چهارشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۳ Wednesday, 10 April , 2024 ساعت ×
منتظر افت شدید قیمت طلا بمانیم؟
24 اردیبهشت 1401 - 13:13
شناسه : 27727
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قیمت طلا در آخرین معاملات بازارا آمریکا، به پایین‌ترین حد خود طی 13 هفته اخیر رسید.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، قیمت طلا ساعات ابتدایی معاملات روز جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه در بازار معملات آمریکا کاهش یافت و به کم‌ترین میزان در ۱۳ هفته گذشته رسید. بهای هر اونس طلا پیش از تعطیلی بازار به یک هزار و ۸۱۲ دلار و ۲۰ سنت و در بازار معاملات آتی آمریکا نیز به یک هزار و ۸۱۳ دلار و ۲۰ سنت رسید.

طلا و نقره تحت تاثیر عوامل تکنیکال بازارهای آتی در میان نمودارهای کوتاه‌مدت، در مسیر افت قیمت قرار گرفته‌اند و نظرسنجی بازار طلا، کاهش قیمت طلا به زیر یک هزار و ۸۰۰ دلار در هفته آینده را نشان داده است.

بازار طلا بدترین عملکرد هفتگی خود را طی حدود یک سال گذشته مشاهده می‌کند؛ چراکه طبق آخرین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو نیوز، با افزایش تصمیم‌گیری‌های منطقی و اقتصادی در میان تحلیلگران وال استریت و سرمایه‌گذاران خرد، ممکن است قیمت هفته آینده وضعیت مطلوبی را پیش رو خود نبیند.

قیمت طلا نه تنها هفته را با کاهش ۳.۸۲ درصدی به پایان رساند، بلکه این چهارمین هفته متوالی افت قیمت است. بازار طلا تحت فشار فروش قابل‌ توجهی قرار گرفت؛ زیرا دلار آمریکا نزدیک با بالاترین سطح خود در ۲۰ سال گذشته معامله شد. اگر چه برخی از تحلیلگران عنوان کردند که به نظر می‌رسد طلا بیش از حد فروخته شده است اما همچنان با بادهای مخالف چالش‌برانگیز مواجه است.

مارک چندلر، مدیرعامل بخش استراتژی بازار بنوکبرن گلوبال فارکس، اظهار داشت: بازار در هفته آینده، می‌تواند شاهد کاهش قیمت طلا به یک هزار و ۷۸۰ دلار در هر اونس باشد. افزایش نرخ‌ها علی‌رغم تورم ثابت، طلا را در حالت تدافعی نگه می‌دارد.

 ۱۷ تحلیلگر وال‌ استریت در نظرسنجی طلای کیتکو نیوز شرکت کردند که در میان شرکت‌کنندگان، دو تحلیلگر  معادل ۱۲ درصد خواستار افزایش قیمت طلا در هفته آینده شدند. در عین حال، ۱۲ تحلیلگر معادل ۷۱ درصد نسبت به طلا در کوتاه‌مدت نظر مثبت و مساعد نداشتند و سه تحلیلگر معادل ۱۸ درصد، نسبت به قیمت‌ها بی‌طرف بودند.

اگرچه سرمایه‌گذاران خرد در کوتاه‌مدت نسبت به طلا خوش‌بین هستند، اما پیش‌بینی افت قیمت نسبت به هفته گذشته که ۶۱ درصد اعلام شده بود، به شدت کاهش یافت. همزمان با افزایش ارزش دلار آمریکا، بسیاری از تحلیلگران بیان کردند که افزایش بازده اوراق قرضه نیز بر این فلز گران‌بها تاثیر خواهد گذاشت.

کریس وکیو، تحلیلگر ارشد بازار عنوان کرد: بازده واقعی اوراق قرضه به سطوح قبل از همه‌گیری رسیده و روند صعودی تازه شروع شده است. شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات‌ متحده نشان داد، تورم سالانه ۸.۳ درصد در ماه آوریل افزایش یافته که از ۸.۵ درصد در ماه مارس افت پیدا کرده است. اگرچه تورم کمی بالاتر از حد انتظار بود، اما طبق گفته‌های وکیو، نشانه‌هایی وجود دارد که تورم به اوج خود رسیده است.

وی افزود: تورم بالا باقی خواهد ماند و فدرال رزرو را مجبور می‌کند به افزایش شدید نرخ‌های بهره ادامه دهد. در نهایت، نرخ‌های بهره واقعی بالاتر خواهد رفت که این امر، اتفاق ناخوشایندی برای روند پیش روی طلا است. این طور به نظر می‌رسد که طلا به راحتی به زیر قیمت یک هزار و ۸۰۰ دلار در هر اونس معامله شود و انتظار می‌رود که آن تا پایان سال به زیر یک هزار و ۷۰۰ دلار هم تنزل یابد.

کاهش این هفته طلا، قوی‌ترین درصد کاهش طی چهار هفته بود که ۳.۸۷ درصد از ارزش آن، افول پیدا کرد. در چهار هفته گذشته، یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت طلا، تقویت دلار بوده است. ارزش دلار برای ۶ هفته اخیر متوالی افزایش یافته است.

گفتنی است، در چهار هفته معاملاتی گذشته، ارزش دلار آمریکا ۴.۱۵ درصد افزایش یافته است؛ به این معنی که قدرت دلار کم‌تر از نیمی از کاهش قیمت طلا را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.