دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
۷ چالش عمده پیرامون معادن کوچک‌مقیاس
18 فروردین 1400 - 15:03
شناسه : 9973
نتایج مطالعات یک طرح پژوهشی دانشگاهی نشان می‌دهد که احیای معادن کوچک و متوسط در ایران با هفت چالش عمده مواجه شده‌اند که برای رفع این چالش‌ها، ۸۲ راهکار پیشنهاد شده است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ایمپاسکو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در این طرح پژوهشی که با مشارکت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و گروه مهندسی معدن دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین صورت گرفت، از نبود پشتیبانی فنی و ارائه تضمین مناسب برای اخذ تسهیلات، تجهیز و تامین ماشین‌آلات مورد نیازاستخراج و فراوری، عدم شناسایی سرمایه‌گذار مناسب و نبود سازوکار تعاملی مناسب بین سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر، نبود بانک اطلاعاتی جامع و کامل معادن کوچک، عدم تمایز بین قوانین معادن کوچک و معادن بزرگ‌مقیاس، نبود ارتباط و پشتیبانی امکانات و زیرساخت‌ها توسط معادن بزرگ‌مقیاس، تعدد سیاست‌گذاران و ناهماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و صدور بخشنامه‌های متعدد و بعضا متناقض به عنوان هفت چالش اصلی پیش ‌روی احیای معادن کوچک در ایران نام‌ برده شده است.

در بخش دیگر این مطالعه، از مشکلات مدیریتی این بخش نظیر نامشخص بودن ساختار سازمانی و جایگاه یک مجموعه به عنوان متولی مدیریت معادن کوچک و تفسیرهای متفاوت از قوانین در سازمان‌های درگیر معادن به عنوان موانع اصلی پیش روی احیای معادن کوچک یاد می‌شود. این طرح پژوهشی در نهایت ۸۲ راهکار برای احیای معادن کوچک و متوسط کشور پیشنهاد می‌دهد.

بر این اساس ایجاد صندوق حمایت از توسعه معادن کوچک با شرایط وام‌دهی مناسب و پذیرش اوراق بهادار معدنی به عنوان وثیقه اخذ تسهیلات، الزام به استانداردسازی فعالیت‌ها و ارزیابی‌ها در معادن کوچک منطبق بر استانداردهای جهانی جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی، نحوه حمایت از مجموعه‌های بزرگ معدنی از معادن کوچک، تسریع در حل و فصل موضوعات اداری و قانونی معادن کوچک در قالب کارگروه رفع موانع تولید و شورای معادن با رویکرد رشد تولیدات معادن کوچک، طراحی و اجرای بانک اطلاعاتی معادن ASM کشور، ایجاد گروه سیاست‌گذاری و نظارت بر امور معادن کوچک‌مقیاس در ساختار دفتر نظارت بر امور معدنی، ایجاد دفتر حمایت و توسعه معادن کوچک در ساختار ایمیدرو و برنامه حمایت از تشکیل کنسرسیوم معادن ASM از مهم‌ترین راهکارهای ۸۲ گانه این طرح پژوهشی است. در بخش دیگری از این طرح پژوهشی چند مدل مختلف مشارکت عمومی-خصوصی در حوزه فراوری سیار و نیز توسعه بهره‌برداری معادن کوچک، پیشنهاد شده است.

دست‌اندرکاران این طرح پژوهشی مدل‌های تغییریافته  B.O.T ،B.O.O، امتیازی، مشارکت در سرمایه‌گذاری و مدل بیع متقابل جهت تسهیل فرایند جذب سرمایه‌گذاری در معادن کوچک را به عنوان مدل‌های قراردادی برای مشارکت در احیای معادن کوچک و متوسط عنوان کرده‌اند.

بر اساس نتیجه‌گیری صورت گرفته، یکی از موثرترین و مهم‌ترین خروجی‌های این تحقیق، نیاز به کوچینک واحدهای نوپا و مجموعه‌های دارنده مجوز معادن کوچک برای هدایت، اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی فرایندهای اجرایی در معدنکاری کوچک‌مقیاس از ابتدای فرایند تا اتصال به پایان زنجیره تولید و ارزش مواد معدنی و محصولات نهایی است.

۲۶ چالش از حیطه معادن کوچک‌مقیاس ایران خارج شد

رضا شکورشهابی عضو هیات علمی گروه مهندسی معدن دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و مجری طرح، درباره دستاورده‌های این طرح، اظهار داشت: از مهم‌ترین اهداف طرح می‌توان به شناسایی موانع اصلی بهره‌برداری از ذخایر کوچک معدنی کشور و راهکارهای افزایش نقش تولیدات ذخایر کوچک در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، اشاره کرد.

وی افزود: تحلیل موانع و راهکارهای بازگرداندن معادن غیرفعال به چرخه تولید، امکان‌پذیری فنی و اقتصادی توسعه فراوری موبایل (سیار) مواد معدنی جهت توسعه بهره‌برداری معادن کوچک و در نهایت مشخص شدن ماموریت‌ها و برنامه‌های کلی تفکیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو، ایمپاسکو، صندوق بیمه، تشکل‌ها و شرکت‌های بزرگ معدنی برای حمایت ساختاری از برنامه توسعه و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس، از دیگر اهداف این طرح بوده است.

عضو هیات علمی گروه مهندسی معدن دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، گفت: بر اساس مطالعات این طرح، از اردیبهشت ماه تا آخر آذر ماه سال ۱۳۹۹، به مدت هشت ماه و در پنج فاز کلی شامل تحلیل وضعیت معادن کوچک و فراوری موبایل (سیار) در دنیا، عارضه‌یابی بهره‌برداری از معادن کوچک و غیرفعال ایران، بررسی تجربیات مدیریت کلان معادن کوچک‌مقیاس در ایران، مطالعات میدانی امکان توسعه فراوری موبایل در راستای فعال‌سازی ذخایر کوچک کشور و در نهایت تدوین رویکردهای کلی فعال‌سازی معادن کوچک و غیرفعال کشور، انجام گرفت.

شکورشهابی بیان کرد: بنا بر اطلاعات به دست آمده، از جمله خروجی‌های فاز اول طرح می‌توان به پیشنهاد طبقه‌بندی معادن کوچک‌مقیاس، تحلیل چالش‌ها و فرصت‌های معادن کوچک مقیاس در دنیا، تحلیل راهبرد و رویکردهای توسعه معادن کوچک‌مقیاس در سطح بین‌المللی، راهبردهای دستیابی به توسعه پایدار در حوزه معادن کوچک‌مقیاس ASM، تحلیل فناوری‌های فراوری سیار مواد معدنی، اشاره کرد.

وی ادامه داد: از سویی در فازهای ۲، ۳ و ۴ طرح چالش‌ها و مشکلات بر اساس چهار دسته، بانک داده جداگانه مستخرج از فعالیت‌های پیشین در حوزه  ASM، مورد بررسی قرار گرفتند. این اطلاعات بر اساس آمارهای دریافتی از سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، پرسشنامه‌های تهیه شده از خبرگان و اطلاعات گردآوری شده در قالب طرح احیا به دست آمده و به صورت بانک اطلاعاتِ قابل تحلیل، تنظیم شده است.

عضو هیات علمی گروه مهندسی معدن دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، اذعان داشت: برای تحلیل‌ اطلاعات موجود، از فرایند داده‌کاوی استفاده شده است. همچنین به منظور تحلیل‌ چالش‌های مطرح در حوزهASM ، از اطلاعات مستخرج از پرسشنامه الکترونیکی و روش تحلیل سلسله مراتبی دلفی فازی (FDAHP) به کار گرفته شد که به صورت ۵۹ چالش مطرح در حیطه معادن کوچک‌مقیاس ایران در حوزه‌هایی شامل مدیریتی، اقتصادی، فناوری، اجتماعی، تقابل با معادن بزرگ‌مقیاس و محیط‌زیست، شناسایی شد که با تلفیق آن‌ها، ۲۶ چالش اصلی به عنوان خروجی حاصل شد.

شکورشهابی در پایان خاطرنشان کرد: با بررسی توان ساخت داخل در حوزه واحدهای فراوری سیار، مهم‌ترین توانایی‌های کشور در حوزه  طراحی و ساخت واحدهای سنگ‌شکنی و آسیاکنی سیار، ساخت واحدهای مدولار و سیار لیچینگ، سیکلون واسطه سنگین و فلوتاسیون احصا شد لیکن نقصان‌های موجود کشور نیز در حوزه ضعف دانش فنی و تجربه کافی در زمینه طراحی و ساخت واحدهای ثقلی سیار، هیدرومتالورژی سیار و واحدهای مغناطیسی و آبگیری سیار مشخص شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.