جمعه, ۱۸ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 7 June , 2024 ساعت ×
مهاراجه‌ها به صنعت خودروسازی ایران علاقه دارند
03 خرداد 1401 - 18:45
شناسه : 28228
نایب‌ رییس روابط بین‌الملل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در اتاق بازرگانی و صنعت PHD هند از علاقه شرکت‌های هندی به ورود به صنعت خودروسازی ایران خبر داد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، ویجی مِهتا نایب‌ رییس روابط بین‌الملل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در اتاق بازرگانی و صنعت PHD هند، در همایش مشترک فعالان اقتصادی ایران و هند با بیان اینکه این کشور طی چند سال آتی به یک اقتصاد پنج هزار میلیارد دلاری در جهان تبدیل خواهد شد، اظهار داشت: سیاست‌های اقتصادی دولت در هند، منجر به آن شده که رشد سریع اقتصادی این کشور از چین پیشی بگیرد.

وی افزود: توسعه اقتصادی و اتخاذ سیاست توزیع فرصت‌های برابر میان تمامی شهروندان هند، منجر به آن شده که امروز بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی، دفاتر و کارخانه‌های خود را از چین، اندونزی و بنگلادش به هند انتقال دهند؛ چرا که هند از نظام حقوقی و سیستم بانکی پیشرفته‌ای برخوردار شده است.

وی افزود: برای رفع مشکلات اقتصادی موجود میان ایران و هند، شرکت‌ها و صنایع هندی این آمادگی را دارند که در توسعه صنایع نرم‌افزار، درمان و سلامت و همچنین مهندسی و ساخت، خدمات خود را به شرکت‌های ایرانی ارائه دهند. کارخانه بسیاری از شرکت‌های خودروسازی اروپایی در هند فعال است و تولیدات آن‌ها از این کشور به دیگر نقاط جهان صادرات می‌شود؛ یکی از زمینه‌های همکاری میان ایران و هند، سرمایه‌گذاری مشترک در صنعت خودروسازی است.

بهمن عشقی دبیرکل اتاق تهران، در ابتدای این نشست با بیان اینکه برگزاری این گردهمایی می‌تواند فصل جدیدی در مناسبات اقتصادی ایران و هند باز کند، بیان کرد: در حال حاضر نگرانی‌هایی هم از طرف ایران و هم از طرف هند در برابر توسعه همکاری‌های دو کشور وجود دارد که امیدواریم با مذاکره به وضعیت مطلوب‌تری از مناسبات دوجانبه دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی تهران حدود ۱۳۸ سال دارای قدمت بوده و به نمادی از فرهنگ ایرانی و مدرن‌گرایی عرفی جامعه مدنی ایران تبدیل شده است، گفت: قصد نداریم در این هم‌نشینی از مشکلات توسعه ارتباطات دو کشور نظیر سخت‌گیری‌های یوکوبانک یا گمرک و سازمان استاندارد هند بر فعالان اقتصادی ایرانی سخنی به میان بیاوریم که این مشکلات در جای خود در حال پیگیری است. نکته حائز اهمیت آن است که فهرستی طولانی از فرصت‌های همکاری میان دو کشور در حوزه‌های چون حمل‌ونقل دریایی، اقتصاد دیجیتال و انرژی وجود دارد که باید روی آن‌ها متمرکز شد.

عشقی همچنین از امکان همکاری در کشورهای ثالث اعم از عراق، افغانستان، لبنان و سوریه یاد و اضافه کرد: باید توجه داشت که استفاده از ظرفیت‌های بندر چابهار می‌تواند به سند کارآمد یا ناکارآمدی همکاری‌های اقتصادی دو کشور تبدیل شود.

دبیرکل اتاق تهران در ادامه با اشاره به اینکه ظرفیت‌ دولت‌ها برای توسعه مناسبات اقتصادی ظرفیت چندان بزرگی نیست، اعلام کرد: در اینجا گردهم آمده‌ایم تا در سایه هم‌اندیشی و مذاکرات، راهکارهایی برای ارتقای سطح مراودات در چارچوب دیپلماسی عمومی احصا کنیم.

وی در پایان تحولات بین‌المللی نظیر جنگ روسیه و اوکراین و سایر فرصت‌ها و تهدیدهای پیرامونی را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: اتفاقاتی که طی چهار تا پنج ماه اخیر در عرصه ‌بین‌المللی رخ داد، احتمالا اهمیت ارتباط با ایران و متعاقب آن ارتباط زمینی با روسیه را برای هند دو چندان کرده‌است. از طرفی وجود رقبا و رفقای منطقه‌ای مشترک برای ایران و هند و همچنین نقش ایران در ارتباط میان این کشور و همچنین روسیه، عمق وظایف بخش خصوصی دو کشور برای تعمیق مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو طرف را نشان می‌دهد. نقش‌آفرینی فعالان اقتصادی دو کشور در این عرصه از آن رو حائز اهمیت است که به هر حال دولت‌ها درگیر امور جاریه هستند و این بخش خصوصی است که باید راه را باز کند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.