
با توجه به قیمت پایه ۹ هزار و ۹۷۰ تومانی درنظر گرفته شده برای هر کیلوگرم میلگرد در بورس کالا، با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد، نرخ پایه هر کیلوگرم از این محصول به ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان می‌رسد. با در نظر گرفتن هزینه‌های حمل و سود عمده‌فروشی قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا با نرخ روز این محصول در بازار آزاد برابری می‌کند. 
اگرچه کاهش بهای پایه ایجاد شده در معاملات هفتگی میلگرد قابل توجه بوده اما همچنان برخی فعالان این بازار معتقدند که نرخ پایه تعیین شده برای عرضه در بورس فراتر از انتظار خریداران عمده است و این موضوع می‌تواند به تکرار تجربه هفته قبل در این بازار یعنی تقاضای اندک منجر شود. 
با توجه به فصل سرما و آرامش نسبی ایجاد شده در بازار طلا و ارز هیچ‌گونه تمایلی به خرید در بازار مقاطع فولادی کشور دیده نمی‌شود، در عین حال انبار تجار و حتی کارخانه‌های نوردی با انباشت محصول روبه‌رو است و این موضوع نیز سیگنال مهمی برای استمرار روند کاهشی در این بازار تلقی می‌شود و این احتمال وجود دارد که فعالان بازار مقاطع با در نظر گرفتن این سیگنال‌ها به امید کاهش بیشتر نرخ، خریدهای خود را تا هفته‌های بعد به تعویق بیندازند. 

  بورس کالا میزبان حضور فعال خریداران شمش نبود
دیروز رینگ معاملاتی بورس کالا میزبان عرضه ۱۳۵ هزار تن شمش فولاد با نرخ پایه ۹ هزار و ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این رقم نیز نسبت به قیمت پایه هفته قبل کاهش ۴۵۰ تومانی داشت. در روند معاملات تقاضایی برابر ۴۵ هزار تن در این بازار به ثبت رسید و در نهایت ۴۰ هزار تن شمش با قیمت پایه معامله شد. با وجود کاهش نرخ پایه همچنان تقاضا در این بازار به نسبت عرضه و نسبت به تقاضاهای چند هفته قبل بسیار کمتر بوده و خریداران اندکی در بازار حضور دارند. برخی فعالان بازار می‌گویند در حال حاضر شمش در بازار آزاد با نرخی کمتر از قیمت پایه بورس کالا وجود داشته و معامله می‌شود؛ از همین رو و با توجه به نبود تقاضا در بخش مصرف؛ انتظار دارند که بهای شمش فولاد ظرف هفته‌های آتی کاهش بیشتری داشته باشد و با این امید خریدهای خود را به تعویق می‌‌اندازند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.