سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023 ساعت ×
مهندسی کیفیت یکی از ارکان مهم واحدهای تولیدی است
01 اسفند 1400 - 12:33
شناسه : 24860
فولاد یک صنعت استراتژیکی است و اطمینان از صحت عملکرد فرایندهای تولید و انطباق کلیه فعالیتها با استانداردهای ملی و بینالمللی، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تولید در چرخه‌ی تولید محصولاتی فولادی به شمار می‌آید. در این راستا واحد مهندسی کیفیت از زیرمجموعه‌های معاونت توسعه و تکنولوژی شامل دو بخش آزمایشگاه و کنترل کیفی بوده که وظیفه آن پشتیبانی از خطوط تولید در جهت حفظ و ارتقا کیفیت محصول و همچنین مواد اولیه ورودی به شرکت است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولاد سنگان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، امید قادری مدیر مهندسی کیفیت فولاد سنگان با اشاره به اینکه انجام آزمایشگاه و کنترل کیفی با نمونه‌گیری از خطوط تولید و انجام آزمون‌های مورد نیاز بر روی مواد مختلف انجام می‌شود، اظهار داشت: انجام کامل و درست این کار نیازمند پیش‌بینی و برنامه‌ریزی است که این واحد هر ساله هم‌راستا با سیاست‌های کلی شرکت، اقدامات و برنامه‌های مورد نیاز درحیطه وظایف خود را مشخص می‌نماید.

وی با اشاره به عملکرد ۱۰ ماهه واحد مهندسی کیفیت فولاد سنگان در مقایسه با سال گذشته، افزود: در سال ۱۴۰۰ با توجه به ضرورت پشتیبانی از خطوط تولید کنسانتره علاوه بر گندله و همچنین بررسی و نظارت کیفی بر سنگ‌آهن ورودی، تعداد ۵ نوع آزمون جدید به دامنه کاری آزمایشگاه و همچنین ارائه گزارشات کیفی مربوط به سنگ‌آهن و کنسانتره تولیدی به دامنه کاری کنترل کیفی اضافه شد.

مدیر مهندسی کیفیت فولاد سنگان، گفت: در حال حاضر آزمایشگاه با انجام ۴۵ نوع آزمون منحصر به فرد به صورت کلی و روزانه بیش از ۳۸۰ مورد نمونه‌گیری و آزمون (بیش از ۱۲۰ هزار آزمون در سال) و کنترل کیفی با ارائه ۵ گزارش به صورت متوسط در روز (حدود ۱۶۰۰ گزارش در سال) به کار پشتیبانی و نظارت بر کیفیت محصول می‌‌پردازند.

قادری دیگر اقدامات واحد مهندسی کیفیت را شامل بازنگری روش‌های اجرایی و دستورالعمل‌های کاری طبق آخرین ویرایش استانداردهای ISO  و ASTM، تصدیق و صحه‌گذاری دستورالعمل‌های کاری، انجام آموزش‌های تخصصی حین خدمت، بازآموزی پرسنل، شرکت در مقایسات بین آزمایشگاهی، تدوین و جاری‌سازی برنامه منظم تضمین کیفیت و کالیبراسیون تجهیزات، ایجاد سیستم گزارشات کیفی در Is-suite، تعیین اهداف کیفی برای فرایند تولید و محصول به صورت سالانه و ارائه گزارشات ماهیانه و سالانه و در نهایت بازدید از شرکت‌های تامین‌کننده و تلاش در جهت جذب مواد اولیه با کیفیت مناسب دانست.

وی درباره حضور واحد مهندسی کیفیت در واحدهای فولادسازی و تاثیرش در راندمان کیفیت این واحدها، ادامه داد: مهندسی کیفیت به عنوان چشم‌های باز واحد تولیدی عمل می‌نمایند و با بررسی و تحت نظر داشتن دائمی مواد اولیه، محصولات، ارائه گزارشات و بازخوردهای به موقع مانع انحراف کیفیت از مقادیر استاندارد شده و با هدف‌گذاری و تعیین مشخصه‌های کیفی (با همکاری دفتر فنی تولید) در ابتدای هر سال (با توجه به اهداف سال گذشته و شرایط موجود) موجب ارتقا کیفیت می‌شود.

مدیر مهندسی کیفیت فولاد سنگان تصریح کرد: در فولاد سنگان نیز مانند سایر شرکت‌های تولیدی آگاهی از کیفیت مواد اولیه مصرفی جهت انجام صحیح تنظیمات فرایند تولید ضرورت داشته و با توجه به اینکه محصول نیز باید طبق الزامات مشتری تولید شود، عوامل کیفی محصول نیز باید مشخص بوده و با توجه به فرایند این دو، تولید صورت گیرد. این مبین نقش بسیار مهم آزمایشگاه و کنترل کیفی و تاثیر پیوسته و دائمی آن بر راندمان کیفیت است.

قادری از مهم‌ترین افتخارات این واحد را اخذ استاندارد تایید صلاحیت آزمایشگاه (ایزو ۱۷۰۲۵) دانست و بیان کرد: آزمایشگاه فولاد سنگان موفق شد تنها سه سال پس از راه‌اندازی شرکت به عنوان اولین آزمایشگاه در منطقه صنعتی سنگان آن را کسب کند و در حال حاضر تنها آزمایشگاه دارای گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ در منطقه است. علاوه بر این، آزمایشگاه مذکور در مقایسه بین آزمایشگاهی نیز با موفقیت حاضر شده و در ۳ سال گذشته در آزمون مهارت (PT) با حضور ۲۷ آزمایشگاه معتبر فولادی از سراسر کشور موفق به کسب درجه عالی (امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰) شده است.

وی در پایان با اشاره به برنامه‌های آتی واحد مهندسی کیفیت فولاد سنگان، خاطرنشان کرد: ساخت پایلوت پلنت کنسانتره (با همکاری واحد مهندسی کارخانه)، افزایش دامنه استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵، توسعه دامنه کاری آزمایشگاه و کنترل کیفی در بخش روانکارها و نصب نمونه‌گیر‌ی‌های اتوماتیک در کارخانه کنسانتره (با همکاری واحد مهندسی کارخانه) از جمله برنامه‌های آتی این واحد است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.